přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

4. března 2004, 10:33

Česká výprava je v Budapešti již téměř kompletní, dnes ji doplní Šebrle

Ve středu v poledních hodinách odcestoval do dějiště desátého mistrovství světa atletický tým, který bude reprezentovat Českou republiku.

Let společností ČSA s českou atletickou výpravou byl z provozních důvodů o 10 minut opožděn, česká reprezentace dosedla na budapešťské letiště po zhruba osmdesátiminutovém letu krátce po druhé hodině odpolední. "Letadlem necestuji příliš ráda. Tryskové letadlo mi nevadí, ale tohle vrtule mi trochu nahánělo strach," popsala své pocity bezprostředně po příletu do maďarské metropole Denisa Ščerbová. Její oddílový kolega a partner Jaroslav Bába jen poznamenal: "Mně se letělo dobře, s tím žádné problémy nemám." Zkušená Zuzana Hlavoňová vůči létání v posledních letech změnila postoj. "Už ho nemám moc ráda. Ačkoli jsem dřív naopak chtěla, aby byly v letadle nějaké turbulence. Teď mi létání vadí hlavně při vzletu a při přistání," uvedla stříbrná medailistka z halového MS 1999.

Český národní tým doplní už jen obhájce bronzové mediale ze soutěže sedmibojařů z HMS 2003 Roman Šebrle, který do Budapešti přiletí ve čtvrtek odpoledne. Mistr světa z halového MS 2001 se již předem zajímal o své zabezpečení v dějišti šampionátu. "Které výpravy s námi sdílí hotel? Jaká je strava? Jak je to daleko z hotelu na stadion," chtěl vědět už z Prahy prostřednictvím SMS zpráv Roman Šebrle, který je v Budapešti hlavním kandidátem na titul halového mistra světa.
Dalším zástupcem České republiky, jenž volil jiný způsob přepravy do dějiště MS, byla trojskokanka Šárka Kašpárková. "Cestu jsme absolvovali bez problémů, do Budapešti nám to trvalo asi tři hodiny," konstatoval trenér mistryně světa z roku 1997 Michal Pogány. Ten se díky své maďarštině podílel na vyřizování přepravy českého národního týmu do hotelu.
První změna čekala atletickou výpravu hned při příjezdu do Budapešti. Zjistili totiž, že místo původně avizovaného hotelu Thermal and Conference Hotel Hélia, budou ubytováni v hotelu Ibis, vzdáleného asi dvacet minut jízdy autobusem od stadionu. Naštěstí se nepotvrdily zvěsti o tom, že by výprava měla být rozdělena. Původně totiž měli spát atleti a část výpravy v jiném hotelu, trenéři a realizační tým také v jiném. Po akreditaci v hotelu Ibis se všem ulevilo, když zjistili, že česká výprava bude ubytována v jednom komplexu. Atleti bydlí ve dvoulůžkových pokojích a podle očekávání se všechny páry ubytovaly společně – tedy Tomáš Janků z Kateřinou Baďurovou, Michal Pogány se Šárkou Kašpárkovou a také Jaroslav Bába s nejmladší členkou výpravy Denisou Ščerbovou. Další pokoje byly obsazeny ve složení Hlavoňová – Šuldesová a Ptáček se Šnebergerem. Samostatný pokoj má Lucie Martincová a je také jako tradičně na velkých soutěžích připraven pro vícebojaře Šebrleho.Společně s Čechy jsou v hotelu ubytováni také například atleti z Angoly či Trinidadu a Tobaga.
Hotel je od Sportarény, kde se bude konat světový šampionát, vzdálen asi 4 kilometry. Atleti jsou do Sportarény přepravováni autobusy a většina z nich již ve středu využila vedlejší tréninkovou halu k jedné z posledních příprav na svůj vrchol této halové sezony. "V podvečer v hale byli oba, hlavně posilovali," uvedl ke středečnímu programu svých svěřenců Jaroslava Báby a Denisy Ščerbové trenér Aleš Duda.

                                                        Tomáš Klement, Karolína Poláková