Cechlová Pospíšilová do čela světových tabulek

pondělí 27. června 2005
Diskařka Věra Cechlová Pospíšilová ozdobila 12. ročník Memoriálu Josefa Odložila nejdelším hodem této sezony.

Čtvrtá žena olympijského finále v Aténách se ve třetí sérii perfektně trefila do pokusu a poslala disk do vzdálenosti 66.81. Tento výkon znamená zároveň rekord pražského mítinku. Další dvěma pokusy Cechlová Pospíšilová překonala hranici 64 metrů. „Těší mě ten nejlepší světový výkon, ale ráda bych byla za vyrovnanost pokusů. Třeba první pokus se mi technicky vůbec nevydařil, naopak při tom nejdelším hodu jsem trochu zariskovala,“ komentovala své vystoupení česká diskařka. „Do závodu jsem nešla tak vyhecovaná jako například na Zlaté tretře, kde proti mně nastoupila Sadovová. Ale Kubánka mě svým výkonem nakonec docela vytáhla. Jsem nadšená z atmosféry, diváci mi pomohli, je radost startovat na domácí půdě,“ dodala Cechlová Pospíšilová. Druhá v konečném pořadí, Kubánka Yania Ferralesová, si vytvořila osobní rekord výkonem 64.52. Následující program české reprezentantky má jasné obrysy: o víkendu ji čeká mistrovství republiky, které bere mimořádně prestižně, poté se přesune do Nymburka na soustředění a už jen jeden start do mistrovství světa v Helsinkách (6. až 14. srpna).

Avizovaným bonbónkem mítinku IAAF Grand Prix II měl být závod na 10 000 metrů mužů s pokusem o světový rekord etiopského vytrvalce Sileshiho Sihina. Dvaadvacetiletý borec potřeboval dosáhnout času lepšího 26:20.31, což je hodnota dosavadní nejrychlejší „desítky“ jeho krajana Kenenisy Bekeleho. Od prvních kilometrů však Sihine nabíral ztrátu na plánované mezičasy. Stříbrný medailista z OH v Aténách si s pětadvaceti okruhy poradil v čase 26:57.27, o necelých 18 vteřin pomaleji než při svém osobním rekordu (26:39.69). Kvalitní úroveň závodu podepsali další čtyři běžci s časem pod 28 minut.

V závodě mílařů o startovním poli dvaceti běžců Michal Šneberger usiloval o splnění limitu na srpnové mistrovství světa v Helsinkách. Takticky dobře vedený závod z pohledu českého reprezentanta vedl ke třetímu místu a výslednému času 3:38.24, kterým normu pro světový šampionát nesplnil o 24 setin. V nejbližším období Šneberger absolvuje dva starty na 800 metrů včetně vystoupení na mistrovství republiky, poté se znovu pokusí o limit na MS na 1500 metrů.

Vítězem čtvrtky překážek se stal Dai Tamesue. Ve vyrovnaném závodě se japonský rekordman prosadil časem 49.24. Domácí překážkář Jiří Mužík doběhl pátý v čase 50.13. Jeho tréninkový partner Jaroslav Růža skončil osmý za 51.15, těsně za Mužíkem se pak umístil Slávista Michal Uhlík (50.40). V běhu "B" v podvečerním předprogramu zvítězil Ondřej Daněk, když se jako jediný český překážkář dostal pod 50 vteřin (49.94).

Na stejné trati žen se dvě nejlepší české závodnice radovaly z překonání osobního rekordu. Alena Rücklová obsadila třetí pozici za 56.33, o 46 setin pomalejší byla celkově šestá Zuzana Hejnová. Osmnáctiletá překážkářka tak zároveň vytvořila nový český rekord juniorské kategorie.

Svatoslavu Tonovi stačilo na vítězství v soutěži výškařů zdolat 2.24 m. Největšími konkurenti mu byli Rus Voronin a Kubánec Moya, kteří se přenesli přes 220 centimetrů. V dálkařském sektoru diváci viděli dva pokusy za hranicí osmi metrů. Vyhrál řecký reprezentant Tsatoumas skokem dlouhým 8.14 m, pět centimetrů před ghanským dálkařem Gaisahem.