Češi po prvním dnu s přehledem vedou svou skupinu na ME družstev

Aktuality
sobota 19. června 2010
Národnímu týmu se první den vydařil. Získali pět dílčích prvenství, stýplařka Lustigová navíc překonala národní rekord a výškař Bába splnil limit na evropský šampionát.

Český tým nasbíral v jednadvaceti disciplínách celkem 201,5 bodu a po prvním soutěžním dni mají náskok 36,5 bodu před Portugalskem, o další 4 body zpět jsou Švédové. Čtvrtí Rumuni už ztrácejí 47,5 bodu. Do Superligy přitom postupují první tři týmy.


všechna fota:
www.graf.cz



Jaroslav Bába zvítězil ve výškařském sektoru a jako bonus si z Budapešti odveze limit pro ME v Barceloně. Skočených 228 cm na druhý pokus mu tak přineslo hned dvojnásobnou radost. "Musel jsem to skočit, abych porazil Švéda Thörnblada, takže jsem rád, že se to tak povedlo. Škoda, že mi v závěru foukal vítr, chtěl jsem skočit ještě výš, ale v takových podmínkách to moc neumím," prohlásil svěřenec Jana Janků.  

Zcela suverénně si s rolí favoritky poradila světová rekordmanka v oštěpu Barbora Špotáková. Svěřenkyně Rudolfa Černého hodila hned v první sérii 67.63 m, což na soupeřky stačilo zvíce sedmi metrů. "Je to návrat k prvním hodům, takhle nějak si to představuji. Cítila jsem se dobře už při rozcvičování na stadionu, navíc byly ideální podmínky. Jen možná škoda, že jsem se neměla s kým tahat, mohla bych hodit ještě dál," zamýšlela se Špotáková.

Také překážkářka Zuzana Hejnová se zařadila mezi pětici českých atletů, komu se podařilo rozbít bank a získat pro tým plný počet bodů. Na trati 400 m př. zvítězila navíc ve velmi dobrém čase 54.51 a o 55 setin porazila svou největší konkurentku v poli, Rumunku Morosanuovou, která v první části trati jasně vedla, byla to však Zuzana, kdo se v cíli mohl radovat. "Tahalo mě stehno, proto jsem začala zvolna. Angela má zpočátku o jeden krok méně mezi překážkami, proto musí začít rychleji. Ale já si věřila, že ji v závěru předstihnu. Byla pro mě dobrým vodičem," usmívala se česká rekordmanka.

Běžec Jakub Holuša se první části svého dvojúkolu zhostil na výbornou. V průběhu závodu si hlídal výhodnou pozici pro závěrečný finiš a v něm nedal nikomu ze soupeřů šanci. "Ani jsem nečekal, že tak odpadnou. Závod měl čtvrt hodiny zpoždění, zbytečně nás nechali 30 minut trčet v call roomu, ale přesto se mi podařilo zrychlit v závěru bez problémů a ještě jsem snad pošetřil i nějaké ty síly na zítřek," prohlásil Holuša, jemuž časomíra změřila 3:43.00. Druhý den soutěže bude závodit na 800 m. "Alespoň si tak vyzkouším dva starty těsně za sebou, jak to bývá na velkých soutěžích," dodal svěřenec Josefa Vedry.     

Ani Jiřina Ptáčníková neměla se svými soupeřkami vážnější problémy. Možná až nečekaně dlouho se s ní sice držely Slovinka Sutejová (440 cm NR) a Švédka Bengtssonová, přes 450 cm se však už česká závodnice přenesla jako jediná.

