přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

23. listopadu 2011, 11:26

Česká noc čeká

V nočních hodinách vstoupí do šampionátu v Ósace šestice českých reprezentantů.

Až bude budík u vašeho nočního stolku ukazovat půl čtvrté ráno, je nejvyšší čas promnout si oči a poohlédnout se po možnosti, jak sledovat čerstvé zprávy z Ósaky. V Japonsku bude v tu chvíli půl jedenácté a můžeme-li věřit japonské dochvilnosti, začne kvalifikace dálky s naší Denisou Ščerbovou. Krátce po ní vstoupí do šampionátu další pětice českých reprezentantů.

Bronzovou medailistku z HME v Birminghamu čeká ostrý kvalifikační limit 675 cm. Tedy vzdálenost, kterou v životě za regulérních větrných podmínek ještě neskočila. „Tušila jsem, že nasadí takhle ostrý limit. Je nás hodně podobné výkonnosti a naskládané jsme za sebou po centimetrech. Ale nemyslím, že by všechny budoucí finalistky skočily tolik. Nejspíš se bude dobírat. Trojskokané postupovali přímo také jenom tři,“ připomněla Ščerbová.
Jako již tradičně si ozdobila nehty národními barvami. Tentokrát však nikoliv poskládanými do obvyklého tvaru, ale do proužků jako trikolóra. „Vlajky jsem na nehtech měla v Göteborgu a zranila jsem se. Chtěla jsem proto něco jiného. Akorát, že si ze mě teď ostatní dělají srandu, že jsem z Ruska,“ líčí a ukazuje ozdobu, která skutečně vyhlíží jako standarta Ruské federace.  Kromě toho má na čele stříbrnou čelenku. Že by další magická pomůcka? Vždyť v Birminghamu nosila bronzovou a následně získala medaili stejného kovu. „Všichni se mě na to ptají. Ale abyste věděli, já mám i zlatou,“ usmívá se.
 
Deset minut po začátku dálky vstoupí do mistrovství výškařská „mafie“, tedy elitní české trio Janků, Ton a Bába. Kvalifikační limit je také ostrý -  229 cm.  „Vzhledem ke kvalitě a šíři startovního pole ho bude nejspíš potřeba pokořit,“ je přesvědčen stříbrný medailisty z Göteborgu Tomáš Janků.  Tehdy byl jeho úspěch velmi příjemným překvapením. Jak se cítí letos? „Jinak. Souvisí to s úspěchem na ME i s tím, že jsem od té doby celou dobu skákal dobře. Necítím žádný tlak, že bych tady něco musel. Cítím se připravený. Na druhou stranu, kvalifikace je i o štěstí,“ říká.
Svatoslav Ton na medaili z vrcholné soutěže teprve čeká. V Aténách byl osmý, na ME v Göteborgu i v Mnichově šestý. V Ósace má další šanci. V jakém je psychickém i fyzickém stavu?  „Jsem spokojen, že se mi podařilo vyhnout se všem stresovým faktorům, které tady člověka ohrožují. Udělal jsem si to do příjemna. Myslím, že mám formu, uvidíme, co z toho vyleze. Soutěž nebude obvyklá, kvůli početnosti skupin bude trvat dlouho, navíc ve velkém vedru. Musím si dát pozor, abych se neupekl,“ zvažuje on.
Pro Jaroslava Bábu je po letošním jarním trápení úspěchem už to, že se na šampionát probojoval. Rád by však pokročil dál. „Chtěl bych postoupit. Zatím jsem ještě nikdy neskončil v kvalifikaci a nechci to porušit ani teď. Myslím, že trojice Čechů ve finále je reálná.Alespoň dva bychom tam být měli určitě,“ věří bronzový medailista z OH v Aténách, který se donedávna potýkal s vleklým zraněním na odrazové noze.

Dalších deset minut po začátku výšky, odstartují své rozběhy čtvrtkařky překážkářky. I v této disciplíně má Česká republika zastoupení, o postup do dalších bojů se pokusí národní rekordmanka na této trati Zuzana Hejnová. Byla jí přidělena výhodná třetí dráha, přesto jí čeká přetěžký úkol. „Nadšená rozhodně nejsem. Koukala jsem do startovky a jsem tam se svým časem sedmá v pořadí. Na postup budu muset běžet tak 55.60 a to je opravdu velmi rychlé,“ říká bývalá juniorská mistryně Evropy. Takto rychle u nás ještě v historii žádná žena neběžela. Podle postupového klíče jdou do semifinále první čtyři z každého rozběhu, další čtyři budou přibrány na základě dosaženého výkonu.  
 
Jako poslední v pořadní nikoliv významem se na stadionu Nagai představí diskařka Věra Cechlová Pospíšilová. Její B skupina začíná házet v 11:30 místního času, tedy o půl páté SELČ. Jako jediná ze zpovídaných si nestěžuje na místní horké a vlhké počasí. „Takovéhle miluju. Mám otevřené okno, vypnutou klimatizaci. Večer si dávám teplou vanu. Topit bohužel nejde (směje se). Třeba mi moje odolnost na takové podmínky pomůže i při závodě. Kvalifikační limit je 61.50 m, což není nic šíleného, jenom se to nesmí nepodcenit,“ uvědomuje si.

Jediou disciplínou bez české účasti budou v ranním bloku pouze rozběhy na 100 m př. Odpoledne jsou pak na programu finále mužského kladiva, trojskoku a běhu na 10 000 m, ženy bojují o medaile na hladké stovce a stýplu. 

Adam Pražák

Vytisknout