přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

17. května 2009, 21:50

Cechlová se ještě zlepšila, nové limity pro MEJ i ME 22

Den po splnění nominačního kritéria pro MS přidala diskařka Věra Cechlová na Chodovské tretře další půlmetr. Sprinteři Zich a Mazáč, štafeta 4x100 v novém národním rekordu a běžec Živec zdolali limity pro Nový Sad. V článku i další události víkendu.

Diskařka Věra Cechlová vstoupila do sezony opravdu rázně. V sobotu hodila na svých prvních závodech letos 62.25 m a o čtvrt metru překonala ostré nominační kritérium IAAF pro světový šampionát, v neděli na Chodovské tretře vylepšila svůj nejlepší letošní výkon už na 62.75 m. Podle aktuálních, ale zjevně nedostatečně aktualizovaných tabulek se svěřenkyně Josefa Šilhavého řadí na šesté místo na světě. Nejdále zatím hodila Číňanka Aimin Song (64.83).
V Chodově se dařilo i kolegovi Cechlové z disciplíny Miroslavu Pudivítrovi. 31letý diskař  ŠKODY Plzeň má ve výsledcích zapsáno 61.92 m, nominační kritérium pro MS má přitom hodnotu rovných 63 m.

Nová jména pro MEJ
S nominací pro juniorský šampionát Evropy, který se uskuteční v červenci ve srbském Novém Sadu, si nadále nemusejí dělat starosti sprinter Václav Zich, reprezentační štafeta, běžec Jakub Živec a překážkář Martin Mazáč.
Odchovanec domácího ŠAKu Chodov Zich běžel stovku výborně už v rozběhu, kde mu změřili 10.69, ve finále pak za povolené podpory větru +0.4 m/s ještě desetinu ubral a vyhověl kritériu pro MEJ o šest setin. Zároveň tak téměř vyrovnal svůj nejrychlejší čas z loňské sezony, v níž na MSJ v Bydhošti běžel pouze o setinu rychleji.
Velice suverénně si počínal též lovosický běžec Jakub Živec, který na pětce zatočil s limitem s téměř 15vteřinovou rezervou. Jeho čas 14:30.69 je vylepšením loňského maxima o sedm vteřin.
Pod stanovený čas 41 vteřin pro účast na MEJ se suverénně dostalo i juniorské reprezentační kvarteto sprinterů, které ve složení Zich, Šťastný, Maslák a Říčař zaběhlo v rámci pražských přeborů národní rekord své kategorie 40.18. Jejich starší kolegové Žilka, Schiller, V.Šulc a Vojtík předvedli výkon 39.39, pro MS by však potřebovali na vybraných závodech, z nichž se výkon počítá, srazit ještě 29 setin.
Spokojený bude asi i Martin Mazáč, který si navzdory „svatému týdnu“ před maturitou dokázal říci o letenku do Nového Sadu časem 14.01 na vysokých překážkách. Limitu vyhověl s rezervou 4 setin navzdory protivětru, který jinak výkony sprinterů na pražském přeboru na Julisce dosti poznamenal.

Další limit se však zrodil v diskařském sektoru, v němž 20letá Kateřina Klausová z Olympu Praha poslala své náčiní do vzdálenosti 51.98 m, čímž o 48 cm převýšila nominační kritérium pro ME dvaadvacetiletých v Kaunasu.

Vítr kazil časy
 Nejrychlejší na stovce byl Žilka (10.78, v – 1.6), silně obsazenou dvoustovku vyhrál Vojtěch Šulc před Jiřím Vojtíkem, oběma však za protivětru 1.9 změřili shodný čas 21.20. Stejné trati žen vládla Jitka Bartoničková (24.85, v -2.6) před Ivetou Mazáčovou (25.09), stovku vyhrála Kateřina Čechová za 12.01. Na překážkářské stovce byla nejrychlejší medailistka z HME Lucie Škrobáková (13.41 v rozběhu, ve finále DNF), mužských 110 m př. přeběhl nejsvižněji v rozběhu Stanislav Sajdok (14.30).

Šebrleho testy
Na překážkách se také mj. představil vícebojař Roman Šebrle, který pojal pražský přebor jako vítaný trénink. „Cítím se ještě unavenej, překážky jsem čekal trochu rychlejší, ale proti tomu větru je to těžký. Doufal jsem, že mi foukne do zad, ale to se nestalo, takže jsem při obou bězích vytuhnul asi na sedmý překážce. Ale čas 14,60 v rozběhu s vypuštěným koncem, to je dobrý. Ve finále jsem myslel na lepší čas, ale když se protáhl časák o dvacet, třicet minut, už to nešlo,“ komentoval své snažení na jedné ze čtyř disciplín, na nichž se představil.  A jeho další výkony? Dvoustovka za 23.41 (-0.3), koule 15.60, disk 46.28. „Na dvoustovce jsem si řekl, že půjdu jenom stovku, pak jsem zvolnil. Ale pak když jsem viděl, že po mně jsou ti mladí kluci, tak jsem trochu zatáhnul. Koule za 15,60 je dobrá. V disku když fouká takhle, a potom obráceně, tak to dělá rozdíl asi čtyři metry. Navíc mi musejí jít kotníky, celý jsem to rval vrškem,“ hodnotil se aktuální mistr světa a přidal i celkový pohled.
Jako trénink dobrý, teď mě čeká extraliga a tam už chce běžet překážky na 14,40, abych v Götzisu dokázal 14,20. Kdyby byly tyhle časy v optimálním větru, tak bych si řekl, že je něco špatně. Jinak po dnešku vlastně vůbec nevím, jak na tom jsem. Moje subjektivní pocity jsou, že mě pěkně bolí nohy,“ disputoval světový rekordman.

Zaniknout by neměl ani osmimetrový skok dálkaře Romana Novotného, jemuž tak k měkčímu limitu pro MS chybělo jen 5 cm.

Výsledky z Pražského přeboru a přidaného závodu štafet.

Výsledky z Chodovské tretry.

Adam Pražák

Vytisknout