přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

23. listopadu 2011, 11:26

Čerstvá rekordmanka je tváří „Odložila“

Koho jiného než Barboru Špotákovou si mohli pořadatelé Memoriálu Josefa Odložila vybrat jako nejvíce aktuálně zářící hvězdu domácí scény. Od oštěpařské mistryně světa si také slibují další vylepšení českého rekordu.

V pondělí 16. června by na MJO ráda zazářila Barbora Špotáková, i když ty největší soupeřky ji k maximálnímu výkonu pohánět nebudou. O víkendu v Zaragoze však oštěpařka vylepšeným vlastním národním rekordem ukázala, že k velkému výkonu nepotřebuje vždy Obergföllovou. Ačkoli výkon, který se zapsal nejen do domácí historie, předvedla hned v první sérii. „Nebyl to hod, do kterého bych dala všechno,“ je přesvědčená, i když připouští, že větší úsilí nutně neznamená lepší výkon. „Myslím ale, že je ještě navíc.“

Nečekaně raketový start
Na tak excelentní hod v úvodu sezóny však není zvyklá. „Je to trošku nečekané. Většinou jsem se zlepšovala po menších kouscích,“ přiznala, jedním dechem však dodala: „Je to možná tím, že jsme trochu dříve ubrali z náročné běžecké přípravy obvyklé touto dobou.“
Úvahy na téma, zda forma vydrží do olympiády, však odmítá. „Forma mi vždy gradovala na konci léta, příprava byla letos prakticky stejná jako loni. A hlavně, trenér ví, jak naladit na závod,“ má v kapse trumf v podobě zkušeného kouče Rudolfa Černého. „Nebojím se, že by mi šla forma dolů.“ Navíc si je Špotáková vědoma, že taková sezóna, jak se zatím jeví ta letošní už se nemusí opakovat.


Barbora Špotáková na TK před MS v Ósace

Na svém stadionu chce uspět
Každopádně na stadionu na Julisce, kde „tráví“ své tréninkové dávky, pokud zrovna není po světě na soustředění, by ráda předvedla maximální výkon, třeba i za hranicí současného rekordu 69.15. Připouští, že mezi tím už může dojít i ke zlepšení – o čtyři dny dříve hází na Zlaté tretře. „I kdyby padlo třeba těch 69,16, byla bych spokojená,“ tvrdí. Hned tuto sobotu čeká ještě oštěpařku extraligové kolo, rovněž na Dukle. „Sobotní závod je čistě trénink,“ nebojí se přetížení. „Navíc ani taková nervozita při té extralize není.“ Na Odložila tak bude podle všeho v plné síle, navíc po dohodě se pořadatelem se bude házet z druhé strany než obvykle.

Povýšení za případný úspěch v Pekingu
Vcelku jasno má Špotáková i po Odložilovi. 21. 6. Evropský pohár v portugalské Leiře, následně případný menší přesun do španělského Jérezu (24.). V červenci pak čeká rekordmanku republikové mistrovství v Táboře (4.) a řecká metropole Atény (13.). Poté již bude ladit na Peking, například ve Špindlerově Mlýně.
Dnešní tiskovou konferenci využil ke gratulaci Jaroslav Priščák, vedoucí ASC Dukla, de facto Špotákové šéf. Kromě předání květiny a gratulace komentoval stav vojenské hodnosti. „Poručíka měla Bára propůjčeného, protože hodnost se odvíjí také od vzdělání. V momentě, kdy získala titul bakaláře, dostala jej natrvalo,“ vysvětloval. „V případě zisku medaile, nebo i té nejcennější, ve kterou věříme, nevylučujeme povýšení,“ doplnil Priščák.

