Česká stopa na slovenském krosu

pondělí 10. listopadu 2014
Překvapivým mistrem Slovenska v přespolním běhu se v sobotu stal v Praze trénující Peter Ďurec, který ovládl v Dubnici nad Váhem hlavní vytrvaleckou trať. Na kratší kraloval obhájce Jozef Pelikán, ženám Ľubomíra Maníková.

Před rokem byl Peter Ďurec druhý mezi mílaři (4 km), tentokrát to zkusil mezi vytrvalci na 10 kilometrech a hned z toho byl titul. „Šel jsem dlouhou trať, protože jsem nechtěl krátkou tahat, což bych pro dobré umístění musel,“ vysvětluje změnu 22letý student 2. Lékařské fakulty, který se připravuje v Praze na Strahově ve skupině Jana Pernici. V Dubnici překvapil běžec, který doma hájí barvy klubu UMB z rodné Banské Bystrice, vítězstvím o šest vteřin nad Jozefem Urbanem.

„Záměr byl jít za prvním a bylo mi jedno, jestli je to Urban nebo někdo jiný. A pokud bych se udržel, tak v závěru zafinišovat,“ přibližuje Ďurec svůj předzávodní plán, který však narušoval favorizovaný soupeř změnami tempa. „To byly náročnější části závodu,“ přiznává, „ale jinak mi to tempo vyhovovalo. Dopředu jsem šel o něco dříve, než jsem chtěl, ale povedlo se to,“ těší Petra, který se tím nominoval na prosincové ME v Samokovu, kde ještě může vzhledem k věku startovat v kategorii do 22 let.

Trať vedla v Dubnici na pokosené louce po kilometrovém okruhu s jedním výběhem o cca 12metrovém převýšení. To paradoxněvyhovovalo Ďurcovi subjektivně méně než kopcovatější Horažďovice, kde běžel mj. na konci října při českém nominačnímkrosu a skončil tu na 9 km pátý (viz foto zcela vpravo vzadu).  „V Horažďovicích je krásně upravená tráva, v Dubnici den předtím pršelo a bylo bahno,“ popsal vítěz.

Na kratší mílařské trati se žádné překvapení nekonalo, kromě loni druhého Ďurce ubyl Jozefu Pelikánovi i další soupeř, jmenovec Repčík, který tentokrát vůbec nestartoval. „Obhajoba byla pro mě lehčí než zisk prvního titulu,“ připustil pro SITA 30letý Pelikán, jenž se na dráze specializuje na 800 a 1500 metrů. Nicméně jej těšil vítězný návrat po zranění, čtyři kilometry zvládl o pět vteřin dříve než nejbližší oddílový kolega ze Slávie UK Alexander Jablokov.

Při neúčasti pětinásobné šampionky (2008 a 2010-13) Kataríny Berešové, která se chystá na jarní maraton v Rotterdamu, se přesvědčivě prosadila Ľubomíra Maníková z Bardejova, 6 km uběhla o 19 vteřin rychleji než druhá Katarína Beľová z Martina.

Místa na mistrovství Evropy v krosu byla ve hře také pro vítěze juniorských kategorií, tady se prosadili Lucia Janečková (BMSC Bratislava) a Michal Talán (AC Stavbár Nitra).