přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

22. července 2003, 19:50

Česká výprava už dorazila do dějiště ME juniorů

Navazovat na čerstvé medailové úspěchy svých reprezentačních kolegů budou tento týden čeští junioři.

Mistrovství Evropy do 19 let ve finském Tampere se uskuteční ve dnech 24.–27. července. Nejčastěji zmiňovanou osobností z hlediska medailových ambicí pro český výběr je vítkovický výškař Jaroslav Bába. Osmnáctiletý závodník v letošní halové sezoně vystoupal až k osobnímu rekordu 232 cm, pod otevřeným nebem pak dosáhl maxima 230 cm. Tímto nominačním výkonem mu také patří čelní příčka mezi účastníky soutěže výškařů v Tampere. Před třemi týdny 230 cm překonal jeden z největších Bábových soupeřů, Polák Bieniek.Foto: David Vokáč


"Vůbec to nebude jednoznačná záležitost," předpovídá český favorit, "absolutní evropská špička je vyrovnaná." K dalším adeptům medaile budou v Tampere patřit Rus Dmitrik, který letos výkonem 228 cm překonal národní juniorský rekord, a Švéd Thörnblad s osobním rekordem 227 cm.

Na prvním místě na startovní listině své disciplíny na ME juniorů figuruje také překážkářka Zuzana Hejnová. Teprve šestnáctiletá závodnice LIAZu Jablonec se minulý týden vrátila ze světového šampionátu do 17 let se zlatou medailí. V kanadském Sherbrooke ve finále na 400 m překážek ubrala jednu setinu ze svého senzačního času z květnového kola Česká spořitelna extraligy a výkonem 57,54 vytvořila nový rekord MS sedmnáctiletých. Osobním maximem pod 58 vteřin se ze závodnic startujících v Tampere může kromě Hejnové pochlubit pouze Ruska Obedinová, která doma v Čeboksarech zaběhla čas 57,62. Další česká reprezentantka, Zuzana Bergrová, splnila limit pro ME juniorů na 400 m překážek i na hladkou čtvrtku. Vzhledem k časovému pořadu je absolvovat obě trati mimořádně obtížné. Každopádně na překážkách se Bergrová podle papírových předpokladů řadí k nadějím na účast ve finále.

Další dvě opory českého týmu patří ještě do dorostenecké kategorie. Stříbrná z MS sedmnáctiletých Denisa Ščerbová (na snímku) se představí v dálkařském sektoru, kde se sejde nesmírně vyrovnaná konkurence. Denisa si v Sherbrooke dvakrát vylepšila osobní maximum, ve finále jí výkonem 640 cm o jediný centimetr unikla zlatá medaile. Také tyčkařka Jiřina Ptáčníková je ve své disciplíně jednou z nejlepších dorostenek světa. Jejím cílem pro ME juniorů v Tampere bude účast ve finále. Ve steeplu žen, tedy v běhu na 2000 m překážek, bude Českou republiku reprezentovat Eva Tománková. Její výkon 6:41,84 z červnového mítinku v Regensburgu naznačuje, že by osmnáctiletá závodnice z Nové Včelnice mohla bojovat o umístění v elitní desítce.

Vytrvalec Jan Kreisinger hned první den šampionátu svede souboj s vynikajícími ruskými a španělskými běžci ve finálovém závodě na 10000 metrů. Českobudějovický borec při nedávném mistrovství ČR v Olomouci na desetikilometrové trati porazil i zkušeného Jana Bláhu, čímž si upevnil sebevědomí velkého závodníka. Českou nadějí na 110 m překážek je Petr Svoboda, který do letošní sezony vstoupil jako blesk a krátce před republikovým šampionátem v hale porazil v přímém souboji v Praze na 60 m překážek Tomáše Dvořáka i Romana Šebrleho. Při Memoriálu Ludvíka Daňka v Turnově pak svou skvělou formu potvrdil i pod otevřeným nebem, když atakoval hranici 14 vteřin. Čas 14,04 Svobodovi dává pro šampionát v Tampere reálnou naději na boj o jeden z cenných kovů.    

Starty českých atletů 1. den MEJ v Tampere:
Čtvrtek 24. 7.
10:00  DESETIBOJ (100 m) - Jiří Kliner
10:30  400 m př. Ž (rozběhy) - Zuzana Hejnová, Zuzana Bergrová
10:50  DESETIBOJ (dálka) - Jiří Kliner
11:00  Výška M (kvalifikace A+B) - Jaroslav Bába
11:20  400 m Ž (rozběhy) - Zuzana Bergrová, Jitka Bartoníčková
12:30  DESETIBOJ (koule) - Jiří Kliner
14:00  Kladivo Ž (kvalifikace A) - Lenka Ledvinová
15:30  Kladivo Ž (kvalifikace B) - Lenka Ledvinová
16:00  DESETIBOJ (výška) - Jiří Kliner
17:00  Koule M (kvalifikace A+B) - Jan Werner
19:00  Tyč Ž (kvalifikace A+B) - Jiřina Ptáčníková
20:15  DESETIBOJ (400 m) - Jiří Kliner
20:35  10000 m M (FINÁLE) - Jan Kreisinger

Podrobné informace k MEJ v Tampere naleznete v rubrice ZAOSTŘENO NA...

Tomáš Klement

Vytisknout