přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

19. června 2011, 14:52

Češi se rvali s nepřízní osudu, leč sestupují ze Superligy

České reprezentaci se nepodařilo uhájit pozici v nejvyšším patře mistrovství Evropy družstev. Radost z titulu si zopakovali jednoznačným způsobem Rusové.

Mistrovství Evropy družstev vyhráli stejně jako vloni atleti z Ruska, suverénním ziskem 385 bodů. Stříbro brali se ztrátou zvící více než padesáti bodů Němci (331.5 b), bronz patří s dalším výrazným odstupem Ukrajincům (304). Za Brity, Francouzi, Poláky, Španěly a Italy se Češi, druhý den sužovaní zraněními, prali o poslední nesestupovou příčku s Bělorusy, nakonec o pouhé tři body nebyli úspěšní. Obsadili desátou příčku s 217 body a společně s výrazně ztrácejícími Portugalci a Švédy je za dva roky čekají boje v první lize. Příští rok se totiž ME družstev neuskuteční.

Druhý den byl z českého pohledu dle očekávání slabší. Ve Stockholmu bylo na rozdíl od včerejška chladno a silně a vytrvale pršelo, což mnohým připomnělo světový šampionát, který se konal v roce 2005 v nedalekých Helsinkách. Český tým ale hlavně vstoupil do druhého dne oslaben o Jakuba Holušu, jehož na půlce musel nahradit Milan Kocourek, a Janu Kárníkovou, jíž v kouli zastoupila Barbora Špotáková (více o důvodech zde).

I přes statečné výkony však nestačilo úsilí náhradníků na lepší než dvanácté pozice. Barbora Špotáková v kouli předvedla 12.64 m, Milan Kocourek se s včerejší pětkou v nohách popral s osmistovkou v čase 1:59.28. Na opačných koncích výsledkové listiny najdeme Němku Nadine Kleinertovou (17.81) a Poláka Adama Kszczota (1:46.50).  

"Coby rodačka z Jablonce jsem byla vybrána jako specialistka na deštivé počasí," hodnotila s úsměvem svou nominaci pro vrh koulí Špotáková, která soutěž absolvovala v půjčených botách. "Soupeřky byly pořádně překvapená. Chodily za mnou a ujišťovaly se, jestli tam jsem správně," smála se světová rekordmanka v oštěpu. "Koulí jsem na tréninku neházela ani nepamatuju. Nešlo mi to, ale o to nešlo. Bylo jasné, že víc než bod za účast nezískám," dodala.    

Nejlepším český výsledkem dnešního dne bylo čtvrté místo. O jedno z nich se postaral diskař Jan Marcell, který obsadil po výkonu 61.46 čtvrtou příčku. Své kvality potvrdil Němec Harting hodem do vzdálenosti 65.63.

Další devítibodový zisk přidal Pavel Maslák, který ve svém běhu na 200 m nestačil pouze na hvězdného Francouze Lemaitra (20.28). V porovnání s druhým během připadlo českému sprinterovi po výkonu 20.91 celkové čtvrté místo. "Na dané podmínky jsem maximálně spokojený. Běžet s Lemaitrem je zážitek," řekl Maslák.

Pátá doběhla štafeta českých čtvrtkařek, která už může spřádat plány pro korejské Tegu, kam se svým výkonem 3:29.95 nominovala. "Věřila jsem, že limit splní," prohlásila poté jejich trenérka Martina Blažková. "Trochu je sice svazovalo, že měly pouze tzv. jednu ránu, protože žádná reálná možnost dalších závodů neexistovalo. Ale poradily si výborně," pochválila své svěřenkyně.

