Češi po prvním dnu ME družstev šestí

sobota 18. června 2011
Česká reprezentace zatím drží nadějnou pozici vzhledem k udržení v elitní skupině. Od sestupové desáté pozice je dělí 23 bodů. Hejnová se blýskla národním rekordem.

První den soutěže se pro český národní výběr nesl ve znamení střídavých úspěchů a neuspěchů. V některých disciplínách se závodníkům vedlo méně, než sečekalo, jiní papírové předpoklady potvrdili, další je dokonce předčili. Výsledkem je bodový zisk 130,5 bodu, který tým drží ve středu pořadí před Španěly, Poláky, Italy, Bělorusy, Portugalci a Švédy. Za pátou Francií zaostávají o půldruhého bodu, na desátou příčku, od níž začíná sestupové pásmo, mají náskok 23 bodů. Průběžné vedení je v držení Rusů, kteří mají 30 bodů k dobru na druhé Němce. Třetí je zatím Ukrajina, na jejíž záda šlapou Britové.

Individuálně nejlepšího umístění z českých reprezentantů dosáhla  Zuzana Hejnová, jež vyhrála závod na 400 m př. v novém národním rekordu 53.87. Svěřenkyně Martiny Blažkové odolola prvotnímu nástupu mistryně Evropy Anťuchové z Ruska a doběhla si pro prvenství v novém národním rekordu a premiérovém českém času pod 54 sekund. "Popravdě jsem nečekala, že by to dnes mohlo být tak dobré. Cítila jsem se unavená, pořád jsem spala. Ale bylo to pro mě ideálně rozběhnuté. Natalie začala rychle, já se jí chytla a závěr jsem měla lepší," těšilo Hejnovou, která Rusce nakonec nadělila 65 setin. Svůj vlastní rekord posunula o 26 setin. "Teď bych si chtěla ustálit výkonnost na 54 vteřinách, a kdyby to třeba někdy ulétlo k 53.5, bylo by to hodně dobré," dodala Hejnová.

Denisa Rosolová přispěla na české konto jedenácti body za druhé místo, když po výkonu 51.37 nestačila jen na vítěznou Ukrajinku Jefremovou, která byla ještě o 35 setin rychlejší. "Už v rozcvičení jsem se cítila taková nijaká a podobné to pak bylo i při závodě. Také mi přišlo, že byl na protilehlé rovince docela silný protivítr. Držela jsem se Rusky, o níž jsem věděla, že to rozběhne rychle a v závěrečných 180 metrech jsem za to vzala. Bohužel mi nezbylo tolik sil jako jindy," zhodnotila halová mistryně Evropy dnešní výkon.

Výrazněji rozšířila české konto i Barbora Špotáková, která v oštěpařském sektoru obsadila třetí příčku. Dále dnes hodila především Němka Obergföllová, která se výkonem 66.22 posunula do čela světových tabulek. Druhá, Britka Sayersová, si v závěrečné sérii vylepšila sezonní maximum na 64.46 a přehodila Špotákovou o 6 cm. "Byl to vcelku drsný závod s ještě relativně dobrým koncem. Od začátku jsem se necítila dobře, což se mi na této soutěži nestalo porvé, s tím pak moc neuděláte. Poslední pokus byl znouzectnost, ale zaplať pánbůh za něj. Jenom škoda těch šesti centimetrů, o které mě Sayersová přehodila. Další bod by se týmu hodil," popsala svěřenkyně Jana Železného.

Závod se vydařil kladivářce Kateřině Šafránkové, která výkonem 69.39 m vylepšila nedávný vlastní národní rekord kategorie do 23 let a za třetí příčku získala cenných deset bodů do týmového součtu. "Povedl se mi osobák na velké soutěži, to jsem si vždycky přála. Ani trenér takový výkon nečekal, vzhledem k tomu, jaký jsem normálně nervák. Ale docela se povedl hned první hod (67.11), což mě uklidnilo," těšilo Šafránkovou, jejiíž nejlepší pokus přišel ve druhé sérii. "Jenom mě mrzí ten kousek (11 cm), co scházel k limitu na mistrovství světa," doplnila svěřenkyně trenérů Tučka a Pluhaře, která nestačila jen na dvě světové rekordmanky. Tu bývalou, Lysenkovou z Ruska, a tu současnou, Němku Heidlerovou (73.43).

