České i polské radosti v Toruni

čtvrtek 15. února 2018
Pátým dílem pokračovala světová halová tour na mítinku „Copernicus Cup“. V polské Toruni byli vidět Češi, Tomáš Staněk celý seriál vyhrál, opět atakoval 22 metrů a skončil druhý, stejného umístění dnes dosáhl i čtvrtkař Pavel Maslák, Jakub Holuša se kvalifikoval na HMS. Hostitelům udělali radost domácí atleti čtyřmi triumfy.

Koulař Tomáš Staněk se nachází ve výtečné formě. Minulý týden překonal v Düsseldorfu letitý Machurův český rekord a v Toruni v krátké době poslal náčiní znovu za úroveň předešlého NR (o 4 cm). Ve skvělé sérii se celkem čtyřikrát dostal za 21 a půl metru, přičemž nejdelší pokus měřil 21.83. Přesto to na vítězství nestačilo, domácí Konrad Bukowiecki se „trefil“ na rovných 22 m, čímž si vylepšil osobní rekord. „Konradovi to dneska ulítlo, já se cítil trochu unavený. Ale jsem rád za vyrovnanost, ta bude důležitá pro další závody,“ těšilo Staňka, který navíc vyhrál celou tour (jasno bylo již před dnešním závodem). Ještě dva borci se dostali za 21 metrů, Polák Haratyk o 12, Němec Storl o 3 cm.

V průběhu sezóny se Jakubu Holušovi příliš nedařilo, ale v Toruni dosavadní nezdary hodil za hlavu ve skvělém stylu, na patnáctce časem 3:37.91 zůstal jen 23 setin za svým národním rekordem z HME v Praze před třemi lety a především pohodlně splnil entry standard IAAF pro Birmingham. V závodě pak skončil třetí, druhý byl jeho nový tréninkový kolega a bratr jeho kouče Tomasze Lewandowského Marcin (3:37.67), vyhrál Etiopan Teresa Tolosa za 3:37.41. „Jsem maximálně spokojený. Neskutečná hala, rychlý povrch, super diváci,“ pochvaloval si Holuša. Šanci na HMS závodem oživil také Filip Sasínek, který doběhl pátý, a i když limit IAAF pro HMS ani dnes nesplnil, poprvé v kariéře se dostal v hale pod 3:40 - 3:38.98, čímž si vylepšil přesně o vteřinu letošňák. Jan Friš doběhl osmý v halovém osobáku 3:43.69.

Druhé místo bral na čtyřstovce Pavel Maslák. Svěřenci Dalibora Kupky se sice povedlo seběhnout na čele a v druhém kole si vytvořil i menší náskok, v cílové rovince jej však převálcoval Slovinec Luka Janežič. Čas vítěze byl 46.03, poraženého 46.17. „Běželo se mi docela dobře, možná jsem se trochu vyzávodil v prvním kole. Forma ještě není, ale věřím, že přijde v Birminghamu,“ prohlásil Maslák. Třetí v cíli, Dominikánec Luguelin Santos si na rozdíl od čelné dvojice vylepšil letošňák (46.53).

Maročanka Rabab Arrafiová se stala trochu překvapivou vítězkou patnáctistovky, když v čase 4:04.76 předčila o 13 setin švédskou reprezentantku Aregawiovou (4:04.89). Návrat k této trati pro šampionku na 5000 či 3000 metrů Keňanku Obiriovou dopadl třetím místem časem lehce přes 4:05. V závodě se dařilo Simoně Vrzalové, která si na desátém místě výrazně vylepšila své letošní maximum na 4:10.36. „Dneska se mi běželo konečně docela dobře, s časem jsem spokojená,“ uvedla svěřenkyně Augustina Šulce a přidala také pozvánku na víkendové MČR. „Doufám, že se uvidíme,“ vzkázala.

Obě půlky ovládli díky silným závěrům běžci hostitelské země. Mezi ženami to byla Angelika Cichocká, specialistka na delší tratě si v čase 2:00.76 trochu nečekaně poradila s Ukrajinkou Ljachovovou (2:01.08) a Švýcarkou Büchelovou (2:01.80). To mezi muži není triumf Adama Kszczota takovým překvapením, zvládl to v čase 1:46.75 přibližně o půl vteřiny před Keňanem Kipkoechem (1:47.22) a Švédem Kramerem (1:47.36). Nebojácně závod rozběhl Jan Kubista, v závěru ale ztrácel a nakonec doběhl sedmý (1:49.29).

Polské publikum hned dvakrát potěšil tyčkař Piotr Lisek. Domácí skokan nejenže zvítězil, navíc se díky (druhému) povedenému pokusu na 591 ujal vedení světových tabulek. Kanaďan Barber zdolal 570 a skončil druhý, z trojice skokanů, jejichž maximem bylo 560, byli (shodně) lepší Polák Wojciechowski a Řek Filippidis než další Řek Karalis.

Už po 36. odešla z výškařského sektoru neporažena Marija Lasickeneová. V Toruni předvedla ruská suverénka k vítězství rovné dva metry, poslední soupeřka Levčenková z Ukrajiny odpadla na 195 a zapsala 193. Lasickeneová si nepočínala zle ani na 205, ale dnes tuto úroveň nezdolala. V trojskoku rozhodoval o prvenství jediný centimetr, Kubánec Cristian Naples předvedl 16.90, jeho krajan Copello, nyní hájí barvy Ázerbájdžánu, 16.89.

Na čtvrtce se v rychlejším ze dvou běhů prosadila Švýcarka Lea Sprungerová ve světovém výkonu roku 51.28. Poražená Polka Swiety-Erseticová prohrála o půl vteřiny, ovšem jistě ji těšil osobní rekord 51.78, který je zároveň i vylepšeným národním. Pokořit slovenský rekord se povedlo vítězce druhého běhu Putalové (52.62).

Rekordem mítinku ozdobila šedesátku překážek Pamela Dutkieiwiczová. Německá sprinterka zaběhla 7.85 a o devět setin předčila Norku Pedersenovou (7.94), třetí Ukrajinka Ploticynová už se nedostala pod 8 vteřin (8.01). Nejrychlejší z rozběhů Talajová (7.98) ve finále ulila. Souboj sprinterů překážkářů poznamenaly hned dvě diskvalifikace za starty (obě postihly Poláky), ze „zbytku“ pole se pak prosadil Kypřan Milan Trajkovič (7.59) o setinu před Maďarem Bajim (7.60).

První kolo hladké šedesátky ovládla Marie Ta Louová (7.17), v boji o celkové prvenství dokázala o šest setin zrychlit a 7.11 na vítězství stačilo. Britka Asher-Smithová zaostala o tři setiny (7.14), Norka Okparaebová o další tři (7.17). Až za nimi skončila domácí favoritka Swobodová (7.18). Mezi muži byl Slovák Ján Volko jasně nejrychlejší v rozběhu (SB 6.62) a ve finále pak pozici těsně, ale přeci potvrdil. Časem 6.57 vylepšil nejen letošní maximum, ale i vlastní slovenský rekord, hlavního rivala Fishera z Bahrajnu pak porazil o dvě setiny (6.59).