přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

8. srpna 2011, 13:35

Češi v akci o víkendu

V České Třebové se vrchaři utkali o nominaci na MS. V Kutné hoře se uskutečnila tyčkařská laťka. Někteří čeští atleti vyrazili také za hranice ČR.

Kvalifikaci na vrchařské MS ovládli Pechek a Metelková
Skiareál Peklák u České Třebové hostil na trati „nahoru-dolů“ kvalifikační závod pro mistrovství světa, jež se uskuteční 11. září v albánském hlavním městě Tiraně. Podle nominačních kritérií mají zajištěn start na MS po dvou nejlepších v seniorských a po jednom v juniorských kategoriích, přičemž mládežníci musí svou výkonnost potvrdit ještě i na dráze na pětce či v případě juniorů také desítce. Další účastníci pak mohou být doplněni na návrh šéftrenéra a běžecké sekce trenérské rady, nominace se definitivně uzavře 15. srpna.

Jistotu startu by tak po sobotě měli mít mezi muži Petr Pechek, jenž třináctikilometrovou trať s převýšením 720 m zvládl za 53 a půl minuty, a Tomáš Blaha, který do cíle dorazil o minutu později. Mezi ženami (10 km, převýšení 540 m) se prosadily veteránky a také zde dvě nejlepší, jmenovitě Taťánu Metelkovou a Ivanu Sekyrovou, dělila minuta. Juniorům vládl (opět) s minutovým odstupem Jan Janů, který také jako jediný z pole v tuto chvíli splňuje výkonnost na dráze. Juniorkám vládla Michaela Stránská, jako věkem teprve žákyně však ještě na MS startovat nemůže, a tak si o nominaci řekla druhá v pořadí Jana Rájová, jež zaběhla i potřebný čas na pětce.
Výsledky kvalifikace

Kutnohorská laťka pro Ptáčníkovou a Kudličku

Osmý ročník tyčkařského mítinku v historické části Kutné Hory patřil oběma reprezentantům pro Tegu. Jiřina Ptáčníková přes vytrvalý déšť přidala dokonce i rekord mítinku, který posunula o 11 centimetrů na 463. „Skoro jsem skočila i 473,“ uvedla svěřenkyně trenérů Goroškova a Ptáčníka pro svou manažerskou skupinu Top Athletics. „Už jsem byla za laťkou a jak jsem se začala předčasně radovat, tak jsem to shodila. Škoda, ale mám radost, že jsem se zase vrátila v dobré formě,“ pochvalovala si Ptáčníková, která závodně měsíc pauzírovala. Mezi muži Jan Kudlička zdolal na cestě k prvenství 543 cm, Adam Pašiak překonal 523.

Početná ekipa v Lucembursku, Novotný na Slovensku

Větší skupina českých atletů, především těch mladých se vydala na mítink lucemburském Schifflingenu. Rekordy mítinku se tu blýskli v kouli Vladislav Tuláček – 18.17 – a v disku Tomáš Voňavka, pro nějž znamená 58.72 i mírně vylepšené osobní maximum. Řada dalších si odvezla vítězství, Kateřina Čechová z bezvětrné stovky (11.48), Adéla Hofmannová a Lukáš Kourek z kilometru, Adama Kouba z pětky a Romana Grómanová z koule.
Dálkař Roman Novotný se představil v Trnavě, skočil 780 cm. Martin Stašek, jenž bude příští týden reprezentovat na univerziádě v Šen-čenu, si v Litomyšli vyzkoušel kouli i disk a zapsal si výkony 18.75 a 53.24 metru.
Výsledky: SchifflingenLitomyšl

Michal Procházka

Vytisknout