přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

23. listopadu 2011, 11:26

Češi po bitvě sestupují

Národní tým svedl nervydrásající boj o deváté místo, které by mu zaručilo setrvání v nejvyšší Superlize. Individuálně se dařilo Lucii Škrobákové, která vyhrála v čase 12.94.

Národní tým nocoval na osmé místě, v tradičně výsledkově slabším druhém dnu však svůj náskok na soupeře záhy ztratil a dostal se do pásma sestupu, přičemž místy ztrácel na záchranu až deset bodů. V závěru však dokázali čeští atleti snížit na rozdíl pouhých dvou bodů za devátými Řeky. Rozhodovala až poslední disciplína, štafeta na 4x400 m mužů, která i přes enormní úsilí nedokázala záchranářskou misi dotáhnout do konce.  Česko skončilo desáté a spolu s Portugalci a Švédy opouští Superligu. "Nepovedlo se, co naděláme. Uškodila nám sobotní diskvalifikace krátké štafety, kvůli které jsme ztratili sedm bodů. Také se potvrdily mé obavy z druhého dne, který nám prostě tak nešel jako první. Příští rok se ale vrátíme," zhodnotil výsledek týmu šéftrenér Václav Fišer.
Premiérovými mistry Evropy družstev se stali Němci s 326.5 bodu. V konečném účtování o 6.5 b porazili druhé Rusy. Třetí skončili Britové (303), po revizi výsledků o dva body před Francouzi. Následovaly tři týmy s "tuctovými" odstupy - Polsko (289), Itálie (278) a Ukrajina (265.5), peloton relativně poměřitelných uzavíralo Španělsko (257). S odstupem pak již figurovali Řekové (216.5), Čechům chyběly k záchraně 3 body, při rovnosti by na tom byla lépe česká vlajka. Domácí atleti nasbírali rovných dvě stě, beznadějně poslední Švédové jen 138.

Individuálně se blýskla především překážkářka Lucie Škrobáková, která zaznamenala nejlepší výsledek české výpravy, když vyhrála svou disciplínu, navíc v čase jen o setinu horším vlastního národního rekordu. Halová vicemistryně Evropy z Turína porazila na tisíciny Rusku Julii Kondakovou. „První místo je super. Škoda, že se nepodařilo běžet ještě o chloupek rychleji. Ale jde to dolů, byť po setinkách. Snad se mi rekord podaří zaběhnout na mistrovství republiky. Sice se na Strahově obvykle točí vítr, ale je to můj domovský stadion a dobře ho znám,“ řekla Škrobáková svěřenkyně trenérky Jany Jílkové. 

Bez ohledu na český úhel pohledu, měla vynikající úroveň soutěž výškařek. Vyhrála ji Němka Ariane Friedrichová, která si počínala obdobně suverénně jako při nedávném mítinku Golden league v Berlíně, byť tentokrát z toho bylo "jen" 202 cm. "Momentálně se cítím velmi zle. Potřebuji si odpočinout. Nachladila jsem se, takže to nebyla má nejlepší forma. Ale chtěla jsem 12 bodů pro tým a to se povedlo," prohlásila Friedrichová, za kterou se seřadily skokanky, jež překonaly rovné dva metry. Byly to Ruth Beitiaová, která skončila druhá, a Italka Antoineta Di Martinová. Iva Straková skočila 191 cm, což v této konkurenci stačilo na osmé místo.

Elitní tyčkařský klub šestimetrových má po dnešku o člena navíc. Halový mistr Evropy Renaud Lavillenie překonal magickou metu o jeden centimetr.

České štafetě na 4x100 m se ani na druhý pokus při ME družstev nepodařilo splnit limit pro MS. V přídavném běhu mimo soutěž nepomohlo ani přeskládání jednotlivých úseků, když druhý úsek běžel tentokráte Schiller, třetí Veleba a finišoval Vojtík. Za limitem ČAS zaostali po výkonu 39.47 o 37 setin.

Zjednodušenou optikou by se dalo říci, že nám chybělo k záchraně 12 setin, o které mužská dlouhá štafeta prohrála bitvu s našimi rivaly o záchranu Řeky. Přesto si kvartet Götz, Szetei, Jiráň, Klofáč zaslouží uznání, čas 3:07.23 je na hranici jeho současných možností. Absolutorium zaslouží také jejich ženské kolegyně Eidrnová, Masná, Bartoničková, Hejnová, které na sedmém místě za velmi dobrých 3:34.87 vůbec udržely šanci na záchranu.

Výsledky naleznete zde.

Adam Pražák

Vytisknout