přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

2. července 2008, 15:46

Cechlová: vše směřuji k olympiádě

Poučena loňským kvalifikačním nezdarem na MS dělá česká diskařská jednička letos vše pro to, aby uspěla na OH. "Nikoho nezajímalo třeba mé druhé místo na Světovém atletickém finále," je si vědoma.

Věra Cechlová na mistrovství světa nepostoupila z kvalifikace, přestože měla medailové ambice. "Loni mi forma gradovala brzo, chci aby teď vyšla na olympiádě a vše k tomu směřuju," uvedla na dnešní tiskové konferenci před MČR v Táboře. "Na dvou závodech v loňské sezóně jsem podala fantastické výkony - za 66 metrů - a porazila i své největší soupeřky. Teď chci vyhrát v tom důležitém závodě - na olympiádě."


Věra Cechlová při MS v Ósace - foto: graf.cz

Změna první: poprvé do JAR
Proto zařadila letos změny a začalo to hned přípravou. "Od půlky března do půlky dubna potřebuji házet. Přesto, že jsem jsem to odmítala, vydala jsem se na soustředění do Jihoafrické republiky. Třeba v evropských destinacích jako na Kanárech vlastně ani nejde házet," označila jako první důvod výběru i mezi českými atlety populárního Potchefstroomu. Právě na radu zkušených v čele s Janem Železným mimo jiné dala. Ale nejen proto. "Ještě vloni nebyla v místě regenerace a to se od letoška hodně vylepšilo, navíc s námi jel i masér, měsíc bez něj bych si nedovedla představit." K tomu, aby překonala odloučení od manžela Jakuba a buldočka Fandy, pomohly pochopitelně i finance. "Dostala jsem dost peněz na přípravu od ČOV, takže jsem mohla zaplatit sebe i trenéra. To bych ani doma neutratila," přiznala s dodatkem, že snad ani kdyby v tréninkovém centru v Nymburce bydlela celý rok. "Přineslo to pro mě technické zlepšení. Trénink byl pro mě snazší a mohla jsem se soustředit jen na něj a ne na věci kolem. Také bylo skvělé počasí," pochvalovala si Cechlová.

Změna druhá: pozdější start a méně závodů
Další zásadnější změnou je plán soutěžení. "Začala jsem závodit později," uvedla k prvnímu startu v na začátku června v americkém Eugene. Hned se jí povedlo splnit ostrý limit. "To bylo pro mě "zadostiučinění". Náročná cesta, žádná aklimatizace a dobrý závod," komentovala své druhé místo. Poté vypočítala absolvované starty - Eugene, Varšava, Leiria (EP), Kladno (extraliga) - plus ty, které ji ještě čekají - Tábor (MČR), Soluň a Litomyšl - došla "jen" k číslu sedm. "Start v Litomyšli těsně před odletem považuji za pocitově důležitý," sdělila.

Poslední olympiáda Cechlové je v Číně?
"Neříkám, že po olympiádě skončím, mistrovství světa v Berlíně příští rok je pro mě velkou výzvou. Ale je mi třicet a opravdu nevím, co bude za čtyři roky," uvedla vzhledem k myšlenkám na budoucnost v tom smyslu, že spíše nechce slibovat, zda ještě bude závodit. "Nechci to lámat přes koleno, nechávám tomu volný průběh," upřesnila. Na nepřímou otázku, že jedna ze závodnic hází po porodu ještě lépe a zda jí už netikají biologické hodiny, se nejprve pousmála a poté odvětila: "Tak manželovi už určitě tikaj'."

Smog v Pekingu: pro všechny stejný
Časté stížnosti na očekáváný špatný vzduch považuje za přehnané. "Mám si udělat soustředění třeba ve Štětí, abych navodila smogovou situaci? Nebo chodit do hospod, kde je zakouřeno?" ptala se v nadsázce. "Mám jen střípky informací od kamarádů, že ráno není vidět na 5 metrů. Jedu tam závodit, nechci tomu podlehnout už tady. Navodit atmosféru jako tam nelze a navíc podmínky budeme mít všichni stejné," popsala svůj pohled na věc. "Myslím si, že to proběhne v pohodě. A ještě se mi nestalo, abych hodila někam a neviděla to," žertovala. "Tak to já bych zase docela rád viděl, kam skáču," skočil jí do řeči výškař Tomáš Janků. Paniku ale uklidňoval ředitel ČAS František Fojt. "Pořádala se tu univerziáda, MS juniorů, světový pohár v chůzi," vypočítal velké atletické akce. "Při univerziádě jsem viděl na všechny sektory, a na SP se nám sice ztratil lékař, ale ne kvůli mlze," vtipkoval.

Cechlová na olympijské známce
Diskařce Věra Cechlová je mimo jiné vyobrazena na poštovní známce vydané k OH. "Je to pro mě čest," uvedla. "Asi akorát manžel nebude mít radost, že mě lidi budou oblizovat za pár korun," uzavřela s nadhledem.

Michal Procházka

Vytisknout