přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

6. března 2009, 20:31

Česká překážkářská fantazie...

Lucie Škrobáková vybojovala na šedesátimetrové trati senzačně stříbrnou medaili. Petr Svoboda, jenž přijel na šampionát s medailovými ambicemi, skončil třetí.

Naposledy měl medaili mezi překážkáři v roce 1992 v Janově Jiří Hudec, který skončil rovněž třetí. Škrobáková se postarala  o první cenný kov z ženských překážek v české i československé historii. 
Oba se dnes navíc blýskli českým rekordem. Škrobáková, pro kterou byla úspěchem už samotná účast ve finále, se prodrala na druhé místo ve vynikajícím čase 7.95 sekundy. Sedmadvacetiletá atletka výrazně zlepšila vlastní český rekord, který měl dosud hodnotu o osm setin horší. 
Titul získala Belgičanka Eline Beringsová, která byla jen o tři setiny rychlejší než Škrobáková. Česká atletka se už v rozcvičení cítila skvěle. "O sto procent lépe než v rozběhu a v semifinále. Já jsem si říkala, že teď už nikdo nebude mít síly," uvedla v cíli v euforii Škrobáková. 
Říkala si, že má na to, aby vybojovala medaili. "Fandila jsem si, věděla jsem, že mám natrénováno, že jsem byla zdravá. Prostě jsem potřebovala, aby mi sedl start," prohlásila. 
Běžela v osmé dráze, a tak nevnímala okolí. Ani v cíli netušila, že má medaili. O to větší pak byla její radost. "Medaile byla v tajných snech, čas 7,95 je famózní. Ale kašlu na čas, druhé místo mi nikdy v životě nikdo nevezme! Navíc kořeněné národním rekordem, takže super," radovala se. 


Autoři fantazie - Škrobáková a Svoboda, foto: L. SvobodaČtyřiadvacetiletý Svoboda vyrovnal svůj český rekord 7.55 sekundy už v semifinále. V boji o medaile mu nevyšel start, ale díky mohutnému finiši se probojoval poprvé v kariéře na velké akci na stupně vítězů. Závod vyhrál francouzský favorit Ladji Doucouré před Nizozemcem Gregorym Sedocem. Oba zaběhli čas 7.55. 
Svoboda, který kvůli svalovému zranění do Turína málem neodjel, za nimi zaostal o šest setin. Bronz uhájil o setinu před Britem Andym Turnerem. 
Oproti semifinále předvedl Svoboda technicky horší běh. "Samozřejmě, že z medaile mám radost, ale na ty chyby, co jsem udělal...," kritizoval se zpočátku. "Já jsem to prostě měl vyhrát," řekl Svoboda. Pak se ale objal se Škrobákovou a tváří se mu rozlil úsměv. 
"Zaplaťpánbůh za medaili, na posledních metrech jsem si ji vydřel. Byl to masakr. Dojde mi to asi až večer, ale mám svoji první medaili," radoval se s českou vlajkou v rukách. V sezoně vytvořil český rekord, ale pak si prožil patálie s nataženým svalem. "Šest týdnů vynucené pauzy a najednou mám medaili. A to jsem ještě nedávno uvažoval, jestli vůbec pojedu," kroutil nevěřícně hlavou. 
Česká výprava tak má už po prvním soutěžním dnu v Turíně na kontě dvě medaile, čímž početně vyrovnala bilanci z předloňského šampionátu v Birminghamu. Tam zvítězil v sedmiboji Roman Šebrle a Denisa Ščerbová byla třetí v dálce.

ČTK