České národní týmy vstoupily úspěšně do Evropského poháru

sobota 19. června 2004
V boji o postup do Superligy Evropského poháru zůstávají česká družstva po prvním soutěžním dnu v bulharském Plovdivu.

Muži drží druhou příčku, když na vedoucí Rumuny ztrácejí jen 4.5 bodu, o bod zpět jsou Ukrajinci. Favorizované Bělorusko figuruje až na šesté pozici. Ženský celek České republiky se po první polovině soutěže zařadil na čtvrté místo. „Věřím, že by ženy mohly své umístění udržet, v soutěži mužů je vývoj na předních místech nesmírně vyrovnaný,“ zhodnotil vystoupení českých celků v prvních deseti disciplínách ředitel Českého atletického svazu František Fojt.

Očekávaný plný bodový přínos získala pro český celek Věra Pospíšilová Cechlová. Pátá žena loňského MS v Paříži suverénně kralovala v diskařském sektoru a zvítězila vynikajícím výkonem 66.20 m, dalším pokusem poslala disk do vzdálenosti 66.19. „Byl to můj životní závod,“ prozradila, „po druhém pokusu jsem zjistila, že na to mé soupeřky nemají.“

Vítězství vybojoval také výškař Svatoslav Ton, který se ve třetím závodě v řadě dokázal přenést přes 2.30 metru. Právě tato výška vynesla šestadvacetiletému borci dnešní prvenství. „Po překonání 230 centimetrů a následných dvou nezdarech na 234 jsem si nechal zvýšit na 236, protože jsem si věřil. Ani nevím, čím jsem to shodil,“ popsal Ton svůj poslední pokus v soutěži, kterým se pokoušel o vyrovnání letitého národního rekordu Jána Zvary.

Překážkářka Alena Rücklová předvedla heroický výkon a na trati 400 m překážek si vytvořila osobní rekord časem 56.34. Pouhých devět setin tak česká závodnice zaostala za limitem pro olympijské hry v Aténách. „Od sedmé překážky jsem to zatáhla, běželo se mi dobře. Byl to kvalitně obsazený závod,“ uvedla.

Osobního maxima dosáhl v Plovdivu také mladý dálkař Štěpán Wagner. V poslední sérii dolétl na 7.88 m, jeho dosavadní nejdelší skok pod otevřeným nebem měl hodnotu 7.65 m, v hale Wagner umí 7.80. „Byl to pro mě dobrý závod, jen mě mrzí třetí přešlap, kdy jsem skočil taky hodně daleko. Teď už se moc těším na mistrovství republiky do Plzně,“ usmál se Wagner.

Nejvytíženějším českým reprezentantem v Plovdivu je sprinter Jiří Vojtík. Představil se dnes na 100 metrů i ve štafetě na 4x100 m a v neděli nastoupí na dvoustovce. V kratším sprintu dnes obsadil šestou pozici v čase 10.49. „Konečně jsem letos závodil v teple,“ těšil se Vojtík, „je trochu škoda, že bylo úplné bezvětří. Každopádně jsem se dnes dobře rozběhal na zítřejší dvoustovku,“ dodal nejlepší český sprinter současnosti, který právě na trati 200 metrů věří ve splnění limitu pro olympijské hry (20.75).