přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

27. února 2004, 14:09

Česká výprava do Budapešti se třemi nováčky halového MS

V nominaci českého týmu pro halové MS 2004 figurují tři jména, která se na startovních listinách světového šampionátu pod střechou objeví vůbec poprvé.

Tyčkařka Kateřina Baďurová okusila už atmosféru mistrovství Evropy 2002 v Mnichově, ve stejném roce se zúčastnila halového ME ve Vídni. Tam se teprve rozkoukávala v kategorii seniorů, největší úspěch její kariéry přinesl světový šampionát do 17 let v roce 1999. V polské Bydhošti tehdy obsadila 5. místo, světový dorostenecký titul před pěti lety vybojovala jedna z hlavních favoritek letošního HMS Jelena Isinbajevová. „Do Budapešti jedu hlavně sbírat zkušenosti. Byla bych spokojená, kdybych překonala osobák, tedy 440 cm,“ prohlásila Baďurová.
Dosavadní maximum jednadvacetileté tyčkařky 4.35 m je zároveň jejím nominačním výkonem na halové MS 2004. Baďurová ho dosáhla na 9. ročníku Zimní Pražské tyčky ve strahovské hale. Že tento výkon nebyl náhodný, dokázala ostravská rodačka o deset dní později na domácím šampionátu v hale Otakara Jandery. Baďurová zde nenašla konkurenci a výkonem 4.30 m získala svůj první seniorský titul mistryně ČR. „Fyzicky jsem na tom velmi dobře, po zdravotní stránce je také všechno v pořádku, ale mám zatím málo natrénováno,“ uvedla Baďurová, která se týden před HMS ještě představí na mítinku v německém Chemnitzu. „Do mistrovství v Budapešti se ještě budu věnovat především práci s tyčí,“ prozradila závodnice USK Praha tréninkové plány před svým velkým startem.

První setkání se světovou atletikou zažila dálkařka Denisa Ščerbová před třemi lety, když jako teprve čtrnáctiletá startovala ve finále mistrovství světa do 17 let. O dva roky později odjížděla vítkovická závodnice na stejný šampionát už jako jedna z kandidátek medailového umístění. Na MS v kanadském Sherbrooke Ščerbová dokonce bojovala o titul, který jí v osobním rekordu 6.40 m nakonec unikl o jediný centimetr. Dva týdny po stříbrném úspěchu se svěřenkyně trenéra Aleše Dudy představila na evropském šampionátu juniorů ve finském Tampere a podobně jako v Sherbrooke mohly její vynikající výsledek v soutěži dálkařek provázet smíšené pocity.
Mezi devatenáctiletými závodnicemi obsadila výkonem 6.28 m čtvrtou pozici, 7 centimetrů za bronzovou Švédkou Lincolnovou. Halovou sezonu 2004 zahájila Denisa Ščerbová vystoupením v reprezentačním dresu při vícebojařském mezistátním utkání v Zuidbroeku, kde se stala největší oporou českého týmu, když v konkurenci 20 závodnic skončila čtvrtá. Při Zimní Pražské tyčce ve strahovské hale pak svedla vyrovnaný souboj s Darmovzalovou a úřadující mistryní republiky Komrskovou. Podobných závodů v dálce žen české publikum mnoho nevidělo, Ščerbová v osobním maximu 6.44 m skončila 13 centimetrů za vítěznou Darmovzalovou, třetí Komrsková dala 6.37 m. V té chvíli se s případnou účastí na HMS v Budapešti počítalo hlavně s Martinou Darmovzalovou. „Denisa je momentálně úžasně rychlá, ale 660 centimetrů je ještě příliš daleko,“ reagoval tehdy na vystoupení Ščerbové její trenér Aleš Duda. Nejen on, ale i celý atletický národ pak byl šokován při halovém mistrovství ČR v Praze 22. února 2004, v den uzávěrky nominace českého týmu na halové mistrovství světa v Budapešti. Ščerbová v dálkařském sektoru od úvodní série předváděla parádní skoky a třetím pokusem dolétla daleko za hodnotu národního juniorského rekordu i rekordu šampionátu. Výkonem 6.61 m splnila normu pro HMS v Budapešti i horší z limitů na olympijské hry v Aténách. „S limitem i na mistrovství světa, který je o pět centimetrů dál, jsem nepočítala. Vůbec jsem netušila, že by to mohlo být tolik. Před závodem jsem byla dost unavená, na druhou stranu při rozcvičování jsem cítila, že by to mohlo letět daleko,“ svěřila Ščerbová krátce po závodě. Na halovém MS 2004 bude vítkovická závodnice nejmladší členkou české výpravy, až v srpnu tohoto roku oslaví své osmnácté narozeniny. Jako debutantka na světové seniorské soutěži bude hledat oporu ve svém příteli Jaroslavu Bábovi, který v Budapešti obhajuje loňské finále v soutěži výškařů. „Jarda mi v Budapešti určitě pomůže. Už ví, jak to na takových akcích chodí, tak mě připraví na to, co mě čeká,“ potvrdila Ščerbová a ke svým ambicím pro závod ve světové konkurenci dodala: „Samozřejmě bych se chtěla probojovat do finále. Určitě tam budou zkušené závodnice, mě ale neznají a nic ode mě neočekávají. Můžu tak útočit ze zadních pozic.“ Čerstvý osobní rekord 6.61 m Denisu Ščerbovou katapultoval na začátek druhé desítky aktuálních světových tabulek, před českou dálkařkou navíc figuruje pět ruských závodnic, a na MS pod střechou mohou startovat pouze dvě. Výkon přes 6.60 m by na halovém MS 2003 v Birminghamu bral páté místo, loni byla v soutěži dálkařek zrušena kvalifikace.

Do boje na halovém MS v Budapešti vysílá česká atletika jediného zástupce na překážkové běhy. Je jím svěřenkyně trenérky Jany Jílkové Lucie Martincová, která debutuje na seniorské akci světové úrovně. Dosud startovala na ME 2002 v Mnichově na 100 m překážek a ve stejném roce na halovém ME ve Vídni na 60 m překážek. Na obou soutěžích vypadla v rozběhu, současná forma Martincové však pro vystoupení v Budapešti dává značnou naději na postup do dalších bojů.Nominačním výkonem rodačky z Hodonína je čas 8.07, kterým by na loňském HMS pohodlně prošla do semifinále. Poslední postupující mezi elitní osmičku v Birminghamu pak dosáhla výkonu 8.05. „Už účast na halovém mistrovství světa pro mě znamená úspěch, dá se říct dokonce senzaci,“ radovala se Martincová bezprostředně po splnění normy pro šampionát v Budapešti. Přesto se dvaadvacetiletá překážkářka s pouhou účastí na vrcholu halové sezony nehodlá spokojit. „Mým cílem je postoupit z rozběhu. Umístění je pro mě důležitější než dosažený čas,“ přiznala Martincová, v jejíchž současných možnostech je i překonání českého halového rekordu. Letitý nejlepší domácí výkon 8.04 drží už 16 let Jitka Tesárková. Závodnice USK Praha Lucie Martincová má ve sbírce bronzovou medaili z halového mistrovství Evropy juniorů z roku 2001.

Tomáš Klement

Vytisknout