přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

23. srpna 2003, 17:19

Česká medailová naděje má za sebou první úspěšný krok

První soutěžní den mistrovství světa v Paříži byla na pořadu také kvalifikace diskařek.

V její první skupině nastoupila druhá žena letošních světových tabulek a nejlepší současná diskařka v hodnocení IAAF Věra Pospíšilová. Čtyřiadvacetiletá svěřenkyně trenéra Šilhavého splnila svůj základní cíl pro mistrovství světa na výbornou. K postupu do pondělního finále ji stačil jediný pokus, v němž výkonem 60,64 m splnila kvalifikační limit. O jeho hodnotě však bylo rozhodnuto až těsně před závodem, kdy pořadatelé snížili postupové kritérium z původních 63 na rovných 60 metrů.Foto: F. Macák

„Až v call roomu jsem se dozvěděla, že limit takto snížili,“ sdělila Pospíšilová a upřímně dodala: „byla jsem z toho příjemně překvapená. Jsem ráda, že jsem nemusela absolvovat další dva hody, považuji to za velkou výhodu.“ V diskařské výseči přitom pás označující hranici limitu rozhodčí ponechali na 63 metrech, takže úspěšný pokus české závodnice se na první pohled zdál jako nedostačující. Podobně byl dezorientován i sám trenér Pospíšilové Josef Šilhavý, který o snížení limitu ani v průběhu kvalifikace nevěděl. „Trenér se na tribuně trochu zděsil, když viděl, že si po prvním pokusu zouvám tretry,“ usmívá se Pospíšilová.

Finálový boj o světovou medaili čeká českou diskařku v pondělí 25. srpna od 20,20 hodin. „S postupem z kvalifikace jsem samozřejmě spokojená, ale nestačí mi to,“ naznačuje své vysoké ambice čtvrtá žena loňského ME v Mnichově. „Myslím si, že pokud mě nezradí technika, mohla bych hodit daleko. Ale to se všechno uvidí až v pondělí,“ hovoří k finálovému vystoupení Pospíšilová, která v tomto roce vylepšila osobní maximum na úctyhodných 67,71 m. V souboji o zlatou medaili by měla být největší soupeřkou Věry Pospíšilové Ruska Sadovová, vedoucí žena letošních světových tabulek výkonem 69,38 m. Senzací sobotní kvalifikace je vyřazení další favoritky, Němky Dietzschové, která skončila na prvním nepostupovém místě.   
       

Podrobnosti k MS v Paříži naleznete v rubrice ZAOSTŘENO NA...  

Tomáš Klement

Vytisknout