přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

23. listopadu 2011, 11:25

Česká výprava už je v dějišti mistrovství Evropy v krosu

S rekordním počtem závodníků odcestoval dnes ráno národní tým do Heringsdorfu, dějiště mistrovství Evropy v krosu.


Foto: F. Macák
V neděli 12. prosince nastoupí do čtyř závodů celkem devět českých reprezentantů, takový počet česká atletika v jedenáctileté historii šampionátu na ME v krosu nikdy nevyslala. „Nominace na mistrovství Evropy je poměrně široká, protože naopak mistrovství světa v krosu je pro naše běžce příliš náročná záležitost, tam to bude zřejmě jen symbolický start. Na mistrovství v krosu může nastoupit až šest závodníků z jedné země, což je například u Keňanů nebo Etiopanů obrovská síla,“ komentoval výběr závodníků šéftrenér ČAS a vedoucí výpravy. Čeští závodníci budou v Heringsdorfu bojovat také právě o účast na mistrovství světa v krosu, které v březnu příštího roku hostí francouzský Saint-Galmier.V 11.15 hodin nastoupí juniorky Lenka Ptáčková a Simona Vrzalová, čtveřice juniorů Václav Janoušek, Tomáš Bednář, Martin Mužík a Kamil Krunka se zapojí i do soutěže družstev, kde český celek obhajuje dvanáctou pozici z loňského ME v Edinburghu.

V závodě žen se představí mistryně republiky Irena Petříková, na téměř desetikilometrovou trať mužů vyběhne zkušený Pavel Faschingbauer a Jan Kreisinger.
„Odjíždím tam udělat co nejlepší výsledek, chtěl bych skončit ve třetí desítce, někde okolo dvacátého pátého místa,“ věří jednatřicetiletý Faschingbauer, který se evropského šampionátu v přespolním běhu zúčastní počtvrté.

Listina vítězů dosavadních deseti ročníků ME v krosu zná v mužské kategorii pouze čtyři jména. Po čtyřech zlatých totiž získali Portugalec Paulo Guerra a ukrajinský vytrvalec Sergij Lebiď, v letech 1996 a 1997 si pro titul doběhli Brit Jon Brown, resp. Dán Carsten Jörgensen. Lebiď nenašel přemožitele na posledních třech šampionátech a také v Heringsdorfu bude patřit k hlavním kandidátům zlaté medaile. Za jeho největší soupeře jsou považováni juniorský vicemistr Evropy z roku 1997, Rakušan Günter Weidlinger či dvojice kvalitních Španělů, evropský šampion na 10000 m Jose Manuel Martinez a bronzový z ME na 10000 m Jose Rios.

Na start soutěže mužů je přihlášeno 101 závodníků, celkem by se v Heringsdorfu mělo představit přes čtyři stovky borců z 27 zemí starého kontinentu. Mezi ženami má při neúčasti obhájkyně titulu Pauly Radcliffové i úřadující vicemistryně Evropy Elvan Abeylegesseové šanci zaútočit na svůj premiérový titul loni bronzová Maďarka Anikö Kalovicsová. Do konečného pořadí by měly významně promluvit i pátá z olympijského finále na 5000 m Joanne Paveyová z Velké Británie či Rumunka Mihaela Botezanová. Domácí vkládají naděje do svých reprezentantek Iriny Mikitěnkové a Sabriny Mockenhauptové.

Více informací k 11. ME v krosu naleznete v sekci ZAOSTŘENO NA...

Tomáš Klement

Vytisknout

Související články