přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

5. dubna 2005, 14:43

České chodecké týmy do Poděbrad o limit na EP

V sobotu 9. dubna se 73. ročník chodeckého mítinku EAA Poděbrady 2005 uskuteční jako mistrovství České republiky a mezistátní utkání.

Proti tříčlenným domácím celkům mužů a žen na dvacetikilometrové trati nastoupí družstva Běloruska, Francie, Litvy, Švédska a Švýcarska, čeští reprezentanti budou bojovat o účast na Evropském poháru v Miškolci. Na soutěž konanou předposlední květnovou sobotu se muži nominují v případě dosažení průměrného času 1:27:00, ženy potřebují 1:40 hod. „Muži by měli mít účast jasnou, velmi reálný start je také u žen, Bára Dibelková tomu výrazně pomohla českým rekordem,“ připomněl reprezentační trenér chůze Ivo Piták čas Barbory Dibelkové 1:31:01 z březnového mistrovství Ruska v Adleru. Zbývajícím dvěma členkám družstva tak stačí dosáhnout průměru časů 1:44:29. Sama Dibelková má již účast na Evropském poháru jistou. V nominaci na mezistátní utkání v Poděbradech ji doplňují Monika Choděrová a Lenka Žídková.

Čtyřnásobná mistryně republiky Dibelková má pro tuto sezonu jistotu startu na ME do 22 let i na mistrovství světa v Helsinkách. „Kombinaci startů v Adleru a Poděbradech bere jako testík dvou závodů s takovým odstupem, jaký ji čeká v případě dvaadvacítek a mistrovství světa,“ uvedl Piták. Dibelková uvažuje také o startu na Světové univerziádě, která se koná týden po světovém šampionátu. „Dva týdny se hodně věnuju škole, takže sport šel trošku na vedlejší kolej. Připravovala jsem se hlavně na mistrovství Ruska, abych tam udělala dobrý výsledek. V Poděbradech chci uspět, ale nepojedu tam v nejlepší formě,“ uvedla česká chodecká jednička, která úspěšně zvládá kromě sportu i studia na  třetí lékařské  fakultě Univerzity Karlovy.

Muži České republiky na MU v Poděbradech obhajují prvenství, po boku ostřílených reprezentantů Miloše Holuši a Jiřího Malysy se představí talentovaný Jiří Chaloupka, ještě v loňské sezoně startující v kategorii juniorů. Nominaci na Evropský pohár vybojoval v Adleru výkonem 1:25:52. „Od té doby šel výkonnostně ještě nahoru, beru ho jako černého koně závodu. Klidně může pozlobit i naše zkušené chodce,“ prohlásil Piták.
Závodníci pražského USK Chaloupka a Holuša v průběhu celého zimního období vystupovali jako tréninkoví partneři, na soustředěních i při závodech. Devětatřicetiletý Holuša svému o dvacet let mladšímu kolegovi pomáhal po všech stránkách a předával mu zkušenosti. 

Účastník tří olympiád a šesti mistrovství světa Miloš Holuša jako specialista na chodecký maraton (50 km) oba dosavadní mistrovské závody v Poděbradech na 20 kilometrů v letech 2003 a 2004 vyhrál, zlatá medaile zůstává jeho cílem i pro letošní ročník: „Chtěl bych obhájit titul a pokusit se o celkové vítězství. Možná je to přehnaný cíl, ale nedá se nic dělat,“ prohlásil Holuša, který si je vědom silné mezinárodní konkurence, v Poděbradech nastoupí chodci z více než deseti zemí. „Myslím, že mezistátní utkání bychom mohli i vyhrát. Doufám, že s Jirkou Malysou dojdeme oba, a budeme mít ještě kvalitní podporu v Chaloupkovi,“ dodal držitel čtrnácti medailí z mistrovství ČR na této trati.

Chodecký mítink Poděbradská chůze začíná v sobotu 9. dubna ve 14.40 hodin, kdy od hotelu Libenský vyjdou na trať lázeňským parkem ženy na 20 km a juniorky na poloviční distanci, o dvacet minut později odstartují muži, junioři ve stejný čas zahájí závod na 10 km.


Nominace ČR na mezistátní utkání v chůzi CZE–BLR–FRA–LTU–SUI–SWE:
9. 4. 2005 Poděbrady

MUŽI (20 km)
Miloš Holuša
Jiří Chaloupka
Jiří Malysa

ŽENY (20 km)
Barbora Dibelková
Monika Choděrová
Lenka Žídková   

 

Tomáš Klement

Vytisknout