přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

11. května 2011, 16:17

Česko „ožije Londýnem“

Český olympijský výbor dnes představil ambiciózní projekt, jenž si klade za cíl upozornit nejen na vrcholnou akci příštího roku, ale přitáhnout k olympismu širokou veřejnost, a především mládež.

„Hledáme cesty, i netradiční, jak propagovat olympijskou myšlenku. Jednou z nich je Letní olympiáda dětí a mládeže a tohle je další,“ uvedl na dnešní tiskové konferenci Milan Jirásek, předseda Českého olympijského výboru (ČOV). Kampaň „Žijeme Londýnem“ se slavnostně rozjede za necelé dva týdny, konkrétně 24. května v Brně, a klade si za cíl rozšířit olympismus do všech koutů republiky.


Logo Žijeme Londýnem vzniklo spojením třech charakteristických znaků:
místa konání v Londýně – tvar označení londýnského metra;
pěti barev z olympijských kruhů – na obvodu;
a názvu kampaně vyvedeného v národní trikolóře.
Autor loga: studio Dynamo Design, zdroj: zijemelondynem.cz

„Není důležité zvítězit, ale bojovat“
„Nechali jsme si znovu přeložit známé olympijské heslo a zjistili jsme, že je to spíše ‚není důležité zvítězit, ale bojovat‘,“ řekl Jiří Kejval, místopředseda ČOV pro ekonomiku a marketing. Právě Londýn se při své kandidatuře zaměřil především na propagaci olympijské idey a snad i díky tomu dokázal porazit favorizovanou Paříž. A to chce akcentovat i náš výbor ve své kampani, která má olympiádu „snést z Olympu a dát do měst a obcí“.

Projekt Žijeme Londýnem stojí na třech pilířích, které tvoří venkovní výstava velkoformátových fotografií připomínající slavné okamžiky české sportovní historie, putování originálního anglického doubledeckeru vybaveného špičkovou multimediální technikou a vzdělávací program pro školy v celé republice. Kampaň navštíví všech čtrnáct krajů republiky, proběhne 28 vernisáží v krajských městech stejně jako zastávek vzdělávacího programu pro školy a slavný londýnský autobus uvidí celkem na 128 místech po celé ČR.

Nejen fandit
Ve svém důsledku by tak měl projekt Žijeme Londýnem přimět české publikum k fandění, ale také vychovávat. Povzbuzování českých olympioniků dlouho nebylo dostupnější, vždyť Londýn je coby kamenem dohodil a ČOV se podařilo získat rekordní množství lístků. Navíc se v britské metropoli pohybuje velké množství českých občanů, odhady hovoří o 30 až 60 tisících v závislosti na sezónních pracích. Výchova je zase obsažena v samotné myšlence olympismu i ve výše uvedeném mottu.

Na tiskovou konferenci přišli kampaň podpořit také sportovci, adepti účasti na olympiádě atletka Lenka Masná a moderní pětibojař Ondřej Polívka. „Mám velkou radost, že projekt zahajuje v Brně a doufám, že se ho zúčastní spousta mladých, já sama to udělám ráda,“ prohlásila Masná. „Věřím, že tahle kampaň lidi nabudí a začnou se o olympiádu více zajímat. I když pro mě osobně je olympiáda daleko, zatím mám v hlavě mistrovství světa. Navíc se my atleti můžeme nominovat až v roce olympiády. Bude to těžké, ale ne nemožné,“ dodala spolurodačka legendy Zátopka z Kopřivnice.

První pilíř – „velké sportovní okamžiky na fotografiích“
Výstava slavných momentů českého olympismu se uskuteční pod širým nebem na otevřených prostranstvích všech čtrnácti krajských měst, a to vždy po dobu jednoho týdne. Na tři desítky velkoformátových snímků – na šířku dva metry – budou umístěny na osmi čtyřstranných prostorových panelech, přičemž každou fotografii bude doplňovat a do souvislostí uvádět příběh, který snímek provází. Nechybí také přehled všech jedenapadesáti olympijský šampionů, z nichž se hned devět zrodilo na atletickém stadionu – Zátopek, Zátopková, Fikotová, Rezková, Daněk, Železný, Změlík, Šebrle, Špotáková.

