Češi doma i za hranicemi

Jak se vedlo českým atletům na mítincích v Česku a v cizině?

Už jistý účastník HME v Turíně Roman Novotný vyhrál dálku na mítinku ve francouzských Métách, když posledním pokusem dolétl do vzdálenosti 773 cm a o jeden centimetr porazil polského finalistu HMS 2008 ve Valencii Marcina Starzaka. Překážkářka Lucie Škrobáková, která vloni jako první žena české historie zaběhla stometrovou trať s překážkami pod 13 vteřin, byla třetí v závodě na 60 m překážek s časem 8.28 a o 16 setin jí tak nevyšel útok na limit pro Turín. Další pokus ji čeká v neděli, kdy by měla běžet v Lipsku. Překážky vyhrála Ruska Julia Kondakovová s výkonem 8.21.
Další česká olympionička v Pekingu, která usiluje o účast na HME – trojskokanka  Martina Šestáková - obsadila ve své disciplíně páté místo, když posunula svoje letošní maximum na 13.45 m. Pro letenku do Turína však musí přidat ještě dalších 55 cm. Z prvenství v Métách se mohla těšit domácí Amy Zongova s 14.08 m.

Sprinter Václav Zich si zaběhl na úterních veřejných závodech v Praze osobní rekord na 60 m 6.82 a přiblížil se tak juniorskému národnímu maximu, 6.77, který drží od roku rekord 1978 Roman Zrun. O šest let starší kolega z „branže“ Petr Szetei se na třístovce blýskl časem 33.90 a Jana Korešová, jíž o víkendu čeká reprezentace na MU ve vícebojích, předvedla na překážkách čas 8.40, s nímž je momentálně druhá v průběžných tabulkách letošní sezony.

Sprinterka Kateřina Čechová byla jedinou českou závodnicí na mítinku EAA v Göteborgu. Na 60metrové trati zaběhla v rozbězích čas 7.59, což o čtyři setinky nestačilo na postup do finále. Svěřenkyně Ludvíka Svobody tak nedostala další šanci přiblížit se kvalifikačnímu limitu na HME, který je 7.33. Těšit ji snad může alespoň skalp hvězdné Švédky Caroliny Klüftové, jíž porazila o dvě setiny.
Na mítinku potvrdil své kvality ruský výškař Rybakov, který skočil 231 cm a předčil včechny své soupeře včetně domácího Thörnblada (2.28). Mezi ženami vládla vítězka mítinku v Třinci a aktuální světová dvojka Friedrichová z Německa, která předvedla 193 cm. Na překážkách nenašel přemožitele medailista z OH Oliver, v cíli 60 m př. byl za 7.56. O prvenství v tyči se podělil halový mistr světa  Lukjaněnko se švédským závodníkem Jengem. Oba měli shodný zápis s maximem 555 cm. Trojboj, který zahrnoval překážky, kouli a dálku, vyhrál Němec Winters 2603 b, tréninkový partner Romana Šebrleho Slaven Dizdarevič ze Slovenska byl s 2459 b třetí.