přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

4. března 2005, 21:00

Česká republika bude mít zástupce i ve finále tyče žen

Česká rekordmanka ve skoku o tyči Pavla Hamáčková při svém třetím startu na halovém ME zachovala stoprocentní úspěšnost v postupu do finále.

Na HME v Madridu přijela Hamáčková obhajovat šesté místo z roku 2002, první krok učinila úspěšným zvládnutím kvalifikace. Halová mistryně Evropy z roku 2000 bezchybně zahájila ve skupině B na 4.15 metrech, následných 4.30 překonala napodruhé se značnou rezervou. Kvalifikační limit pro jistý postup do finále měl hodnotu rovných 4 a půl metru.

Když zdolala následných 4.40 napoprvé, výrazně se přiblížila finálové osmičce. Takový počin se podařil dalším šesti závodnicím, světová rekordmanka Jelena Isinbajevová si stanovila základní výšku na 4.50. Ve hře byla ještě Bulharka Stefanovová, která se přes 4.40 přenesla napodruhé. Poté došlo k totožné situaci jako v soutěži výškařek, kdy bylo rozhodnuto o postupu devíti závodnic. 

"Říkala jsem to rozhodčím, abychom to takhle provedli," uvedla Hamáčková, "ale bylo to s nimi těžké, neumí anglicky, během soutěže se taky moc nepředvedli. Neumí zvedat laťku, nevědí, co to laťka je. Ale musím je pochválit v jednom, že se řídili podle nových pravidel, udělali prostor asi 15 centimetrů od kaslíku. Kdyby to nebylo, tak bych s tím měla problémy. Ale pro tenhle případ jsem měla připravenu knížku pravidel, abych jim to když tak ukázala." 

Hamáčková absolvovala ještě před definitivním uzavřením soutěže dva pokusy na 4.50, ale dvakrát shodila. "To jsem prostě neuhlídala. Vůbec jsem dneska lítala jak zvíře, na mě jsem byla hrozně rychlá," podivovala se.

Před nedělním finále má Hamáčková den volna, který využije k odpočinku: "Budu se dávat dohromady. Taky se půjdu podívat na kluky, ti skáčí dobře, to pro mě bude výborná motivace. Asi by bylo lepší finále zítra. Ale ne, nebudeme spekulovat."

Kvalifikační limit 4.50 zdolalo pět tyčkařek, všechny výšky na první pokus překonaly Polky Rogowská a Pyreková a Ruska Polnovová. Isinbajevová na 4.50 jednou opravovala.

Složení finále tyče žen:
Anna Rogowská, Monika Pyreková (obě Pol.), Jelena Isinbajevová, Tatjana Polnovová, Natalija Bělinskaja (vš. Rus.), Carolin Hingstová (Něm.), Pavla Hamáčková (ČR), Janine Whitlocková (Brit.), Tanja Stefanovová (Bul.)   

Tomáš Klement

Vytisknout