přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

4. března 2004, 21:21

Česká výprava je již kompletní, přicestoval adept na zlato

Desítku přítomných atletů doplnil ve čtvrtek odpoledne Roman Šebrle, hlavní kandidát zlaté medaile v soutěži sedmibojařů.

 „Cesta byla naprosto v pohodě, jsem celkem odpočatý,“ prohodil s úsměvem světový rekordman v desetiboji k osmdesátiminutovému letu z Prahy do maďarské metropole. Šebrle obhajuje bronzovou medaili z loňského sedmiboje v Birminghamu. Tam podlehl Rusovi Lobodinovi, možná svému největšímu soupeři pro soutěž v Budapešti. „Lobodin, Karpov, Nool,“ vyjmenoval Šebrle okruh favoritů při vrcholu letošní halové sezony. Soutěž sedmibojařů v budapešťské Sportaréně začne v sobotu, vyvrcholení v podobě běhu na 1000 metrů přijde v neděli od 17:20 hodin. „Karpov má letos zřejmě formu. Ukazuje to hlavně výkon v dálce, kde skočil 799 centimetrů. Tradičně slabou má ale tyč. Bude to pro něj vůbec první halový šampionát, dokonce si myslím, že halový sedmiboj nikdy nedokončil,“ uvedl Šebrleho trenér Dalibor Kupka. Z osmi účastníků budapešťského sedmiboje sídlí v hotelu Ibis, kde je ubytována česká výprava, Islanďan Jón Arnar Magnússon. „Ještě jsem se s ním nesetkal, ale rád ho uvidím. Je to prima kluk,“ poznamenal Roman Šebrle.

Jako první v českém dresu vstoupí do bojů na 10. halovém MS Šárka Kašpárková. Dvaatřicetiletá trojskokanka byla nalosována do první kvalifikační skupiny, která je na pořadu v pátek od 12:15 hodin. „Jsme spokojeni. Myslím, že pro horizontální skoky není zařazení do první skupiny žádnou nevýhodou,“ řekl s úsměvem kouč Kašpárkové Michal Pogány. Bývalá mistryně světa se v konkurenci 27 závodnic může chlubit třetím nejhodnotnějším osobním rekordem (15.20 m). „Cílem je překonat 14.20 m, což je limit na olympijské hry. Snad by to mělo stačit i na postup do finále,“ uzavřel Pogány.

V soutěži výškařů bude mít Česká republika dvojí zastoupení. Jaroslav Bába i Tomáš Janků mají shodný cíl v podobě postupu do finálové osmičky. Do té postoupí výškaři z jediné kvalifikační skupiny, kterou tvoří 17 závodníků. Janků bude skákat jako čtrnáctý, Bába přijde na řadu hned po něm. „Nemohlo to dopadnout líp,“ pochvaloval si los trenér a otec výškaře pražské Dukly Jan Janků. Uprostřed startovního pole se na startovní listině závodu tyčkařek objevila Kateřina Baďurová. Jednadvacetiletá závodnice bude mít v jediné skupině celkem 18 soupeřek. Na trati 1500 metrů se v půl osmé večer představí Andrea Šuldesová, která podle svého přání poběží ve druhém rozběhu. Celkem 21 závodnic bude usilovat o postup do devítičlenného finále, v rozběhu se Šuldesovou se objeví například Kelly Holmesová či Alesja Turovová.

Tomáš Klement

Vytisknout