Češi na univerziádě bez medaile

pátek 12. července 2013
Poprvé od vzniku samostatné ČR se atletika vrací z klání akademiků bez cenného kovu, přestože k němu bylo v Kazani bylo hned třikrát blízko. Smůlu výpravy dnes "podtrhla" zraněním poslední finálistka Čapková. Zaplněné tribuny dnes viděly především vynikající mužskou dálku s výkonem roku, a také "pouze" dvě zlata domácích.

Výtečnou úroveň měla dálka nečekaně nejen díky domácímu závodníkovi: Měňkovovi totiž ani výtečný osobní rekord 842 nestačil ke zlatu, lepší byl o 4 cm v mexickém rekordu Luis Alberto Rivera a krom akademického titulu se ujal i nadvlády nad světovými tabulkami. Na pětce se zrodil rekord univerziády 13:35.89 zásluhou ázerbájdžánského Ibrahimova, pod dosavadní maximum (13:37.52) se však dostali i v závěsu finišující Keňan Chelimo a Němec Ringer.

Jak smolně univerziáda pro české barvy začala, tak i skončila. Tereza Čapková si ve finále 1500 metrů v závěrečném okruhu zranila lýtko a musela odstoupit. Závod ovládla dvojice Rusek, tou jasně lepší byla Šarminová, krajanka Korobkinová musela zvládnout ještě souboj s Albánkou Gegaovou.

Dvojnásobné zastoupení měla česká výprava v půlmaratonu mužů. Lépe se s tratí vypořádal Jiří Homoláč, jenž doběhl v čase 1:08:41 jako 22. O 2:08 minuty a deset míst zpět dokončil Vít Pavlišta. Závod ovládlo duo Jihoafričanů, kteří protnuli cíl ve shodném čase 1:03:37, a více důvodů k radosti měl Mzazi, který tak připravil o výjimečný double vítěze desítky Mokoku. Oba se pak na nejvyšším stupni sešli díky týmové soutěži, v níž předčili Japonce a Rusy. Půlmaraton žen se "zvrhnul" v dramatický duel Japonek a Rusek, které společně obsadily prvních devět míst a v součtu třech běžkyň v družstvu je dělilo pouhých osm vteřin! Z obojího vyšly lépe běžkyně ze Země vycházejícího slunce: individuálně zbylo na Rusky pouze stříbro Prokopjevové, Japonka Tsudaová přidala zlato za 1:13:12 k bronzu z desítky.

V disku porazil Brazilec Juliao po 63.54 zbytek pole o 131 cm a více, nejblíže mu byl právě s tímto odstupem Ital Faloci. Výška 196 skočená napodruhé oproti napotřetí rozhodla o zlatu pro Polku Stepaniukovou na úkor domácí Kučinové. Obě krátké štafety ovládla Ukrajina, navíc v kvalitních časech 42.77 a 38.56. Nejlepšími sekundanty byli 2. Američanky a Japonci, 3. pak oba polské týmy. Již třetí medailovou radost v Kazani (tentokrát stříbrnou) přinesla Slovensku půlka, na níž Repčík dokázal o 1, resp. 3 setiny udolat dva soupeře a nad jeho síly byl jen favorit číslo 1, suverénní Amos z Botswany (1:46.53). Co do titulů byl poslední den pro pořadatele relativně skromný, krom parnáctistovky už dnes přišly "pouze" dva, a to ze čtvrtkařských štafet, kde Rusko (3:26.61 a 3:03.70) následovaly mezi muži i ženami Kanada a Jihoafrická republika.