Štafetu rozbíhala Denisa Rosolová a podle měření své trenérky zvládla svůj úsek za 51.2. "Konečně jsem se tady vydala, protože na dnešní dvoustovce jsem byla hodně vypráskaná. Mám hlavně radost z času," těšilo Rosolovou, která v dřívější části dne byla na dvoustovce pátá, když v protivětru 2.1 m/s a za hustého deště zvládla trať v čase 23.66.
Denisa předávala, byť rozhodně ne ideálně, Zuzaně Bergrové. Ta si se svým úsekem poradila neoficiálně za 53.9. "Byla jsem v nepříjemné situaci, že jsem měla soupeřky za sebou, ale zvládla jsem to," prohlásila.
Jitka Bartoničková pak dopravila kolík finišmance. "Jsem ráda, že jsem běžela dneska o dost líp (53.10) než jindy, závod se mi líbil. Čekala jsem, kdy se za mnou soupeřky vyrojí, což se stalo na dvoustovce. Pak jsem se jich chytila a měla jsem dobrý závěr."
Dílo pak dokončila Zuzana Hejnová. "Běžely jsme výborně a věřím, že když budeme mít lepší podmínky a poběžíme se silnějšími soupeřkami, se kterými budeme bojovat, může být náš čas ještě výrazně lepší," dodala.   

Věra Cechlová poslala svůj disk do vzdálenosti 56.13, což stačilo na šesté místo, a tedy sedm bodů. Zvítězila Ukrajinka Karsaková s 63.35.

Stejnou příčku obsadil tyčkař Jan Kudlička, jehož soutěž potkaly nebývalé manévry. Kvůli dešti byla totiž přesunuta do vzdálené haly a její výsledky nebyly známy ještě více než hodinu po skončení ostatních disciplín. Kudlička za takové situace skočil solidních 550 cm.  

Tereza Čapková se na patnáctistovce blýskla osobním maximem 4:10.76, což stačilo na sedmou pozici. V souboji o prvenství pobila soupeřky Britka Thomasová (4:06.85).

Lucie Škrobáková získala mezi překážkářkami také šest bodů, časomíra jí přitom ukázala výkon 13.43. O nejpřívětivější číselný údaj (13.16) se pro Rusko postarala Dektěrejevová.

Sedmé místo nakonec přeci jen patřilo za čas 3:06.76 mužské štafetě čtvrtkařů. Sestava Pavel Jiráň, Pavel Maslák, Tomáš Bošek, Josef Prorok byla původně diskvalifikována za šlápnutí mimo svou dráhu, nakonec však jury uznala protest české výpravy, a tak se vrátila do pořadí. Prvenství brali Rusové za 3:02.42.

Výškařka Oldřiška Marešová se po výkonu 180 cm podělila o osmu příčku s Italkou Lameraovou. Vítězstvím potěšila domácí fanoušky Švédka Greenová (1.89).

Lukáš Melich vybojoval deváté místo výkonem 70.86. Nejlépe se s dnešními podmínkami vyrovnal Němec Esser, který hodem do vzdálenosti 79.28 m vytvořil nový rekord soutěže.

Desáté místo zaznamenal překážkář Martin Mazáč, jenž potřeboval ke zdolání 110 m dlouhé trati rovných 14 vteřin (vítr -0.8 m/s). Nejrychlejší byl s 13.42 šampion z Barcelony v britském dresu Turner.

Trojskokan Petr Hnízdil dolétl nejdále do vzdálenosti 15.32 a obsadil jedenáctou příčku. Zvítězil Ital Schembri za 16.95.

Také Lukáš Kourek přispěl do týmového součtu dvěma body, když dokončil trojku v čase 8:20.88. Závěrečný finiš pro sebe rozhodl Španěl Higuero (8:03.43).

Na lepší než další jedenáctou příčku nestačil Květoslavě Peckové ani osobní rekord na trati 5000 m (16:31.74). Zvítězila Španělka Checaová (15:16.89). 

Dvanáctou pozici přidala výkonem 599 cm v dálce Jana Korešová. O vítězství v disciplíně se prala domácí hvězda Klüftová, která hned v první sérii předvedla kvalitních 673 cm. Nakonec ji však o centimetr přeskočila Ruska Klišinová.

Jan Kreisinger uzavřel pole stýplařů výkonem 9:02.24. Prvenství těšilo Francouze jménem Zouaoui Dandrieux, jenž si s třemi kilometry, příkopem a překážkami k tomu poradil za 8:30.85.

Výsledky 

Adam Pražák

Vytisknout