přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

27. srpna 2003, 22:40

Česká výprava získala zásluhou Šebrleho první medaili

Roman Šebrle v soutěži desetibojařů na 9. mistrovství světa v Paříži vybojoval stříbrnou medaili.


Foto: F. Macák
Před závěrečným během na 1500 m ztrácel na vedoucího Američana Pappase 179 bodů, což v přepočtu představovalo téměř 28 vteřin. Český reprezentant je sice lepším běžcem než Pappas, ale smazat takový rozdíl bylo takřka nemožné. Druhý český zástupce Tomáš Dvořák figuroval po devíti disciplínách na páté pozici a vzhledem ke svým běžeckým kvalitám mohl v konečném hodnocení soutěže pomýšlet o místo výš. Čeští vícebojaři se od začátku závěrečného běhu vydali kupředu, Šebrle se dlouho držel na čele. Světový rekordman se rozhodl nasadit tempo na výsledný čas 4:20 a pokusit se tak o útok na zlatou medaili, ale v závěru mu už došly síly.Vedoucí Pappas přitom situaci kontroloval ze zadních pozic a do cíle si mohl dovolit doběhnout v čase 4:44,31 jako předposlední. O rozdělení zlaté a stříbrné medaile bylo záhy rozhodnuto, ale malý otazník visel nad třetí příčkou, kterou po devíti disciplínách bezpečně držel Dmitrij Karpov. Kazašský mladíček si v průběhu soutěže stěžoval na problémy se stehenním svalem, a tak se očekávalo, do jaké míry tím jeho běh bude ovlivněn. Karpovovo zranění se nakonec ukázalo jako bezvýznamné a dvaadvacetieltý Kazach mohl i v podprůměrném čase dokráčet pro svou velkou světovou medaili.

Prvním adeptem, který by bronz získal v případě Karpovova zaváhání, byl trojnásobný světový šampion a obhájce titulu Tomáš Dvořák. Po nekonečných zdravotních peripetiích v průběhu celé sezony Dvořák dokázal v Paříži bojovat o přední umístění. V letošním roce neabsolvoval jediný desetiboj, svou formu testoval jen individuálními starty ve vybraných disciplínách, takže odhadovat jeho výkon ve vrcholném závodě sezony bylo loterií. Jednatřicetiletý bojovník šel do závodu naplno a obrovskou morální sílu prokázal v závěrečné patnáctistovce. Půl kola před cílem se kolem volně běžícího Dvořáka prohnal jeho vážný soupeř v boji o celkovou čtvrtou pozici, Francouz Laurent Hernu, jemuž český reprezentant nesměl podlehnou o více než vteřinu. Náhle Dvořák výrazně zrychlil a francouzského soka se zachytil. Oba borci běželi bok po boku celou cílovou rovinku, až Hernu ve svém snažení rezignoval. "Nevím, kde se to ve mně vzalo," podivuje se Dvořák nad svým úžasným finišem, "to nedokáže pochopit asi nikdo," usmívá se. Tomáš Dvořák na své tři tituly mistra světa v řadě navázal čtvrtým místem na 9. MS v Paříži, když své vystoupení korunoval vynikajícím osobním rekordem na 1500 metrů 4:27,63. "Pokusím se jim to nandat příště," uvedl na adresu svých soupeřů sesazený král. "Doufám, že se všechno sejde tak, jak má a že budu zdravej," přeje si Dvořák, který velmi pravděpodobně vypustí nadcházející halovou sezonu a přípravu zacílí k olympijským hrám v Aténách.

Roman Šebrle výkonem 8634 bodů v desetiboji pro českou výpravu na světovém šampionátu v Paříži získal první medaili. Stejně jako před třemi lety na OH v Sydney je ze stříbra, tehdy se stal Šebrleho přemožitelem Estonec Nool, tentokrát ho porazil Američan Pappas. "Stříbro je taky dobrý," uvedl čerstvý vicemistr světa ke svému výsledku zřejmě největší favorit závodu, "nejvíc mě vadí ten přešlap v dálce." Naopak jako svůj nejpovedenější počin považuje paradoxně výkon, který se na jeho účet ani nepřipočetl: "Moc mě těší, že jsem hodil 75 metrů v oštěpu, i když jsem přešlápl." Roman Šebrle svým úspěchem navíc prodloužil úctyhodnou sérii českých medailových umístění na vrcholných světových akcích. Na mistrovství světa či olympijských hrách nechyběl český desetibojař na stupních vítězů od roku 1996. Čtvrté místo Tomáše Dvořáka je po Šebrleho stříbru zatím největším úspěchem české reprezentace na devátém mistrovství světa. Česká republika se v pořadí národů podle získaných medailí zařadila na 23. místo po 24 finálových disciplínách.  

Konečné pořadí desetiboje na MS 2003 v Paříži:
1. Pappas (USA) 8750
2. Šebrle (ČR) 8634
3. Karpov (Kaz.) 8374
4. Dvořák (ČR) 8242
5. Hernu (Fra.) 8218

Podrobnosti k MS 2003 v Paříži v rubrice ZAOSTŘENO NA... 

Tomáš Klement

Vytisknout