přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

22. srpna 2004, 19:12

Česká překážkářka má za sebou olympijskou premiéru

Lucie Martincová vstoupila dnes večer na Stadionu Spyridona Louise v Aténách do rozběhů na 100 m překážek na Hrách XXVIII. olympiády.

Před odletem do dějiště OH se dvaadvacetiletá závodnice USK Praha nechala slyšet: „Chtěla bych vytvořit nový národní rekord, a ještě více mě potěší, bude-li začínat dvanáctkou.“ Hodnota českého rekordu na této trati je 13.05, před sedmi lety ho vytvořila Iveta Rudová. Martincová se k nejlepšímu času historie výrazně přiblížila, když před dvěma měsíci v 1. lize Evropského poháru v Plovdivu dosáhla času 13.08.

Česká reprezentantka dnes v Aténách nastoupila v osmé dráze pátého rozběhu, v němž se utkala s legendou této disciplíny, Američankou Gail Deversovou. Poměrně přísný postupový klíč, který zajistil přímý postup do semifinále jen dvěma závodnicím z každého rozběhu a dalším šesti s časem, však vystavil stop Lucii Martincové hned v první fázi soutěže. Po nenastoupení na start Bulharky Pištikovové se na trať pátého rozběhu vydalo jen šest závodnic. Gail Deversová navíc záhy zažila sportovní tragédii, když po včerejším vyřazení v semifinále hladké stovky nepostoupila ani na překážkách. Sedmatřicetiletá trojnásobná mistryně světa hned na první překážce upadla a z dráhy odkulhala, pravděpodobně se zraněním kotníku. Martincová však nedokázala zúžení startovního pole využít a ve svém běhu skončila poslední v průměrném čase 13.51.

Závěrečný rozběh vyhrála francouzská reprezentantka Reina-Flor Okoriová za 12.81, druhá skončila Ruska Ševčenková (12.82). Také dvě zbývající závodnice v rozběhu Lucie Martincové se radovaly z postupu do pondělního semifinále, třetí v pořadí Krasovská z Ukrajiny za 12.84, o setinu pomalejší byla Němka Bolmová. Nejrychleji zvládla 100 m překážek v rozbězích Joanna Hayesová ze Spojených států, která zvítězila ve čtvrtém rozběhu časem 12.71.

Výsledky rozběhů na 100 m překážek naleznete ZDE.

Více informací o OH 2004 v sekci ZAOSTŘENO NA...

Tomáš Klement

Vytisknout

Související články