přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

6. srpna 2005, 21:27

České atlety zachránila od absolutní blamáže výškařka Straková

Výškařka Iva Straková zachránila bilanci české výpravy během prvního dne na atletickém mistrovství světa v Helsinkách.

Ze šestice reprezentantů totiž jako jediná prošla z kvalifikačních bojů a bude v pondělí večer mezi finálovou dvanáctkou. Vyřazeni byli naopak po kolizi překážkář Jiří Mužík, těsně diskař Libor Malina,kladivář Lukáš Melich, trojskokanka Šárka Kašpárková i koulař Petr Stehlík.

"Už když jsem viděla českou bilanci, říkala jsem si, že bych to asi měla trochu napravit," usmívala se Straková po úspěšné kvalifikaci. Takřka jistotu měla již po úspěšném prvním pokusu na 191 centimetrech. "Původně jsem dál už nechtěla skákat, ale s trenérem jsme si řekli, že to zkusím," prohlásila. Sebevědomí si zvedla, neboť obzvlášť třetí pokus na kvalifikační výšce 193 cm byl velmi nadějný. "Vím, že na to mám," uvedla.

Nadějnou formu nezužitkoval překážkář Mužík, jenž zakopl o osmou překážku ve vedlejší dráze a rozsekl si levé koleno. Sice neupadl, ale doběhl poslední a později byl diskvalifikován. Po doběhu putoval do ošetřovny a tam mu lékaři sedmi titanovými skobami jizvu doslova sdrátovali. "Docela mě dostali, když jsem viděl tu sešívačku," divil se Mužík. "V severských zemí se to dělá, už jsem se s tím setkal," uklidnil jej lékař týmu Petr Sikora.

Smůlu měl diskař Libor Malina, jenž i přes velké bolesti achillovky hodil 62,41 metru a od finále ho na prvním nepostupovém 13. místě dělilo 31 cm. "Myslel jsem, že sem ani nepojedu," upozornil na problémy se šlachou, která ho začala trápit krátce před šampionátem. "Ale jsem bojovník, tak jsem to zkusil," dodal. Před závodem dostal znecitlivující injekci. "Ale začala působit pozdě. Trpěl jsem a myslel jsem asi stokrát, že odstoupím," uvedl.

S kariérou na velkých závodech se smutně loučila Kašpárková. Bývalá světová šampionka na sebe byla rozzlobená, prý neprodala to, co v ní bylo. Zatímco ale v minulých letech kvalifikační nezdary většinou oplakala, dnes nostalgii v srdci zvládla a usmívala se. Atletický rok dokončí a definitivně poslední trojskok předvede 25. září při rozlučce v Havířově, kde s atletikou začínala a už nyní tam sezvala všechny kamarády. "Tady se mi to ale nepovedlo, jsem na sebe dost nazlobená. Připravená jsem byla, ale neprodala jsem to," řekla po závodu. "Chybělo štěstí," litovala dvou přešlapů, při jednom z nichž by prý skok na finále stačil. Na plochu nastupovala se zvláštními pocity, třebaže mezi elitou se pohybuje už od roku 1988, kdy skončila na MS juniorů ve skoku vysokém šestá. "Byla jsem trochu rozklepaná," přiznala.

S klidem v hlavě naopak absolvoval kvalifikaci kladivář Melich, třebaže to byl jeho první velký závod mezi dospělými v kariéře. "Říkal jsem si, kdyby se to nepovedlo, tak mám výmluvu," smál se čtyřiadvacetiletý závodník z Jilemnice. Svěřenec stále aktivního vrhače Pavla Sedláčka hodil 74,53 metru a nakonec skončil čtrnáctý. K postupu do finále mu chybělo 139 centimetrů.

Český koulař Petr Stehlík kvalifikaci podcenil. Nikdy v životě se mu prý nestalo, že by si věřil na finále tak jako dnes. Dokonce si myslel, že může vrhat na půl plynu. To se mu však stalo osudným. Průměrný výkon 19,48 metru z druhé série znamenal dnes až desáté místo ve skupině a konec nadějí. "Chtěl jsem dát (limit) 20,25 hned prvním pokusem a jít domů," prozradil pak v rozhovoru s novináři svůj nenaplněný plán.

                                                                                                   ČTK