přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

15. března 2003, 20:32

Česká výprava po dvou dnech HMS zatím bez medaile

V sobotu večer měla Česká republika ve hře Bábu a Janků ve finále výšky a Oravce na 800 m.

Oba čeští výškaři Tomáš Janků a Jaroslav Bába ve finále halového MS v Birminghamu zopakovali svůj výkon z kvalifikace 225 cm, což jim vyneslo šestou a devátou příčku. Zkušený Tomáš Janků tak zopakoval své umístění z halového MS 1999 v Maebashi. "Neměl jsem velké ambice. Mým cílem pro Birmingham bylo postoupit do finále, a to se mi podařilo,"

vyjadřuje spokojenost osmadvacetiletý výškař pražské Dukly a žertem dodává: "cílem číslo dvě bylo na světovém šampionátu porazit Jardu Bábu". Janků ve finále jednou opravoval na základní výšce 220 cm, následujících 225 cm zdolal na poprvé, ale 230 už bylo nad jeho síly. Tuto laťku, která mu zajistila účast v Birminghamu, překonal v letošním roce pouze jednou. "Celá letošní sezona je z mé strany technicky nevydařená. Kdybych tady ve finále skočil 230, byla by to náhoda," říká upřímně šestý výškař světa.

Teprve osmnáctiletý vítkovický výškař Jaroslav Bába (na snímku) 
absolvoval svůj vůbec první start na vrcholné seniorské soutěži. "Z atmosféry při závodě jsem byl trochu zaskočen," přiznává, "šampionát v Birminghamu beru hlavně jako velkou zkušenost." Přesto Bábu pochopitelně mrzí konec v soutěži už na 225 cm, vždyť v letošní sezoně celkem pětkrát překonal minimálně 230. "Na 230 jsem dnes určitě měl," konstatuje Bába, který se však přes laťky 220 i 225 cm přenesl až třetím pokusem. Poslední pokus Jaroslava Báby na HMS v Birminghamu, tey neúspěch na 230 cm, částečně ovlivnil pátý pokus Ashii Hansenové v trojskokanském sektoru. Bába musel na domácí favoritku čekat a také atmosféra v birminghamské hale přirozeně ožila. "Teď už je to za mnou, už se těším v létě do Paříže," uzavírá Bába svou birminghamskou kapitolu.      

Roman Oravec se představil v semifinálovém běhu na 800 metrů. Do druhé poloviny trati, kdy celá šestice startujících ještě běžela pohromadě, se pohyboval na čtvrtém až pátém místě. Poté se ale čtveřice favoritů od dua Oravec-Koževnikov odpoutala a určité naděje českého závodníka na účast ve finále halového mistrovství světa vzaly za své. Roman Oravec tak bojoval s Rusem Koževnikovem alespoň o předposlední pozici v semifinálovém běhu. Před finišem ruského borce ji nakonec uhájil o jedinou setinu. Oravec skončil pátý v čase 1:48,73, což v porovnání s výkony ve druhém semifinále dává celkovou 10. pozici.    

Tomáš Klement

Vytisknout