Česká výprava na MS v Paříži zůstala se ziskem jedné medaile

Aktuality
neděle 31. srpna 2003
Očekávaný závod oštěpařů v závěrečný den devátého světového šampionátu České republice medaili nepřinesl.

Mezi elitní dvanáctku se z páteční kvalifikace probojovali dva čeští reprezentanti. Vedle Jana Železného, který hned v první sérii splnil požadovaný limit (81 metrů), si finálovou účast při svém debutu na mistrovství světa vybojoval oddílový kolega světového rekordmana Miroslav Guzdek. Zatímco třinecký rodák ve finále neměl co ztratit, Železný patřil k hlavním kandidátům zlaté medaile.

Oba borci se kvalifikovali mezi nejlepších osm světových oštěpařů. Železný prvním pokusem předvedl slušný zajišťovací hod 82,98 m, který ve třetí sérii vylepšil na 84,09 m. "Do prvního pokusu jsem záměrně šel opatrně," sdělil Železný. Druhý český zástupce ve finále, Miroslav Guzdek, začal hodem dlouhým jediný centimetr pod 78 metrů a po prvních pokusech figuroval na desátém místě. Poté prokázal duši bojovníka a svým druhým nejlepším výkonem sezony 81,40 m si zajistil účast v užším finále.

V životním závodě už osmadvacetiletý Guzdek nezaznamenal zlepšení a skončil na výborném sedmém místě. "Sedmičky pro mě letos byly magické," usmívá se Guzdek, který do svého prvního světového finále postupoval s výkonem přes 77 metrů, podobně si vedl i v úvodním hodu mezi elitní dvanáctkou a nakonec se radoval z pozice sedmého oštěpaře světa. Závodník Dukly Praha se přitom se šampionátem rozloučil už v pátek po vystoupení v první kvalifikační skupině, kdy se domníval, že jeho výkon 77,24 m rozhodně na postup stačit nebude. "Vrátil jsem se do vesnice a koupil jsem si víno, že ten neúspěch zapiju," popsal Guzdek své bezprostřední kroky po absolvování kvalifikace. Druhou skupinu ani nesledoval, ale krátce po ní na jeho mobilní telefon začaly přicházet textové zprávy s gratulacemi k postupu do finále mistrovství světa. Nejdřív jsem tomu nevěřil, ale když už jich bylo tolik, šel jsem si to zjistit," uvedl Guzdek a s úsměvem dodal: "takže jsem nakonec víno neotevřel." 

Trojnásobný světový šampion a obhájce titulu Jan Železný se trápil, výkonem 84,09 m vstupoval do osmičlenného finále na čtvrté pozici. "Pomalu jsem se rozbíhal, ale takhle jsem to očekával," konstatuje Železný, "po svém návratu ještě nemám dokonale vypilovanou techniku, tak jsem si nemohl dovolit běžet rychleji," vysvětluje. Na Stade de France v sobě nemohl najít tu lehkost z letošních mítinků v Halle, Ostravě, Curychu či právě na pařížském národním stadionu, kde zvítězil hody, které by mu dnes při vrcholném závodě roku zajistily světový titul. Poslední tři pokusy Jana Železného na MS v Paříži měly délku okolo 80 metrů, a to bylo na zlepšení málo. Legendární oštěpař tak při svém osmém startu na mistrovství světa obsadil nepopulární čtvrtou příčku. "Je to pro mě nejhorší umístění. Čtvrté místo jsem nikdy neměl rád," uvedl. Dosud má tak Železný na svém kontě tři zlaté a dvě bronzové medaile, čtvrté místo z Paříže a dále neúspěšná vystoupení v podobě deváté pozice a jediného nepostupu do finále.

Z titulu na 9. mistrovství světa se radoval Železného spolufavorit, Sergej Makarov. Ruskému reprezentantovi k zisku zlaté medaile dnes stačilo 85,44 m. Jen 27 centimetrů za ním skončil překvapivý stříbrný medailista Andrus Värnik z Estonska. Pobaltská země se tak v konečném pořadí šampionátu podle medailové bilance s jedním stříbrem zařadila po bok České republiky.  Třetí příčku vybojoval německý oštěpař Boris Henry za 84,74 m. "Medaile byly letos hodně nízko." podivil se Železný nad slabší úrovní oštěpařského finále v Paříži. 

Výsledky oštěpu mužů na MS 2003 v Paříži:
1. Makarov (Rus.) 85,44
2. Värnik (Fin.) 85,17
3. Henry (Něm.) 84,74
4. Železný (ČR) 84,09
5. Parviainen (Fin.) 83,05
6. Nicolay (Něm.) 81,77
7. Guzdek (ČR) 81,40
8. Blank (Něm.) 80,34

Podrobnosti k MS 2003 v Paříži v rubrice ZAOSTŘENO NA...

Tomáš Klement