Půjde i o limity
Program a další očekávané hvězdy nastínil šéf mítinku Miroslav Ševčík. Vynikajícím osobním rekordem na memoriálové patnáctistovce disponuje Timothy Kiptanui – 3:30.04. Šanci v rychlém závodě dostane z domácí nejen Šneberger, ale i jeho nástupci Holuša a Bednář. Lahůdkou by mělo být kladivo. „Kromě Murofušiho, který možná ani nezačne závodit, nebude chybět jediný finalista MS,“ potvrzuje Ševčík výbornou konkurenci pro domácího Melicha.
Na stovce je nachystáno více jak 10 běžců s OR pod 10.20, kupř. Zakari, Nkansah, Emedolu, B. Williams, doplněno o českou elitu. K těm se přidají na dvojnásobné trati někteří další velmi kvalitní borci, namátkou Dzingai, Christian, Amoo a pochopitelně nejlepší Češi včetně limitáře Vojtíka, který si brousí zuby i na dlouho odolávající český rekord.
„Hvězdou 110 překážek je David Payne, bronzový z MS,“ přibližuje šéf závodů. „Na 400 metrech možná připravíme dva běhy,“ komentoval nabitou sestavu na delší překážkové disciplíně, kde je hned šestice borců s OR pod 49 – Cilliers, Myburgh, Kunkel, J. Williams, de Villiers, Culson, a také silná česká ekipa Tesařík, Uhlík, Prokop, Daněk. „Na stýplu by se měl Mohamed Mustafa pokusit rekord mítink,“ řekl na adresu běžce s osobákem 8:05.75.
„Štafetu 4 x 100 by měly běžet Maďarsko, Ghana, Slovensko a ČR, půjde o limity na OH.“ Odložil je totiž jeden z mála mítinků, kde je možné získat nominaci mezi stanovenou šestnáctkou (časový limit není). „Blízkost diváků si dálkaři pochvalují,“ sdělil Ševčík a přislíbil účast vítěze prvního dílu ZL Al-Sabeeho.
Ve výšce se český divák může těšit na souboj Tona a Janků třeba s bývalým mistrem světa Krymarenkem. Kvalitní úroveň se chystá v tyči včetně české trojice Janáček, Kudlička, Balner, Ptáček. Odložila nevynechá ani Šebrle, zatím ale nejsou jasné disciplíny, v nichž nastoupí.

Českým ženským esem nejen Špotáková
V již zmíněném oštěpu bude mít Špotáková kromě domácích soupeřek Brejchové a Klimešové za soupeřky třeba Szaboovou nebo Madejczykovou. Velký výkon – překonaný český rekord (55.04) – si organizátoři slibují i od Zuzany Hejnové na 400 m překážek, která se v boji o OH poměří s Blackettovou a Isakovovou, obě již mají na kontě čas pod 54 vteřin. Čas pod 13 vteřin na 100 m př. by měla přinést jména jako Krasovská, Lopesová, O’Rourkeová nebo Trywianská. Tato hranice je určitě cílem i pro naši Škrobákovou, šlapat na paty by jí měla Seidlová.
Výška bude výzvou Strakové a Dubnové proti Györffyové, Greenové, Forresterové atd. Těžkou konkurenci pětky sprinterek s osobáky pod 23 vteřin bude mít nejlepší Češka Čechová. Půlka bude výbornou šancí významně přiblížit své osobní rekordy 2 minutám, které jsou i ostrým limitem pro Peking, pro českou trojici Masná, Mráčková, Rücklová, nejlepším osobákem v poli disponuje Čerkasovová (1:56.93).

Do Prahy se rádi vracejí
„Sehnat peníze je vždy problém,“ potvrzuje finanční náročnost mítinku jeho ředitel Ševčík, jinak erudovaný ekonom. „Fixní náklady a přísná pravidla reklamy máme srovnatelné s GL. Ale pokud je mítink dobrý, seženeme i lepší závodníky za méně peněz, které jsou navíc důležité především pro manažery, ne tolik pro závodníky.“ To potvrzuje i Špotáková. „Atlety zajímá na prvním místě termín, pak místo a stadion – na Prahu a Julisku se rádi vracejí. Ani pro mě nemá smysl jet pro „milion“ do Sao Paula, protože vím, že pak budu týden „v pytli“,“ vysvětluje svou logiku. „K čemu vám jsou peníze, když jste pak unavení na vrcholu sezóny a neuspějete?“

Prezident „jen“ přes obrazovku
„Prezident bude mítink sledovat v televizi,“ potvrdil Ševčík očekávanou informaci o tradičním divákovi, který se v tomto týdnu podrobil plánované operaci kyčlí.

Mítink začíná na stadionu na Julisce v pondělí 16. června ve 14.30 žákovskými závody, předprogram obstará od 16 h Dukla mítink určený zejména domácím závodníkům. To hlavní přijde na řadu o hodinu (v 17)později. Vstup je volný, naopak je možné vyhrát ve slosování ceny.

Michal Procházka

Vytisknout