přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

23. listopadu 2011, 11:27

Čeká nás další atleticky nabitý víkend

Hlavní událostí je z českého pohledu vícebojařské mezistátní utkání, reprezentanti se však chystají i na mítinky a přebory. Rozroste se národní výběr pro HMS?

Prolog víkendu obstará už dnes večer skokanský mítink v Drážďanech, kde má tyčkařka Jiřina Ptáčníková šanci posunout svůj nominační výkon pro HMS ze 440 cm výše. Konkurencí v soutěži by jí mělo být hlavně trio domácích Němek Battkeová, Gadschiewová a Hütterová a z českých soutěží dobře známá Britka Kate Dennisonová. Závod začíná v 19 hodin paralelně se soutěží výškařů, kde však podle startovky zastoupení nemáme (web mítinku zde).

Bez české účasti proběhne z pohledu našeho časového pásma v noci na sobotu  v New Yorku první halový mítink IAAF letošní sezony. Tahákem už 103. ročníku proslulých Millrose Games bude pokus Bernarda Lagata o zápis do historie, jehož by dosáhl, pakliže by se mu povedlo jako prvnímu závodníkovi historie vyhrát poosmé v kariéře ústřední disciplínu závodů – tzv. Wanamakerovu míli. Tradičně silná bude i koule, kde se očekává souboj domácích titánů Cantwella, Hoffy a Nelsona, a také sprinty. Na překážkách by se tak měli utkat třeba Američan Trammell s mistrem světa z Barbadosu Brathwaitem či Kanaďanky Lopesová-Schlliepová a Felicienová s domácí Powellovou. Zajímavostí bude i souboj hvězd amerického fotbalu na trati 60 m (web mítinku zde).

A dostáváme se k ryze víkendovým dnům a k mezistátnímu utkání zmíněnému v úvodu. Soupeři českých vícebojařů budou v nizozemském Apeldoornu jednak zástupci Francie, Nizozemska, Španělska a Velké Británie, ale také oni samotní. "Jedeme si tam hlavně udělat spoustu osobáků," věří šéftrenér Tomáš Dvořák, který z pohledu umístění dává větší ambice ženskému týmu. "Pokud se nic zásadního nestane, měly by bojovat o prvenství s Francouzkami," říká o sestavě Rosolová, Korešová, Klučinová a Zuzana Hejnová. "Kluci to budou mít vzhledem ke svým osobním rekordům o něco těžší, ale je to troufám si říci nejmladší tým ze všech, takže věřím, že si svá maxima výrazně vylepší a dostaneme se zpět na stupně vítězů, což se nám vloni nepovedlo," doplňuje Dvořák.
Mužský tým tvoří kvarteto Baar, Nejedlý, Sazima a Hedvičák a jejich sedmiboj by podle časového pořadu měl začít v sobotu v 11 hod. Dvoudenní klání by měly uzavřít pětibojařky závěrečnou osmistovkou v neděli okolo 18. hod. Pořadatelé slibují online výsledky na této adrese.    

Po oba víkendové dny se bude konat i pražský přebor v hale Otakara Jandery ve Stromovce. I zde se to podle  seznamu přihlášených hemží reprezentanty,  za všechny jmenujme třeba tyčkaře či početnou skupinu sprinterů. Propopozice pražských přeborů naleznete zde, spolu s hlavním městem pak budou hledat své přeborníky také Královéhradecký, Pardubický Olomoucký a v některých disciplínách i Liberecký kraj.  

V neděli pak jsou na programu dva významné mítinky. Větší pozornost bude směřovat do německého Karlsruhe, kde pořádají mítink IAAF a sjede se sem proto řada hvězd. Česko by měla reprezentovat šestice závodníků.
Překážkář Petr Svoboda navnadil minulý týden vynikajícím vstupním výkonem do sezony, kdy v Jablonci zaostal jen setinu za svým českým rekordem, a tak by pochopitelně rád využil kvalitní konkurence mj. Američana Allena Johnsona k další destrukci národní statistiky.
Svobodova kolegyně z disciplíny Lucie Škrobáková na rozdíl od něj ještě splněný limit pro HMS nemá a dá se tedy od ní čekat útok na rozšíření nominační listiny, která k dnešnímu datu čítá sedm závodníků. "Nedokážu úplně odhadovat, jak na tom jsem, už před prvními závody jsem se cítila dobře a žádný zázračný čas z toho nebyl. Jedu si tam hlavně zazávodit a samozřejmě i útočit na limit," říká stříbrná medailistka z loňského HME, která si mimochodem dneska v Ústí nad Labem vyzkoušela roli třídní učitelky a v ZŠ Vinařská se zúčastnila rozdávání pololetních vysvědčení v osmé a deváté třídě, které jsou vedeny jako třídy s rozšířenou výukou tělené výchovy se zaměřením na atletiku.  
Velká očekávání jsou spojena i s Jakubem Holušou, který před týdnem předvedl stále platný výkon roku 1:46.96. V Karlsruhe ho však čekají skvělí soupeři v čele s Rusem Borzakovským.  Na trojku je přihlášen Holušův kolega ze skupiny Michal Šneberger, pro něhož je to příležitost k návratu po sezonách pokažených četnými zraněními. Běžecké trio Čechů doplňuje Marcela Lustigová, která se představí na patnáctistovce.      
V dálce se pak představí finalista olympijských her v Pekingu Roman Novotný. "Je to pro mě první ostrý start. Jak na tom jsem, budu vědět až po něm," říká lakonicky 24letý dálkař.
Startovky mítinku zde.

V Bratislavě pořádají mezinárodní mítink Elán, kde by z Čechů měl závodit např. sprinter Lukáš Milo nebo trojkokanka Martina Šestáková, která má prostředí bratislavské haly v oblibě, neboť se zde před rokem kvalifikovala na HME. Letos by se chtěla alespoň přiblížit nominaci pro HMS. "Cítím se dobře, jsem zdravá, tak uvidíme. Doufám, že to bude daleko," říká Šestáková. Stránky mítinku jsou zde. 

K nedělním akcím je ještě třeba připočíst 78. ročník krosu Cinque Mulini zařazeného do seriálu IAAF, kde by též mělo startovat hned několik českých běžců.   

Máme se tedy na co těšit. Na www.atletika.cz se pokusíme podstatné události pro vás zachycovat.

Adam Pražák

Vytisknout