přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

23. listopadu 2011, 11:25

Češi se o postupu v EP dozvěděli až v hotelu

Senzační výsledek družstva mužů o víkendu v 1. lize Evropského poháru v Plovdivu byl pro českou výpravu i po skončení soutěže neznámý.

Bulharští pořadatelé v průběhu soutěže vyvěšovali výsledky disciplín jen sporadicky a konečné pořadí družstev vydali se zpožděním. „Že postupujeme do Superligy, jsme se dověděli až v době, kdy byla většina týmu ze stadionu pryč. Na ploše zůstali jen kluci ze štafety, kterým jsem to šel slavnostně oznámit,“ popsal šťastné chvíle šéftrenér ČAS Václav Fišer a dodal: „Když ještě nebyly známy výsledky, spekulovalo se o nich. Jedna verze hovořila o tom, že máme stejně bodů jako Ukrajina, ale skončíme druzí kvůli nižšímu počtu prvních míst. Nakonec to dopadlo v náš prospěch, ale skoro všem jsem to mohl oznámit až po návratu do hotelu.“

Jedním ze strůjců nečekaného úspěchu českého celku byl výškař Svatoslav Ton. Za vítězství výkonem 2.30 m připsal na týmový účet plný počet bodů, a vzhledem k průběhu závodu ve výškařském sektoru mělo jeho vystoupení pro postup České republiky do Superligy Evropského poháru velký význam. Ton zahájil na výšce 2.10 m a bez zaváhání postupoval až do 2.24, stejně jako Rumun Vasilache. To běloruský reprezentant Čubsa si věřil, soutěž zahájil úspěšným prvním pokusem na 2.20 m a pokračoval tak i na 2.24. V závodě zůstali jen zmínění tři výškaři, oba soupeři českého borce pokračovali na 2.27, ale Ton laťku vynechal a rozhodl se o vítězství bojovat až na rovných 2.30. Taktizování se vyplatilo a český výškař překonal napodruhé. Následných 2.34 pak dvakrát shodil. „Chtěl jsem si zlepšit osobák, když to ale dvakrát nevyšlo, nechal jsem si zvýšit na 2.36, to by byl vyrovnaný český rekord a nejlepší světový výkon roku,“ vzpomněl Ton na závěr soutěže, kdy nad laťkou 2.36 neuspěl.

Češi do Plovdivu přivezli silný kolektiv, tento faktor viděl Svatoslav Ton jako klíčový: „Letos je v reprezentaci úplně špičková parta lidí, každý, kdo na Evropském poháru dozávodil, šel podpořit své kamarády. Jádro družstva mužů tvoří atleti Dukly Praha, takže tam byla cítit sounáležitost. V tomhle ohledu jsme právě byli silnější než všechna ostatní družstva.“ Po celý čas dvoudenního klání v českém týmu vládl vítězný duch, všichni věřili v úspěch. Budou tam sice startovat silná družstva Ukrajiny a Běloruska, to budou naši největší soupeři, ale když se zadaří, věřím i v postup,“ prohlásil Ton těsně před odletem do Bulharska, k průběhu samotných závodů později doplnil: „Po prvním dnu nastala zajímavá situace, kdy vlastně sedm družstev mohlo spadnout, ale i vyhrát. Řekli jsme si, že to zkusíme.“

V nejvyšší soutěži Evropského poháru se český celek mužů v příští sezoně objeví po šesti letech, v roce 1999 v Paříži ze Superligy sestoupil na posledním, osmém místě.
„Myslím, že když se půjde za dobrým výsledkem, neměl by pro náš tým být problém nějakou dobu se tam udržet,“ věří Svatoslav Ton, „týmový duch hraje obrovskou roli a letos jsme ho prokázali. V reprezentaci je spousta mladých závodníků, kteří ještě nedosáhli výkonnostního stropu, ale zároveň už mají zkušenosti. Jsou na tyhle soutěže hodně motivovaní,“ uzavřel Ton. Český tým v 1. lize Evropského poháru v Plovdivu zahrnoval celkem 11 nováčků. 

Podrobné informace k EP 2004 naleznete v sekci ZAOSTŘENO NA...

Tomáš Klement

Vytisknout