přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

11. března 2010, 18:31

Českého fanouška čekají v pátek hody

První den šampionátu je oproti zvyklostem věnován výhradně kvalifikačním kolům. Českých jmen do nich zasáhne hned čtrnáct.

V dopoledním programu se objeví sedmička atletů, plus víceboj zahájí šedesátkou a dálkou Roman Šebrle. Úplně první absolvují svůj individuální start čtvrtkařky Zuzana Hejnová a Denisa Rosolová. Po „mnichovské dohodě“ s šéftrenérem (nikoli však bez nich), nastoupí v 9:07 (Rosolová), resp. 9:21 (Hejnová) místního, tedy po sedmé hodině pražského času. Povede-li se jim postoupit, čeká je o deset hodin později semifinále, klíč je nastaven na dvě přímo z každého ze čtyř rozběhů plus čtyři ze všech časem.

Jen krátce po nich, ve čtvrt na osm středoevropského času se rozjede tyč s Michalem Balnerem (kvalifikační limit 5.75 metru), který tak musí být vzhledem časovým okolnostem spojeným specificky s tyčkou opravdovým ranním ptáčetem. „Asi nepůjdu vůbec spát, pustím si Avatara a bude to,“ glosuje svěřenec Boleslvava Patery. Budík však bude mít nastavený už na čtvrtou ráno, což je podle českého času, který mají všichni zažitý, už dvě hodiny po půlnoci.

V 7:20 hod se rozjede koule s Janem Marcellem (20.30 m) a v půl osmé výška s Ivou Strakovou (1.95). Ve všech technických disciplínách je finále určeno osmi nejlepším. O hodinu nato se začnou půlkařské rozběhy, nejprve se těšme hned v prvním na Lenku Masnou, které bylo podle očekávání zrušeno semifinále a postupový klíč je tak tvrdý: 2 + 2. „Bude to krušné, ale těším se. Je jasné, že se poběží hodně rychle, budu muset jít naplno,“ říká svěřenkyně Jiřího Seqventa.
Zhruba po 40 minutách po Masné „přijde na řadu“ Jakub Holuša, jenž je zařazen do třetího z pěti a postupový klíč je stejný, jen platí pro semifinálovou dvanáctku.

Polední pauze v místě konání znamená pro fandu lokalizovaného v evropském prostoru oraz od cca od 10 hodin do 12 hodin. Zbystřit je třeba v půl jedné, neboť to už bude ve výškařském sektoru Jaroslav Bába připraven prodrat se postupně až k limitu 231 cm. „Dneska jsem se jenom rozcvičoval na umělé trávě na fotbalovém hřišti ve vedlejší hale, sektor jsem nezkoušel. Ale necítím se špatně, tak uvidíme,“ řekl Bába, jehož trénuje Jan janků nejst.
Pět minut po půl dvanácté začnou rozběhy na 60 m překážek s Lucií Škrobákovou, ji konkrétně čeká start hned v tom prvním. Do semifinále se podívají tři nejlepší ze čtyř rozběhů a dále čtyři nejrychlejší poražené. Ve 14:20 začnou soutěž tyčkařky, což znamená, že uvidíme Jiřinu Ptáčníkovou a Pavlu Rybovou, pro účast ve finále je tu stanoven výkon 460 cm. O hodinu a půl později budeme mít rovněž dvojnásobné zastoupení, tentokrát na překážkách v Petru Svobodovi a Martinu Mazáčovi. Čeká je postupový klíč stejný jako Škrobákovou, 4 přímo + 4 časem.

Roman Šebrle rozjede svou bitvu se sedmi soupeři na šedesátce v 8:15 (SEČ), naváže dálkou v 9:05, koulí ve 14:35 a první den zakončí výškou se začátkem v 15:30. "Cítím se pořád stejně. Stejně špatně,“ hlásí s potutelným úsměvem svěřenec Dalibora Kupky, který poprvé na velké akci není v okruhu favoritů.

Adam Pražák, Michal Procházka

Vytisknout

Související články