přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

22. července 2010, 23:52

České trojici se generálka vydařila, bouraly se světové tabulky

Barbora Špotáková na Diamantové lize zvítězila, Petr Svoboda skončil jen těsně od bodu, Jiřina Ptáčníková brala šesté místo. Přes pokročilou sezonu bylo v Monaku k vidění hned sedm výkonů roku.

Oštěpařka Barbora Špotáková získala cenné čtyři body, i když plán na sto procent nesplnila. Absolvovala totiž dva pokusy namísto zamýšleného jednoho. Tím prvním, 63.64, by totiž nezvítězila, neboť každým hodem se lepšící Američanka Kara Pattersonová nakonec uzavřela soutěž s 64.21. „Odjížděla jsem do Monaka s tím, že to musím zvládnout v zájmu Barcelony prvním pokusem. Bohužel v rozcvičení jsem se moc dobře necítila, a tak první pokus nebyl tak optimální, jak jsem doufala,“ zhodnotila začátek soutěže svěřenkyně Rudolfa Černého.


B. Špotáková - foto: J. Kucharčík

„V druhém pokusu přišlo zlepšení, ale dala jsem do něj sílu rukou a ucítila jsem loket. Proto jsem se rozhodla v souvislosti s blízkým startem v Barceloně už dál nepokračovat,“ uvedla Špotáková k nakonec vítěznému hodu 65.76. „Vyšlo to a jsem za vítězství a čtyři body do Diamantové ligy ráda,“ oddechla si průběžná vedoucí seriálu s celkovými 12 body. Třetí příčku brala dřívější přemožitelka Špotákové z průběhu sezony Jihoafričanka Viljoenová, která se tentokrát nedostala ani za 60 metrů.

Na parádní formu z šampionátu v Třinci navázal překážkář Petr Svoboda i ve světové konkurenci. V čase 13.30 útočil i na první diamantový bod, nakonec mu jej o setinu sebral Jamajčan Thomas. Svěřenec Luďka Svobody nebyl daleko – 3 setiny – ani od vlastního národního rekordu z Odložilova memoriálu. „Do šesté překážky jsem se cítil famózně. Pak jsem měl pocit, že se dostávám příliš blízko a proto jsem začal hodně nadskakovat. Na 8. překážce jsem nadskočil moc a dostal se do kolen. Škoda, mohl jsem být 3. Ale jsem spokojený. Cítím, že mohu běhat stále rychleji,“ řekl pro topathletics.org. Závod ovládl poslední týdny nezadržitelný David Oliver, jen skloňovaný další důrazný atak světového rekordu Američanovi v čase 13.01 nevyšel. Druhý proběhl cílem jeho krajan Wilson za 13.13.

Tyčkařka Jiřina Ptáčníková předvedla v Monaku bojovný výkon, po němž si odvezla šestou příčku. Svěřenkyně trenérů Goroškova a Ptáčníka opravovala nejprve na 450 cm, o decimetr výše uspěla napotřetí. „S umístěním a s výkonem jsem spokojená. Škoda, že jsem nezkusila ani jeden pokus na 470 cm pořádně. Nevyšel ani jeden,“ litovala Ptáčnáková pro topathletics.org, kterou i opravy stály lepší umístění. Další postupnou výšku totiž na úrovni osobního rekordu 470 překonala již jen Ruska Feofanová a především Fabiana Murerová. Brazilka nakonec přidala ještě deset centimetrů a zkoušela i výkon roku 490 cm, čímž by vylepšila i vlastní jihoamerický rekord. Každopádně nyní jasně vládne se 14 body celému seriálu. K třetí příčce stačilo 460 cm, s nejčistším zápisem  to zvládla Američanka Jansonová.

První patnáctimetrový skok předvedla letos Kubánka Yargelis Savigneová, která měla této hranici do dnešního dne nejblíže, k dosavadním 14.99 přidala decimetr. Výborný výkon zdobil také Kazašku Rypakovovou (14.78), která si to z dnešní vítězkou patrně rozdá o celkové vítězství v Diamantové lize. Zatím je skóre 14:12 ve prospěch Savigneové.
Výtečnou formu má před Barcelonou výškař Ivan Uchov, který osamocen překonal 231 cm, aby pak ještě přidal 3 cm k letošnímu světovému výkonu roku. O druhou příčku se podělili na 228 cm jeho krajan Silnov a Američan Williams, stejnou výšku překonal také čtvrtý Rybakov.
O čtyři centimetry posunul vlastní značku výkonu roku na 846 cm Američan Dwight Phillips, jemuž se takto vydařil hned úvodní skok v soutěži. O zbylé body svedli centimetrovou bitvu hned čtyři dálkaři, nejúspěšnější z nich byli Australan Lapierre s 818 cm a Rus Šalin s výsledkem jen o 3 cm slabším.

Velmi důrazně přepisovali světové tabulky také atleti na ovále. Těsný souboj Jamajčanů dohnal Jermainea Gonzaleze až k národnímu rekordu 44.40, Ricardo Chambers zůstal jen 14 setin zpět. Bahamský Brown už se nevešel pod 45 vteřin.
Patnáctistovkaři poprvé v sezoně stáhli čas pod hranici 3:30 a hned se to povedla dvěma. Prakticky neznámý Keňan Silas Kiplagat sebral za 3:29.27 největší díl slávy, i pro mnohem zkušenějšího Maročana Laalou je však čas 3:29.53 vylepšením osobáku o dvě vteřiny. Třetí Keňan Choge i další dva v pořadí se dostali pod dosavadní letošní světové maximum, pátý Australan Gregson dokonce zlomil kontinentální rekord (3:31.06).
Ženy středotraťařky měly na programu osmistovku a ovládla ji ve výkonu roku 1:57.34 Američanka Alysia Johnsonová. Dalších osm běžkyň pokořilo dvě minuty, Britka Simpsonová i další zástupkyně USA Pierceová se vešly ještě i pod 1:59.
Trojku pořadatelé překvapivě zařadili až na závěr programu, ale běžkyně svou roli pěkné tečky zvládly výtečně. Sentayehu Ejiguová si kromě skalpu bahrajnské Džamálové připsala výkon roku 8:28.41. Pod hranici předešlého nejlepšího času se dostala ještě dvojice vytrvalkyň, z nichž byla lepší Američanka Rowburyová.

To však neznamená, že by předchozí sprinterský závod nabídl slabší podívanou. Tysona Gaye jsme letos podruhé mohli vidět na Diamantové lize na dvoustovce a Američan závod rozběhl výborně. Nakonec měl v posledních metrech veliké starosti s jamajským mladíkem Blakem, který si vytvořil skvělý osobní rekord. Poměr jejich časů – 19.72:19:78 – ve prospěch Gaye je ostatně výmluvný. Také třetí v cíli, Američan Spearmon zdolal dvacítku, o sedm setin.

Ze zbylých disciplín splňme zpravodajskou povinnost jejich vítězi: disk ovládl Estonec Kanter s 67.81, kouli Běloruska Ostapčuková za 20.23, čtvrky překážek Jamajčanka Spencerová za 53.63 a mužskou nediamantovou Američan Jackson (47.78), stovku jeho krajanka Jeterová za 10.82, půlku (bez boje o diamanty) Súdánec Kaki (1:43.10).

Diamantová liga se po „barcelonské“ pauze vrátí v pátek 6. srpna Stockholmem. Výsledky z Monaka zde.

Michal Procházka

Vytisknout