přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

23. listopadu 2011, 11:26

Češi finišují s přípravou v zahraničí

Olympiáda se blíží, za necelé čtyři měsíce, přesně 15. srpna vypuknou v Pekingu atletické soutěže. Příprava na nejdůležitější sezónu za poslední čtyři roky vrcholí i v českém táboře.

Přesněji řečeno v táborech, neboť reprezentanti i adepti národního dresu jsou rozeseti po mnoha místech, zejména na jih od padesáté rovnoběžky. Doma aby člověk Čecha/Češku pohledal. I když o tomto víkendu se řada „soustředících se“ vrací a před startem je čeká dolaďování na území naší vlasti, jen výjimečně někdo ještě vyrazí za hranice, viz Dubnové měsíční pobyt v Nizozemsku.

Nejoblíbenější, nejpočetnější, nejvzdálenější
Jedničkou pro většinu české elitu zůstává Španělsko, lépe řečeno jeho vzdálená výspa Kanárské ostrovy. Ovšem i samotný Pyrenejský poloostrov, konkrétně jihovýchod, zlákal nové skupiny k přípravě. Tradiční místem pro velké party je severní Itálie.
Nově se v českém tréninkovém deníku objevil Kypr. Do nejpopulárnější destinace všech našinců, tedy Chorvatska se nejezdí jen opalovat. Nejvzdáleněji se podle našich informací soustředí v Jihoafrické republice, což už se stalo tradicí.

Pozitivní je spolupráce
Češi chtějí na olympiádu nejen individuálně, ale chtějí také uspět ve štafetách. Zvláště rozestavný běh na 4 x 100 metrů si žádá důkladné seběhání týmu. Ten může mít třeba jen dva tři pokusy na zaběhnutí času, který by zaručoval místo šestnáctce nejlepších (není stanoven limit časový, ale počet týmů).
Za tímto účelem ve jihošpanělském Benidormu (50 km severovýchodně od Alicante) pilují čtrnáct dní mj. předávku sprinteři v čele s Jiřím Vojtíkem. O místo ve štafetě usilují také bratři Rostislav a Vojtěch Šulcové, Jan Schiller, Libor Žilka, Ondřej Benda a Jan Veleba. Dámská sestava se koncentruje na Kanárech, konkrétně v La Santě na ostrově Lanzarote. Jde o pětici Iveta Mazáčová, Martina Dostálová, Kateřina Čechová, Jana Sajdoková, Monika Táborská.

Na jižní polokouli hlavně vrhači
Jihoafrický Potchefstroom je středisko, které si oblíbili atleti s dobrým finančním zázemím, ale také dostatečným množstvím času. Letět přes půl zeměkoule na týden nemá příliš smysl, a tak jsou tréninkové pobyty zpravidla měsíční. Aktuálně jsou na místě skupiny Dalibora Kupky v čele s Romanem Šebrlem a Jana Železného, s ním se zde připravuje trojice oštěpařů Petr Frydrych, Jan Syrovátko, Vítězslav Veselý.

Něco na tom Chorvatsku je
Skupina Martiny Blažkové vyzkoušela Kypr a moc si jej pochvalovala. Pro další přípravu zvolila především čtvrtkařská parta Zuzana Hejnová, Jitka Bartoničková, Zuzana Bergerová, Jana Korešová a Aneta Pecnová chorvatskou Makarskou. Pro někoho neobvyklou destinaci plně ospravedlňuje loňský rok, kdy Hejnová překonala český rekord. Nemluvě o tom, že tým Blažkové následuje, stejně jako před rokem, pozdější mistryně světa Barbora Špotáková.

Tunis není nový…
Ale ještě zpátky více na jih. Tunisko není novinkou. Letos se do města Sousse, 100 km jižně od hlavního města vydala dvojice svěřenců Pavla Berana – tyčkaři Adam Ptáček a David Sazima spolu s atletkami trenérky Jany Jílkové překážkářkou Lucií Martincovou, dnes znovu Škrobákovou a sprinterkou Kristinou Bažatovou.

…a „pro změnu“ Kanáry
Tři týdny na již zmiňovaném Lanzarote tráví tyčkařská skupina Boleslava Patery čítající Michala Balnera, Štěpána Janáčka, Jana Kudličku, Romanu Maláčovou, Michaelu Noskovou. Zkrácený pobyt zde má Pavla Rybová, další „zotavovací práce“ provádí vicemistryně světa Kateřina Baďurová. V La Santě je také dálkař Roman Novotný, skupina Luďka Svobody se jmenovcem Petrem, Martinem Mazáčem a Liborem Žilkou. Pozornému čtenáři neuniklo, že posledně jmenovaný byl zmíněn již v sestavě z Benidormu, 13. dubna se však přesunul právě na Lanzarote. A hovoříme-li ještě jednou o jižním pobřeží středozemního moře, připomeňme, že krom sprinterů se ba španělské pevnině připravují také čtvrtkaři překážkáři Michal Uhlík, Jindřich Šimánek, Josef Prorok, spolu s nimi pak Kristina Volfová a Theodor Jareš.

Víno, pizza, makaróny
Vysokohorské Melago v severním cípu jižního Tyrolska je již tradiční místem přípravy běžců a chodců, většina zde trénuje dva týdny, ale výjimkou nejsou i delší pobyty. Čtyřicetičlenná výprava obsahuje sedm trenérů, dva fyzioterapeuty, řidiče a dva kuchaře, mezi atlety září jména Zuzany Schindlerové a Jakuba Holuši. Dále se tu objeví Masná, Rücklová, Ptáčková, Kocourek, Medlík, Sárová, Bednář, Čapková, Kaplan, Lustigová, Hrstka, Sekanová, Bařinová, Ulrichová, junioři Živec, Čapek, Škabrahová, Krchová, Hejduk, Jalový, a chodci Pelantová, Kettner.
Naopak k pobřeží Jaderského moře v střední Itálii se vydala trojice čtvrtkařů Petr Klofáč, Marek Hrubý a Pavel Jiráň. Středisko San Benedetto del Tronto, 150 km severovýchodně od Říma vzdušnou čarou kromě nich hostí také juniorskou reprezentaci – skokany a sprintery.

U východních bratrů
Krátké týdenní dostaveníčko mají na Štrbském plese skupiny Aleše Dudy – Jaroslav Bába, Denisa Ščerbová, Nikol Ogrodníková a Michala Buzka Kateřina Cachová, Lucie Ondraschková. Potkat by se tam měli s Romanou Dubnovou, která volí sólopřípravu. Ta poté od 19. května pobude čtyři týdny v úvodu zmiňovaném Holandsku.

Pozn.: Zmiňovaní atleti jsou na těchto soustředěních podporováni ČAS, i další reprezentanti jsou v zahraničí.

Michal Procházka

Vytisknout