přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

7. srpna 2005, 11:20

Cechlová udělala první krok na cestě za medailí

Letošní světová jednička ženského disku Věra Cechlová Pospíšilová rozhodla o svém postupu do finále MS jediným hodem.

Šestadvacetiletá závodnice nastoupila v první kvalifikační skupině jako druhá a v první sérii jasně přehodila kvalifikační limit (61 metrů), když poslala náčiní na značku 64.26 m. "Bylo dobrý, že mě dali do první skupiny," radovala se diskařka, "jsem ráda, že to vyšlo prvním hodem, takhle to bylo optimální." Kvalifikace české reprezentantky tak trvala jen několik minut.

V úvodní kvalifikační skupině se představilo 11 závodnic, čtyři se dokázaly nominovat do finále splněním limitu. Vedle Cechlové se to podařilo Číňance Aimin Song (64.15), Draganě Tomaševičové ze Srbska (62.02) a výkonem 61.05 Ukrajince Oleně Antonovové. V odpolední skupině nastoupí hlavní soupeřky české reprezentantky, Ruska Natalija Sadovová a Němka Franka Dietzschová.

Na helsinském stadionu je po dobu celého dopoledního programu slunečné počasí a fouká mírný vítr. V ranních hodinách ale situace vypadala docela jinak: "Nevěřila jsem, že na závod bude takhle hezky, ráno mě probudila průtrž mračen," vzpomněla Cechlová, která má na závod raději teplé počasí. V kvalifikaci foukal mírný protivítr, což je podle Věry Cechlové pro diskaře ideální.

Před úspěšným vystoupením v první fázi soutěže se Cechlová koncentrovala hudbou. "Poslouchala jsem diskmana, chtěla jsem se odreagovat hlavně kvůli tomu počasí," uvedla. Do sluchátek si pustila hudbu Lionela Richieho, která se líbí jejímu manželovi. "Takže jsem si navodila domácí atmosféru a myslela jsem na manžela, a ne na závody," usmála se.  

Finále soutěže diskařek je na pořadu v úterý večer, česká závodnice si nemůže dělat skromné ambice: "Každý, i ten, kdo je na zadních pozicích, míří nejvýš a chce vyhrát. Nebojím se to říct, že i já chci vyhrát," prohlásila Cechlová, která letos vládne světovým tabulkám výkonem 66.81 m. "Teď chci všechny síly koncentrovat na finále," říká diskařka dva dny před vrcholem sezony. 

Ve 13.30 hodin místního času nastoupí dnes do kvalifikace tyčkařka Pavla Hamáčková, velká kamarádka Cechlové. "Hlavně aby to teď Pavle vyšlo," doufá svěřenkyně trenéra Šilhavého v úspěch své spolubydlící z vesnice MS. Obě atletky mají určité výhrady ke stravování ve vesnici, chybí jim totiž maso: "Organizačně se mistrovství zatím daří, ale jediné mínus je, že je to slabší s tím masem. Sportovci chtějí aspoň kuřecí, ale tady ho moc není. Česká kuchyně mě láká víc než tyhle mdlý jídla. Rohlíčky z domova už jsem snědla, ale mám ještě bílou čokoládu, tu si šetřím na finále," uzavřela Cechlová.

Tomáš Klement

Vytisknout