K národnímu rekordu se v boji za tým vybičovala stýplařka Marcela Lustigová. Famózní měla především závěr, v němž dokázala postupně předběhnout hned dvě silné soupeřky a do cíle v padla na druhém místě v čase 9:41.85, jímž o 16 setin překonala sedm let starý výkon Michaely Mannové. Neradovala se však dlouho, neboť vzápětí se na světelné tabuli objevilo u jejího jména DQ. "Vyděsila jsem se, protože jsem si nebyla vědoma prohřešku, nedokázala jsem si nic vybavit. Přišlo mi to jako spiknutí, protože vloni na ME mě také diskvalifikovali po vyřazování, v němž si mě spletli s Polkou a chtěli mě vyřadit.  Já přesto doběhla a v cíli mě diskvalifikovali. Na záznamu se pak ukázalo, že to byla jejich chyba a vrátili mě. Dneska byli neodbytní. Posílali mě z plochy, já se hádala s rozhodčími, kteří mi vytýkali, že jsem nepřetahovala nohu nad překážkou. Ukazovali mi přitom jen čelní záběr, z kterého nic vidět nebylo. Věděla jsem, že by to byl český rekord, ale víc by mě mrzely ty body, je rozdíl jich mít 11 nebo žádný, šéftrenér by mě asi nepochválil," prohlásila svěřenkyně Miroslava Semeráda.

Také  Michal Uhlík, se zhostil svého úkolu výborně, když na trati 400 m př. podlehl jen Belgičanu Bultheelovi, který exceloval na letošním Memoriálu Josefa Odložila, a v cíli byl v čase 50.73, o 4 setiny za svým nejlepším letošním časem.

Stejně tak i kladivář Lukáš Melich nestačil na jediného soupeře, jímž byla domácí hvězda Krisztian Pars. Melich postoupil mezi čtveřici nejlepších jako poslední, závěrečného pokusu však využil výtečně, přidal 88 cm a svým nejlepším letošním výkonem 72.68 m poskočil na konečnou druhou pozici.

Také Věra Cechlová se připojila k těm, kteří odešli ze sektoru poraženi jedním ze soupeřů, příp. soupeřek. V jejím případě to byla rumunská závodnice Nikoleta Grasuová z Rumunska, které své náčiní poslala do vzdálenosti 63.05. Věra předvedla o 1.46 m méně. "Škoda, do poslední chvíle jsem věřila, že ji porazím. Mrzí mě to kvůli týmu, jinak bych ale byla se svým výkonem spokojená," prohlásila Cechlová po soutěži.  

Jako druhá skončila v celkovém pořadí i Zuzana Bergrová, která běžela čtvrtku. Nad její síly byla po výkonu 53.35 jen Estonka M. Magiová, jež byla o 18 setin rychlejší.

Mezi "druhé" se původně zařadil i koulař Antonín Žalský za výkon 19.51, jehož dosáhl v poslední, tzv. "finálovém" kole. V něm se též do čela dostal domácí borec Lájos Kurthy, který sedmikilové náčiní poslal ještě o 17 cm dál. Celkové pořadí se však ještě upravila jury, která přiznala prvenství Estonci Peetremu.

Přes nejistý rozjezd se nakonec dálkař Roman Novotný vzepjal k výkonu 773 cm, které stvrdilo jeho třetí pozici. Jeho přemožitelé velmi těsně atakovali osmimetrovou hranici. Portugalci Chuvovi chyběly čtyři, Švédovi Torneusovi dokonce jen dva centimetry.   

Martina Šestáková
obsadila díky svému nejlepšímu letošnímu výkonu v trojskoku 13.70 m čtvrtou příčku. Zvítězila v novém národním rekordu Belgie 14.53 m Světlana Bolšakovová.

Sprinterka Kateřina Čechová obsadila na stovce v porovnání obou běhů šestou příčku, když před ní cílová fotografie upřednostnila hned dvě soupeřky, které dosáhly stejného času 11.64. Její kolega z disciplíny Jan Veleba se po té, co byl z technických důvodů do úmoru odsouván jeho start, vyburcoval k výkonu 10.42, za které bral dělenou třetí příčku se Slovincem Osovnikarem.

Josef Prorok doběhl na čtvrtce šestý, Jan Kreisinger se popasoval s evropskou konkurencí na pětce sedmým místem. Květa Pecková byla na trojce devátá, stejně jako na půlce Tereza Čapková.

Účet českého týmu po prvním dnu uzavřely krátké štafety, které obsadily druhé (muži) a čtvrté místo.

FOTOGALERIE Z ME DRUŽSTEV

Výsledky zde.

Adam Pražák

Fotogalerie