přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

11. prosince 2003, 11:19

Češi odcestují do kolébky krosu sbírat cenné zkušenosti

Sedm závodníků bude reprezentovat Českou republiku na nadcházejícím mistrovství Evropy v krosu.Foto: J. Čech
V neděli 14. prosince přivítá šampionát britský Edinburgh. Českou výpravu, která odlétá v pátek večer, tvoří úřadující mistři ČR v kategoriích muži, ženy, junioři a juniorky. Junioři navíc postaví čtyřčlenné družstvo. V realizačním týmu jsou trenéři Antonín Procházka a Jan Urban, lékař Tomáš Novosad a vedoucí výpravy Libor Varhaník. „Jsem rád, že byla tentokrát provedena nominace, která je z hlediska počtu reprezentantů standardní, nebo spíš širší než obvykle,“ uvedl Libor Varhaník, „závodníkům to zvedá motivaci. Letos se navíc mistrovství Evropy koná ve Velké Británii, která je Mekkou krosových závodů. Pro všechny české reprezentanty bude dobrým motivem start v tomto prostředí a ve špičkové konkurenci.“

Ambice jednotlivých závodníků či družstva juniorů lze těžko odhadovat, na startovní listině každé z kategorií figuruje okolo stovky běžců, s nimiž mají čeští borci v průběhu sezony jen minimální možnost srovnání. „Nechci odhadovat umístění našich závodníků,“ prohlásil Varhaník. „Do Edinburghu nejedeme ani tak pro výsledek jako pro získání dalších zkušeností po sportovní i organizační stránce. V České republice je třeba dlouhodobě budovat systém běhů mimo dráhu, nalézt optimální model sezony, tak aby se mohli běžci kvalitně připravit jak na závody na dráze, tak i na běhy mimo dráhu.“ vysvětlil vedoucí výpravy ČR. 

V mužské kategorii se v českém dresu představí
David Gerych, nováček ME v krosu. Šestadvacetiletý závodník SSK Vítkovice letos získal titul mistra republiky v silničním běhu na 10 km, na MČR na dráze vybojoval stříbrnou medaili ve steeplu a bronz na 5000 m. Jan Kreisinger se stal juniorským mistrem ČR na 5000 m, 10000 m a v běhu do vrchu, na seniorském šampionátu v půlmaratonu navíc přidal druhou příčku. V soutěži družstev juniorů budou v Edinburghu po boku Kreisingera startovat Václav Janoušek, Michal Málek a Tomáš Bednář. Do stejné věkové kategorie žennastoupí jako první české želízko na 10. ME v krosu Lucie Křížová.                            

Jasně nejzkušenějším členem české výpravy bude
Jana Biolková, kterou čeká už pátý start na evropském šampionátu. „Nikdy to nebylo moc úspěšné,“ komentuje svá vystoupení na ME v krosu devětadvacetiletá běžkyně, „nejlíp jsem skončila na čtyřicátém čtvrtém místě. Letos bych ráda poskočila výš.“ Mistryně republiky ve steeplu si účast v Edinburghu vybojovala vítězstvím na nedávném domácím šampionátu v Novém Městě nad Metují, kde až v samotném závěru porazila Petru Kamínkovou.

V rámci jubilejního 10. ročníku ME v krosu nejprve vyběhnou na trať ve 12,30 hodin SEČ juniorky, které změří síly na 4520 m. Junioři (13,20 h.) a ženy (14,10 h.) absolvují trať o délce 6595 m a muži na 10095 m startují v 15 hodin. Jeden okruh měří přibližně 1600 m a vede okolím edinburghského hradu, v podobném prostředí závodili účastníci obou předchozích šampionátů na britském území, v letech 1994 a 1995 v Alnwicku. Čeští reprezentanti budou v Edinburghu ubytováni v hotelu v historickém centru města. Přílet výpravy je plánován na pondělí 15. prosince na ruzyňské letiště.

Více informací k ME v krosu naleznete v rubrice ZAOSTŘENO NA...

Starty českých reprezentantů na ME v krosu 2003, 14. 12. Edinburgh (Brit.):
Časy jsou uváděny v SEČ

12,30 JUNIORKY
Lucie Křížová

13,20 JUNIOŘI
Jan Kreisinger
Václav Janoušek
Michal Málek
Tomáš Bednář

14,10 ŽENY
Jan Biolková

15,00 MUŽI
David Gerych

Tomáš Klement

Vytisknout