přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

20. června 2010, 15:43

Česko vyhrálo v Budapešti a postoupilo do Superligy

Čeští atleti ovládli s rozdílem 32 bodů svou skupinu ME družstev a spolu se Švédy a Portugalci míří mezi elitu. Vystřídají je Řekové, Norové a Fini. Titul slaví Rusko.

Národní tým navázal na své vedení z prvního dne a přestože o malý kousek ze svého náskoku ve druhém soutěžním dnu přišel, pohodlně uhájil vedoucí příčku. "Počasí vydrželo, to je základ. Nezmokl jsem a ovečky taky ne,"začal s nadsázkou své hodnocení šéftrenér reprezentace Tomáš  Dvořák. "Svůj start nikdo nezkazil, všichni bojovali a získali alespoň bod. Příští rok se ale budeme muset připravit ještě lépe, abychom uspěli v Superlize," doplnil již vážněji a odmítl někoho vypíchnout individuálně. "Výborných výkonů bylo... Ale porvali se všichni a dobře to dopadlo, náskok je přesně těch třicet bodů, které jsem si spočítal," prohlásil.

DAY_2_600/10_BUDA1587.jpg

Dnešní výsledek je pro něj pozitivním signálem směrem k ME v Barceloně. "Myslím, že naše vystoupení ve Španělsku bude dobré, neříkám historické. Ale už teď máme 34 limitářů, což je velká masa, a každý se tam bude chtít vytáhnout," uvedl Dvořák s tím, že by byl spokojený se ziskem šesti medailí.

Nahoru dolů
Češi byli v Budapešti suverénní, byť se jim nedlouho před koncem přiblížili Švédové, ale závěr opět patřil českým reprezentantům, kteří celkově nasbírali 355.5 bodu a Švédy za sebou nechali o 32 b. Portugalcům na první příčku  našich atletů chybělo už rovných 60 bodů. Černého Petra si vytáhli Rumuni, kteří jsou o 7.5 bodu prvními nepostupující. Do druhé ligy padají Estonci s Litevci.

Naopak na samý vrchol letošního ročníku ME družstev vystoupali Rusové, kteří v Bergenu vymazali konkurenci a nejbližší soupeře porazili o 62.5 bodu. Stříbro brali Britové, třetí byli obhájci titulu z Německa. Do první ligy sestoupilo Řecko, Norsko a Finsko.

Kdo jak přispěl k postupu
Druhý den byl dle očekávání z českého pohledu o něco slabší toho prvního. Počet dílčích vítězství se umenšil na tři, stejně tak se zredukovala i další vyšší místa a přibylo těch z nižších pater pořadí. Na konečný výsledek to však mělo minimální vliv.
 
Denisa Rosolová přispěla týmu plným počtem bodů, když vyhrála dvoustovku v osobním rekordu 23.03. "Škoda těch tří setin, chtěla jsem běžet pod 23 vteřin," povzdychla si v cíli svěřenkyně Martiny Blažkové, jíž před pondělním Memoriálem Josefa Odložila začalo trápit kolena. "Proto jsem dnes myslela na dlouhý volný krok, při kterém mě to nebolí," vysvětlila Rosolová, jež nejlepší soupeřce, Irce Whelanové, nadělila 27 setin.

DAY_2_600/10_BUDA1155.jpg

Tyčkař Michal Balner připsal národnímu výběru druhé dnešní dílčí vítězství. Stačilo mu k tomu skočit 550 cm, nikdo jiný jej totiž nedokázal napodobit. Svěřenec Boleslava Patery se pak již jako jistý vítěz pokoušel o překonání 5.62 m, leč neúspěšně.

Třetí prvenství zaznamenala ženská štafeta na 4x400 m , která i s náhradnicí Janou Slaninovou, která zastoupila nemocnou Zuzanu Bergrovou, zaběhla čas 3:31.69, o 31 setin lepší limitu na ME. Vedle Slaninové se na tom podílela Jitka Bartoničková, Zuzana Hejnová a finišmanka Denisa Rosolová.

Jakub Holuša navázal na své včerejší vítězství na patnáctistovce druhým místem na půlce, když se i přesto, že se nechal zavřít a musel balík běžců obíhat třetí dráhou, vybičoval k výkonu  1:48.03. Na vítězného Ira Chamneyho ztratil 17 setin.

