přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

22. srpna 2004, 13:36

České hvězdy zítra čeká start olympijského desetiboje

Do nového pracovního týdne vstoupí Česká republika s obrovskými medailovými ambicemi na olympijských hrách v Aténách .


Foto: Josef Čech
Zřejmě nejžhavějším kandidátem na nejcennější medaili na Hrách XXVIII. olympiády je ze všech 140 českých olympioniků desetibojař Roman Šebrle. Devětadvacetiletý světový rekordman zažívá parádní sezonu. V únoru obhájil prvenství v halovém sedmiboji na prestižním mítinku v estonském Tallinu, zimní sezonu pak korunoval titulem mistra světa pod střechou, který v budapešťské Sportaréně získal v evropském rekordu.V květnu v konkurenci prakticky všech hvězd současného desetiboje dominoval největšímu mítinku světa v rakouském Götzisu, kde vytvořil dosud platný výkon roku 8842 bodů. Přesně o 110 bodů méně má hodnotu druhý nejlepší světový výkon této sezony, jehož držitelem je Američan Tom Pappas, úřadující mistr světa a možná hlavní soupeř Šebrleho v boji o olympijský trůn.  

Posledním testem Šebrleho formy se stal úterní mítink v Pardubicích. Šest dní před začátkem vrcholného závodu sezony startoval obhájce stříbrné medaile ve třech disciplínách. Veleskok v dálce (7.99 m) znehodnotil příliš silný vítr o rychlosti 3.4 m/s, na 110 m překážek Šebrle dosáhl času 14.25 prozměnu v silném protivětru. Kouli pak evropský šampion poslal do vzdálenosti 15.96 m.
Foto: Česká atletika,s.r.o.„Jsem spokojený s tím, co Roman předvedl. Výkony jsou dobré. Je jen škoda, že je výrazně ovlivnil silný vítr. Na překážkách foukal proti, v dálce zase do zad. Roman je dobře připravený, teď je třeba doufat, aby na něj na poslední chvíli neskočila nějaká viróza,“
hodnotil vystoupení na pardubickém mítinku Šebrleho trenér Dalibor Kupka a narazil na zdravotní problémy svého svěřence bezprostředně před oběma vrcholnými soutěžemi loňské sezony. Roman Šebrle podle svých zvyklostí odložil odlet do dějiště OH na poslední chvíli, do Atén odcestoval včera dopoledne v poslední skupině atletů.


Foto: Josef Čech
Poněkud odlišný cíl než Šebrle, který si nemůže myslet na nic jiného než na zlato, si vytyčil jeho reprezentační i oddílový kolega Tomáš Dvořák, další české želízko v desetibojařském ohni. Trojnásobný mistr světa, jehož trápí bolavá achilovka, dlouho váhal, zda do Atén vůbec odcestovat. Konečné rozhodnutí padlo až v pondělí po poledni, jen několik hodin před startem letadla z ruzyňského letiště.„Pojedu. Achilovka sice pořád bolí, ale bolest je v mezích. Dovolila mi absolvovat tři kvalitní tréninky, včetně výškařského a tyčkařského. Doufám, že pod péčí doktorů se můj stav do začátku závodu ještě vylepší,“
prohlásil Dvořák, který se hned po příletu do Atén svěřil do rukou fyzioterapeuta Pavla Koláře. „Hlavně chci závod dokončit, je to pro mě hrozně důležité. Na žádné umístění si nemyslím,“ svěřil se se svými prioritami pro olympijský desetiboj. Tomáš Dvořák zaznamenal nejhodnotnější umístění v olympijské soutěži před osmi lety v Atlantě, odkud přivezl bronzovou medaili. V roce 2000 v Sydney, už jako dvojnásobný světový šampion, sužován zdravotními problémy vydřel šestou příčku.    

Dvoudenní bitva nejvšestrannějších atletů odstartuje v pondělí 23. srpna v 8.15 hodin SEČ hladkou stovkou. Poslední slovo pak vícebojaři budou mít v běhu na 1500 metrů, který je na pořadu v úterý 24. srpna od 22.40 SEČ.

Více informací k OH 2004 v Aténách v sekci ZAOSTŘENO NA...

Tomáš Klement

Vytisknout