přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

23. listopadu 2011, 11:26

Čeká nás prodloužený atletický víkend

Od pátku do neděle se domácí vícebojaři a chodci poperou o republikové tituly, řada atletů vyráží zaútočit na limity do zahraničí. Kde všude budou Češi závodit?

Víkend – doba odpočinku. Toto heslo pro české atlety a jejich trenéry neplatí ani trochu. Ba co víc, k tradiční sobotě a neděli si přibrali ještě den předcházející.

Už v pátek začíná v přetlakové hale na Strahově halové MČR ve vícebojích a chůzi. Ještě týž den si medaile odnesou žákyně a dorostenky, v sobotu pak dokončí sedmiboj žáci a celou soutěž si „odkroutí“ ženy a juniorky. Celý šampionát vyvrcholí v neděli druhou půlkou soutěže juniorů a mužů, svůj čampionát si odvudou také chodci. Na startu sice již tradičně nebudou absolutní vícebojařská esa, širší špička však přijede. K vidění budou jak loňské medailistky z velkých akcí mladších kategorií Klučinová, Ogrodníková a Cachová, tak jejich kolegové z reprezentace Korešová, Sazima a Nešvera.

Trojskokanka Martina Šestáková patří mezi adeptky HMS. Foto: J.Kucharčík

Také v zahraničí propuknou atletické boje už v předvečer víkendu. Pátek je v německé Postupimi vyhrazen tyčce žen, kde by měla startovat s bolestmi paty laborující Pavla Rybová. Původně nahlášené Jiřina Ptáčníková a Romana Maláčová pro nemoc neodcestovaly.
Téměř paralelně s postupimskou soutěží bude o 500 km jihovýchodně, ale stále na německé půdě, probíhat v Düsseldorfu mezinárodní mítink pod patronací EAA. Startovat by na něm mělo hned několik Čechů s ambicí pokořit limit na HMS. Patří mezi ně trojskokanka Martina Šestáková, půlkaři Lenka Masná a Miroslav Kaplan či překážkáři Stanislav Sajdok, Jan Čech a Martin Pokorný.
Ještě v pátek se pak na mítinku ve francouzském Eaubonne představí výškařka Romana Dubnova, která sice už limit na HMS má, nicméně je stále tou třetí vzadu, která by zůstala doma. Nehledě na to, že zlepšení na 195 cm by jí téměř 100% zajistilo účast na letní olympiádě v Pekingu.

Na sobotu je naplánován mítink IAAF ve Valencii. Generálce na HMS budou osobně přítomni Jakub Holuša a Denisa Ščerbová. Už dvojnásobný „limitář“ Holuša poběží půlku, Ščerbová se pak pokusí přidat ke zdolanému kritériu na překážkách obdobný úspěch ve své bytostnější disciplíně – dálce.
Na výškařském mítinku v polské Lodži by se měl Svatoslav Ton pokoušet o zdolání 2.30 m, což by ho výrazně přiblížilo k HMS a především na olympiádu v Pekingu.
V Postupimi pak uzavřou tyčkařský mítink muži, mezi nimiž nebudou chybět naši nejlepší vyjma Štěpána Janáčka, který si tak na svou premiéru v halové sezoně bude muset ještě počkat. „Budeme trénovat, vytratil se mu rytmus,“ zdůvodnil odklad jeho kouč Boleslav Patera. Největší očekávání tak budou směřovat k Adamu Ptáčkovi, který sice podle trenéra Pavla Berana bojoval s drobnými obtížemi, ale měl by být připraven. Bez šancí na limit by podle své loňské výkonnosti neměli být ani Jan Kudlička a Michal Balner.

Závodní víkend uzavře v neděli další z mítinků IAAF v Karlsruhe, kde by se z Čechů měli představit hlavně běžci. Nicméně nad řadou z nich visí otazníky, což se týká především  Marcely Lustigové a  Terezy Čapkové, které jsou na čekací listině. Ovšem ani Michal Šneberger, jenž se vrací po lehkém výronu kotníku do závodů, si nebyl úplně jistý, jaká z tratí ho čeká. „Patnáctistovka je prý plná, takže na mě zbude nejspíš půlka. Vůbec netuším, jaký výsledek mám od sebe čekat. Absolvoval jsem dva plné tréninky s otejpovaným kotníkem a byl docela problém vrátit se na časy, kterých jsem dosahoval před zraněním. Ale uvidím, třeba se to do neděle zlepší a podaří se mi splnit na osmistovce limit. Každopádně příští sobotu mně čeká Birmingham a tam bych chtěl útočit na „své“ patnáctistovce,“ říkal spíše mílař Šneberger.
Spolu s běžci by v Karlsruhe měli závodit Barbora Laláková, zatím nejpravděpodobnější účastnice HMS z výškařek s nominačním výkonem 197 cm, a také vícebojař Roman Šebrle.

Adam Pražák

Vytisknout