přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

23. listopadu 2011, 11:27

Červenková šestá, Hedvičák v poločase pátý

V Novém Sadu se završil první den soutěží MEJ. Koulařka Červenková získala šesté místo, o medaile budou moci bojovat po dnešku oštěpař Vadlejch a stýplařka Bařinová, a také desetibojaři, kteří mají za sebou polovinu.

Šesté místo koulařky Červenkové, postupy oštěpaře Vadlejcha a stýplařky Bařinové, naopak konečné pro půlkařku Škabrahovou a sprintery Zicha a Říčaře - to je výčet odpolední bilance českého juniorského týmu. Polovičku desetiboje mají za sebou desetibojaři, nejvýše se zatím drží pátý Hedvičák, Pašiak je devátý, Helcelet jedenáctý. Podrobněji k výkonům našich níže.


Spokojená Markéta Červenková - všechna foto: M. Procházka

Červenková v osobáku šestá
První finálová účast českého reprezentanta ve finále skončila úspěchem v podobě užšího finále. Nejlépe se Markétě Červenkové vydařil hned první pokus, v němž si vylepšila osobní rekord o 2 cm na 14.88. „Byla jsem při něm správně uvolněná, takže se mi povedl,“ řekla spokojená vrhačka ze Staré Boleslavi, kde jí nyní převzal trenér Jiří Kreuter. „Chtěla bych moc poděkovat panu Sládkovi, že mi pomohl se sem dostat,“ prohlásila Červenková, která v dalším průběhu sledovala spíše soupeřky, protože už se jí tak nedařilo. Při čtvrtém pokusu se chytla se za loket. „Když se mi nepovede technika, tak mě začne bolet. Budu muset každopádně k doktorovi,“ uvedla k tomu.
Soutěž ovládla nejdrobnější z užší osmičky závodnic, Běloruska Jelena Griškovová, která by vyhrála všemi třemi měřenými pokusy. Ten nejdelší ze šesté série měřil 17.59 m. O stříbro a bronz se podělily Němky Burkhartová (16.46) a Kleebergová (15.95).

Kvalifikace s českou účastí
Oštěpaři Jakubu Vadlejchovi stačily dva pokusy na postup do sobotního finále. V první sérii předvedl průměrných 65.58, v druhé však o 60 cm přehodil kvalifikační 72metrovou hranici. V porovnání obou skupin byl Vadlejch nakonec celkově druhý, lepší byl jen Němec Wöschler (73.93).

Mezi nejlepší dvanáctku se probojovala také stýplařka Martina Bařinová. V úvodu krátce udávala tempo, poté se držela ve vedoucí skupince, která se v závěru zúžila na pětici běžkyň. Finišem si pak pojistila postup ze čtvrté přímé postupové pozice časem 10:28.39. Nejrychlejší byla z obou rozběhů podle očekávání Norka Grøvdalová (10:00.44).

V semifinále stovky čeští sprinteři neuspěli s postupem. O něco lépe si počínal Martin Říčař, kterému k elitní osmičce v čase 10.64 (-1.5 m/s) chyběla pouhá setina. Takto se podělí o 9. místo. „Je to těžké, v tomhle vedru jsem v noci ani nemohl spát,“ prohlásil po doběhu Říčař. O čtyři setiny i čtyři místa zpět skončil Václav Zich. „Nevím, co se stalo,“ kroutil hlavou zklamaný Zich. Také on se musel prát nejen se soupeři, ale i s protivětrem 1.3.


Sylva Škabrahová před startem

Statečný výkon s nepříliš šťastným koncem má za sebou Sylva Škabrahová. Velkou většinu trati se držela postupových nadějí do finále, kolize na 550 metrech, při níž málem upadla, a následné vytuhnutí v cílové rovince ji připravily o šance dostat se mezi nejlepší osmičku. „Jsem marná, takový strašný výtuh,“ utrousila ležíc v několik minut v cíli. Přesto na jejím výkonu těžko hledat chyby, navíc se ani celkově neztratila. Na dvanáctém místě s časem 2:08.96 patří na hranici poloviny startovního pole.

Desetiboj po jednotlivých disciplínách
Výtečně si ve výškařském sektoru počínal Adam Pašiak. Svůj absolutní osobní rekord tu posunul o plných 5 cm na 198 a udržel výbornou průběžnou třetí pozici. „Začal jsem výšku trénovat, ve Zlíně to totiž moc nešlo,“ radoval se Pašiak. Také jeho dva kolegové si nevedli špatně, ale osobní maxima shodným výkonem 192 cm neatakovali. Hedvičák i Helcelet si nicméně každý polepšili o dvě příčky a figurují nyní na 8., resp. 10. místě. Náskok vedoucího Brita Gardinera se rozplynul, neboť vítěz výšky s vynikajícími 213 cm, Belgičan Van Der Plaetsen, jej předstihl o 14 bodů. Pašiak ztrácí na čelo 94 b.


Adam Pašiak zazářil ve výšce, na čtvrtce si opravdu hrábnul...

Pokud se snad českému triu po celý den nedařilo úplně podle jejich představ, do závěrečné čtvrtky daly všichni srdce. Výsledky hovoří jasně: kompletní trojice si vylepšila osobní rekordy. Druhého nejrychlejšího času 48.09 z pole desetibojařů dosáhl Hedvičák, který si tak své maximum vyspravil takřka o tři desetiny. Helcelet měnil vlastní statistiky o plnou vteřinu (přesně 1.02) na 50.13, Pašiak pak 22 setin na 52.62. Stadion Karadžordže tak zaplavily české výkřiky úlevy mísící se s radostí z osobáků.

V čele přenocuje Van Der Plaetsen (4137), na Gardinera se přesně na bod (4070) dotáhl vítěz čtyřstovky Němec Kazmirek (47.11). Pátý Hedvičák nasbíral ve čtvrtek 3974, devátý Pašiak 3911, jedenáctý Helcelet 3863.


Desetiboj dnes ve vedru opravdu bolel - Jaroslav Hedvičák po čtvrtce

Medaile získali...
Kromě ženské koule se dnes nadělovaly cenné kovy na mužské desítce. Poli jednoznačně kraloval reprezentant Ázerbájdžánu Hayle Ibrahimov za 30:06.64. Na stupně vítězů jej doprovodili Brit Lawson a Běrorus Platonov.

Páteční výsledky

Michal Procházka

Vytisknout