přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

23. listopadu 2011, 11:26

Česká jednička běhá už 22 let

Petra Kamínková je nejen devítinásobnou vítězkou běchovického závodu. Vlastní rekordních 13 zlatých z mistrovství ČR na dráze a je reprezentační jedničkou na dlouhých tratích.

                     Foto: Josef Čech

Běchovická "desítka"?
Petra Kamínková si tuto neděli v 111. ročníku závodu "Běchovice-Praha" doběhla pro deváté vítězství v řadě. Od roku 1999 nezná nejstarší nepřerušovaný závod v Evropě jinou vítězku, ačkoliv dříve byla rodačka z Olomouce ve výsledkové listině vedena pod rodným příjmením Drajzajtlová. Letos doběhla s více než minutovým náskokem na triatlonistku Vendulu Frintovou, osobně si nejvíce cení vítězství z roku 2003, kdy se až do sedmého kilometru přetahovala o vedení s Janou Biolkovou. "Tehdy jsem si také zaběhla v Běchovicích osobní rekord 34:34," připomíná. "Letos jsem běžela na pohodu, vítězství jsem si ohlídala," dodává. Traťový rekord drží na trati Běchovice-Praha Keňanka Leah Malotová z roku 1996 - 33:45 minuty. "Takový čas tu už asi nikdy nezaběhnu," přemýšlí Kamínková. "Loni jsem ale začala uvažovat o tom, že když už mám osm vítězství, mohla bych to zakulatit na deset. Nic proti ostatním holkám, ale nevidím žádnou, která by mi mohla v budoucnu takový rekord sebrat." S úsměvem pak ještě říká, že si nedovede představit, aby toto mistrovství v roce 2008 neabsolvovala.

Zatím 13 zlatých
Na letošním domácím šampionátu mužů a žen na dráze v Třinci překonala Kamínková další z pomyslných rekordů. V sobotu 30. června zvítězila na desítce a na stupni vítězů si převzala dvanáctou zlatou medaili z MČR. Tím vyrovnala historické zisky Zdeňky Šilhavé v kouli a v disku a Nikoly Brejchové v oštěpu. O den později nastoupila na 5000 metrů a s více než půlminutovým náskokem si doběhla pro rekordní třinácté zlato. Kam až svoji úspěšnou sbírku úspěchů rozšíří, není známo. O konci kariéry rozhodně neuvažuje. "Běhám sice už dvaadvacet let, ale kromě jedné artroskopie s kolenem jsem zatím nikdy žádný zdravotní problém neměla. Sice mě občas chytnou záda, ale je to také z častého cestování autem po závodech v Evropě."

Mezinárodní scéna
Naše nejlepší vytrvalkyně současnosti bude 14. října reprezentovat na druhém mistrovství světa v silničním běhu. To od loňského roku nahradilo světový šampionát v půlmaratonu, který IAAF pořádala od roku 1992. Kamínková na těchto světových akcích reprezentovala třikrát. V roce 2004 se v indické metropoli Nové Dillí umístila na 28. místě, naopak nejlepší čas zaznamenala o tři roky dříve v Bristolu (1:13:08). Letos pojede do italského Udine a raději by dala přednost kvalitnímu času před dobrým umístěním. "Vím, že se do hodnocení národů počítá umístění, ale mákla jsem na sobě a ještě mě čekají tréninky. Budu spokojená s umístěním do dvacátého místa, pokud zaběhnu čas 1:15 a lépe. Ale když poběžím čas o dvě minuty kvalitnější, nebude mi vadit umístění do první čtyřicítky." Poběží se světovou konkurencí, což jí vyhovuje: "Vždy to bývá rozběhnuté v rychlém tempu, snad ten nástup udržím. Na ten závod se ovšem moc těším. Neznám moc soupeřky z Portugalska a Španělska, ale favoritkou bude zřejmě Lornah Kiplagatová z Holandska."

David Klempíř

Vytisknout