DAY_2_600/10_BUDA1371.jpg
všechna fota: www.graf.cz 

Také Vítězslav Veselý se v oštěpu prezentoval druhým místem, když jej porazil pouze Belgičan Tom Goyvaerts, kterému se podařilo hodit v úvodní sérii 78.99 m. I Veselého nejdelší hod přišel v prvních pokusech a měřil 76.25 m.

Na třetí příčku dosáhli čeští čtvrtkaři ve složení Prorok, Jiráň, Szetei a Jareš. Po čase 3:07.09 jim k limitu na ME v Barceloně chybělo 2.59 s. Nejrychlejší v součtu obou běhů byli Belgičané (3:05.28).

A ještě dva "bronzoví". Petr Mikulenka se blýskl ve stýplu výtečným finišem, v němž předběhl hned několik soupeřů, a také výsledným časem 8:40.55. K limitu na ME mu chybělo 6.55 s.   
Oldřiška Marešová zase zdatně podržela prapor české výšky, když skočila 189 cm a nestačila jen na vítěznou Švédkou Emmou Greenovou (194 cm) a Litevkou Palsyteovou. Škoda jen že vzhledem ke speciálním pravidlům ME družstev nemohla Marešová využít tři pokusy na výšce 192 cm, jež by ji posunula do Barcelony.

Překážkářka Lucie Škrobáková doběhla ve výtečně obsazeném závodě na pátém místě v čase 13.00 (v +2.1). Zvítězila Turkyně Nevin Yanitová, jíž časomíra změřila 12.74. Do rozmezí 12.80 až 88 se vtěsnly ještě Irka O'Rourkeová, Belgičanka Beringsová a Švédka S. Kallurová.    
Stejného umístění jako Škrobáková dosáhla pak ještě trojice českých reprezentantů. Jana Kárníková se rozloučila se soutěží koulařek jediným měřeným pokusek, který měl hodnotu 16.32 m. Vítězka Mellisa Boekelmanová z Nizozemska vrhla 17.91 m.  
Martin Mazáč se prezentoval v souboji s mnohem zkušenějšími borci výkonem 13.95. Největší ovace si vysloužil domácí Daniel Kiss národním rekordem Maďarska 13.32. "Jsem rád, že se mi podařilo dokončit tento závod zdravý, protože jsem ve čtvrtek na tréninku cítil problémy s nohou. To mi ale možná pomohlo, abych se plně soustředil na techniku," popsal Kiss.  
Jiřímu Vojtíkovi změřila časomíra na dvoustovce 20.92. S přehledem zvítězil Ir Paul Hession s výkonem 20.46.

Kladivářka Kateřina Šafránková obsadila s výkonem 61.15 m šestou příčku. Nejdále hodila domácí Eva Orbánová, jíž chybělo 23 cm k sedmdesátce.
Stejným umístěním se prezentoval i diskař Libor Malina, který své náčiní poslal do vzdálenosti 58.81 m. Všechny zastínil olympijský vítěz Gerd Kanter z Estonska, který hodil 68.76 m. "Jsem spokojený, že jsem porazil Zoltána Kövága v posledním kole a v jeho domovském městě. Jsem trochu unavený, ale stejně to byl dobrý výkon. Po zklamání z Berlína doufám ve zlato z Barcelony," prohlásil Kanter. 

Tereza Čapková přidala do účtu týmu 6 bodů za sedmé místo na patnáctistovce, kde dosáhla času 4:16.73. Prvenství si prohlídala brilantní Portugalka Jessica Augustová, která měla po výkonu 4:09.78 v cíli náskok necelé vteřiny před domácí Pappovou.

Trojskokan Petr Hnízdil zvládl nejlépe 15.51 m a skončil osmý. Hvězdou sektoru byl Švéd Christian Olsson, který předvedl 17.29 m. Běžkyně Petra Kamínková vyválčila na pětce taktéž osmou příčku, když byla v cíli za 16:41.99. Bez konkurence byla naturalizovaná Turkyně Elvan Abeylegesseová, která si v pohodě doběhla pro prvenství v čase 15:09.31.   

Milan Kocourek doběhl po slibném vývoji a protrápeném závěru desátý v čase 8:35.28. Ve finiši si pro prvenství dospurtoval Turek Girmalegese.  

Závod v dálce nevyšel Martině Šestákové, která po velkém nedošlapu dolétla v prvním kole na 561 cm a v těch následujících dvakrát přešlápla.

FOTOGALERIE ZDE

Výsledky z Budapešti zde.          

Výsledky Superligy zde.

Adam Pražák

Vytisknout