Expozici otevírá fotka českých sportovců na slavnostním zahájení OH ve Stockholmu roku 1912, tedy sto let před Londýnem, kdy vůbec poprvé pochodovali s vlastní vlajkou. Končí pak nástupem na zimních hrách ve Vancouveru, kde nese vlajku hokejista Jágr. Významnou roli v putovní výstavě hraje atletika, vůbec nejstarší fotografie (1900) zachycuje Františka Jandu-Suka, prvního Čecha, který se umístil na stupních vítězů na olympijských hrách. Stříbrnou medaili v hodu diskem získal i díky tehdy revoluční otočce, kterou okoukal ze soch představujících antické vrhače.

Cílem expozice je nejen zaznamenat zlomové okamžiky, ale zobrazit i emoce a povýšit pouhé fotky na umělecké dílo. „Mně osobně se líbí snímek s dvěma legendami české atletiky, Emil Zátopek na něm běží světový rekord v hodinovce Houštce (letos 29. září od něj uplyne šedesát let) a časy mu měří manželka Dana,“ upozornil kurátor výstavy Petr Volf, jemuž s výběrem snímků pomáhal přední sportovní fotograf Jiří Koliš.

Druhý pilíř – „Doubledecker aneb londýnská atmosféra v českých ulicích“
Českou republiku projede křížem krážem originální londýnský doubledecker, uvidí jej celkem ve 128 obcích a městech. „V autobuse bude nainstalované speciální multimediální centrum, které bude zábavnou formou informovat o olympismu a novinkách z tábora našich olympioniků. Počítáme s kvízy pro děti. Návštěvníkům také nabídneme možnost účastnit se soutěží s olympijskou tématikou,“ uvedl k tomu místopředseda Kejval.

„Olympijský“ doubledecker tovární značky Bristol byl vyroben v roce 1959. Dlouhá léta sloužil v Londýně, jeho maximální konstrukční rychlost je 85 kilometrů za hodinu. V České republice je registrován jako historické vozidlo na veteránských značkách. Poprvé bude představen také v Brně.

Třetí pilíř – „olympiáda do škol, každý může být vítězem“
Žijeme Londýnem navštíví školáky po celé České republice. Pod názvem „Každý může být vítězem“ je zaměřena na žáky 6. a 7. tříd základních škol. Součástí programu jsou filmové sestřihy významných olympijských okamžiků z historie, beseda s olympijskou legendou či představení významných osobností nejen ze světa sportu. „Akci podporujeme se vším všudy,“ prohlásil předseda Českého klubu olympioniků Oldřich Svojanovský, „a máme připraveny legendy ve všech regionech. Věříme, že to mládež chytne.“

Pro děti je připraven interaktivní program se znalostními kvízy a soutěžemi z oblasti sportu, zeměpisu, historie, ekologie a zdravého životního stylu. „Ne každý se může stát špičkovým sportovcem. Chceme ukázat, že olympijské hodnoty mají univerzální platnost a lze je uplatnit i mimo sport. Na své vítězství mohou dosáhnout i talentovaní literáti nebo výtvarníci,“ dodává Kejval. Školáci budou soutěžit o účast při televizním natáčení s vybraným olympionikem v Olympijském magazínu na ČT4 a především o zájezd pro celou třídu na hry v Londýně.

Jízdní řád Žijeme Londýnem – první fáze

Slavnostní vernisáže Žijeme Londýnem do prvního červencového týdne
Úterý 24. 5.  Brno
Sobota 4. 6.  České Budějovice
Pondělí 13. 6. Ústí nad Labem
Úterý 21. 6.  Olomouc
Středa 29. 6.  Hradec Králové

Turné doubledeckeru do prvního červencového týdne
Celkem 25 zastávek v Jihomoravském, Olomouckém, Pardubickém, Královehradeckém, Libereckém, Ústeckém, Karlovarském, Plzeňském a Jihočeském kraji.

Více o projektu se bude objevovat na jeho webových stránkách www.zijemelondynem.cz.

S využitím podkladů ČOV

Michal Procházka

Vytisknout