Dělenou třetí příčku s Němcem Spankem za výkon 228 cm obsadil výškař Jaroslav Bába, a to přesto, že po jeho třetím pokusu na této výšce putovala laťka dolů. Rozhodčí totiž uznali, že za její pád svěřenec Jana Janků nemohl. "Ještě nikdy jsem něco takového nezažil, předpokládal jsem, že mi dají nový pokus a ne že to rovnou uznají," kroutil hlavou Bába, jehož v sektoru předčili pouze Rus Dmitryk a Ukrajinec Děmjanjuk, který výkonem 235 cm vyrovnal zatím nejlepší výkon na světě v této sezoně.

Další třetí místo přidala v tyčce Jiřina Ptáčníková ve svém nejlepším letošním výkonu 460 cm. Lepší byly pouze Němka Spiegelburgová a Polka Rogowská, jež obě zdolaly světový výkon roku 475 cm.

Čtvrtým místem i výkonem nedaleko svého českého rekordu na stýplu 9:43.57 potěšila české příznivce Marcela Lustigová. Vítězné vavříny připadly světové rekordmance Galkinové z Ruska (9:31.20). Jakub Holuša doběhl na patnáctistovce šestý v čase 3:40.69, zítra jej čeká ještě poloviční trať. Dnes vítězný Španěl Olmedo byl o více než dvě vteřiny rychlejší.

Neradostně se tvářil po svém výkonu 74.20 a patém místu oštěpař Petr Frydrych. Veselejší byl Ukrajinec Kosiňskij, jenž díky hodu 81.29 zvítězil o 9 cm před Rusem Makarovem.

Čtrvtkař překážkář Josef Prorok vyhrál výkonem 50.60 svůj běh, i když jen o tisíciny před Italem Panizzou. Celkově obsadil svěřenec trenéra Novotného šestou příčku, když nejlepší byl v rekordu soutěže 49.21 favorizovaný Brit Greene.

Na stejném místě jako Prorok, tedy šestém, skončila i sprinterka Kateřina Čechová, jíž časomíra změřila výkon 11.45 (+1.5). Nejrychlejší ze všech byla Francouzka Veronique Mangová (11.23).

Krátké štafety, které uzavíraly dnešní program, ovládli Britové (38.60) a Ukrajinky (42.85). Češi byli po výkonu 39.77 sedmí, jejich ženské kolegyně za 44.40 osmé.

Janu Marcellovi příliš nevyšla první z jeho disciplín, ve vrhu koulí poslal své náčiní nejdále do vzdálenosti 18.49 m a obsadil devátou příčku. Výkonem 20.81 vyhrál Němec Storl, o tři decimetry před olympijským vítězem  Majewským z Polska.

Výkon 772 cm ze třetí série zajistil Romanovi Novotnému devátou příčku. Vepředu se sváděla kvalitní bitva o prvenství, již výkonem 820 cm strhl pro sebe Rus Měnkov, který o centimetr porazil domácího Tornéus.

Trojskokanka Lucie Májková dolétla do vzdálenosti 12.99 m, stejně jako jedenáctá Švédka Björkmanová, lepší druhý pokus ji ale zařadil o příčku výše. Vítězná Ukrajinka Saladuhaová předvedla 14.85 m.

Osobní rekord 9:19.83 na trati 3000 m pomohl Lucii Sekanové k jedenácté příčce. Zvítězila Ruska Syrevová nejlepším evropským výkonem roku 8:53.20. Při pětce se  nejvíce radoval Španěl Espaňa (13:39.25), Milan Kocourek dokončil stejně jako Sekanová jedenáctý v čase 14:25.30.

Na stovce se novým národním rekordem 9.95 (+1.) Francie blýskl Lemaitre, který o 12 setin porazil svého největšího konkurenta z Evropy Chemberse. Českým barvám tento závod radost nepřinesl, Jan Veleba byl s výkonem 10.62 dvanáctý.

Čtvrkař Tomáš Bošek uzavřel po výkonu 48.02 pole dvanácti borců. Na opačném konci byl Rus Dyldin (45.82). Další dvanáctou příčku přidala bohuže půlkařka Lenka Masná, kterou trápil zánět tíhového váčku v achilovce a tratí se protrápila za 2:08.43. "Myslela jsem, že to i přes svůj hendikep odběhnu podstatně lépe, ale nešlo to. Neměla jsem v té noze žádnou oporu a bolelo to. Nyní si musím naordinovat úplný klid a o limit se pokusím zase někdy koncem července," prohlásila svěřenkyně Jiřího Sequenta. Vítězkou běhu se stala Ruska Savinovová (1:58.75).