přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

3. května 2004, 12:31

Český atletický svaz už zná podrobnosti o konání olympijských her

Zástupci ČAS se vrátili z cesty do Atén, kde se seznámili se zabezpečením nadcházejících olympijských her.

Ředitel Českého atletického svazu František Fojt a šéftrenér Václav Fišer se při dvoudenním pobytu v řecké metropoli setkali se všemi hlavními představiteli atletiky pro OH. Cílem cesty byla také konfrontace materiálů o výstavbě olympijského centra obdržených na CD se stávající skutečností. "Pořadatelé jsou rozhodně dál, než na záběrech, které nám před měsícem poslali," konstatoval Václav Fišer, "vytvořili dálnici přímo z letiště ke sportovištím, která významně urychlí dopravu. Do olympijské vesnice to z letiště trvá nejdéle 30 minut." Momentálně se město intenzivně upravuje, dláždí se chodníky, Atény vypadají jako jedno velké staveniště.

Do areálu Olympijského stadionu v Aténách nebyli zástupci české atletiky vpuštěni, veškeré záležitosti ohledně samotných atletických soutěží tak řešili prostřednictvím atletických činovníků olympijských her. "Ani jsme stadion nepotřebovali vidět. Potvrdili nám, že budou k dispozici dva rozcvičovací stadiony, odkud se ke call roomu bude procházet tunelem," uvedl Fišer.

Silniční doprava v době konání olympiády bude v Aténách výrazně omezena. "Vedle speciálních autobusových linek pro atlety a výpravy bude posílena také hromadná doprava. Budou zřízeny další dvě linky metra a jedna tramvajová," upřesnil Fišer.

Velkou neznámou dosud byla soutěž ve vrhu koulí, kterou pořadatelé přesunuli do historické Olympie, 300 kilometrů vzdálené od místa konání zbývajících atletických disciplín. "Koule se uskuteční dva dny před začátkem atlletické části Her, tedy osmnáctého srpna," sdělil Fišer, "z toho důvodu byla také technická porada výprav přesunuta na sedmnáctého, ačkoli původní plán hovořil o devatenáctém srpnu. Pro českou atletiku z toho pravděpodobně plyne změna odletu do Atén. První část výpravy by tak měla odcestovat už patnáctého. To se bude každopádně týkat koulaře s trenérem," prozradil Fišer a pokračoval: "podívali jsme se i do místa, kde budou bydlet trenéři, nezařazení do výpravy. Počítáme, že se bude jednat o čtyři osoby. Ubytování je na skvělé úrovni, vzdálenost od sportovišť je zhruba hodina cesty autobusem."

Atletická část Letních olympijských her 2004 v Aténách se uskuteční 20.–29. srpna, výše zmíněné soutěže koulařů a koulařek proběhnou už 18. srpna.              

Tomáš Klement

Vytisknout