Cechlová pátá, Novotný osmý, Hejnová poběží finále

pondělí 18. srpna 2008
To nejdůležitější ze 4. odpoledne atletických soutěží. Úspěchy Čechů, světový rekord Isinbajevové a celkem šest atletických finále.

Svěřenkyně Josefa Šilhavého hodila nejlépe 61.75 metru a od bronzové medaile, kterou nakonec získala Ukrajinka Olena Antonovová, ji dělilo 84 centimetrů. Pátým místem si Cechlová o jednu příčku pohoršila oproti minulé olympiádě v Aténách. Zlatou medaili si výkonem z první sérii 64.74 m vysloužila Američanka Stephanie Brownová-Traftonová. Stříbro si do Kuby odveze Yarelis Barriosová za 63.64 m. Před Cechlovou se vešla ještě Číňanka Aimin Songová (62.20).
 Ve finále Cechlová překonala třikrát hranici 61 metrů. Ke svému letošnímu maximu, které by jí zajistilo bronzovou medaili, se však nepřiblížila. Po neplatném úvodním pokusu hodila 61.08, i tímto výkonem by obsadila páté místo. V páté sérii se bronzová medailistka z mistrovství světa v Helsinkách 2005 zlepšila na 61.75 a posledním pokusem se k tomuto výkonu znovu přiblížila (61.66).
V rozhazování se jí přitom dařilo a cítila se dobře. "Ale pak jsem nezvládla emoce. Místo abych házela uvolněně a rychlost stupňovala, šla jsem do toho po hlavě," uvedla. V očích se jí leskly slzy. "Moc jsem chtěla vyhrát, navíc když vím, kolik na to stačilo," dodala.
Soutěž vůbec nevyšla jedné z favoritek Rumunce Nicoletě Grasuové. Druhá žena letošních světových tabulek a bývalá vicemistryně světa skončila ve finále na posledním dvanáctém místě. Jednička letošní sezony Ruska Darja Piščalnikovová v Pekingu chyběla kvůli podezření z dopingu.

Věra Cechlová v Pekingu, foto: E.Erben

Dálkař Roman Novotný se postaral o příjemný šok pro všechny české fanoušky. Dvaadvacetiletý svěřenec Stanislava Joukala skočil v dnešním finále rovných osm metrů a dostal se do užšího finále. V dalších třech sériích už se nezlepšil, byť předváděl vyrovnané výkony k hranici osmi metrů, a skončil osmý.
Účast v Pekingu si zajistil den před uzávěrkou nominací, když si v Brně vytvořil osobní rekord 821 cm. Za tento výkon by bral bronzovou medaili. "To je malé zklamání, protože jsem na to dneska měl," řekl Novotný. "Ale osmičku beru, před závodem jsem si říkal, že s tím budu spokojený," prohlásil.
Zlatou medaili získal panamský favorit Irving Saladino za 834 cm. Druhý byl za výkon o decimetr kratší Jihoafričan Mokoena, třetí místo o centimetr vybojoval v poslední sérii Ibrahim Camejo.

Skvělý počin předvedla také běžkyně na 400 m př. Zuzana Hejnová, která se dokázala probojovat do finále své disciplíny. V druhém ze semifinále obsadili čtvrtou, přímo postupovou pozici, když finišovala těsně za Američankou Tiffany Williamsovou v čase 55.17. Nejlepší výkon předvedla její krajanka Sheena Tostaová (54.07).

Ruská tyčkařka Jelena Isinbajevová zakončila své tažení za druhým olympijským triumfem světovým rekordem, když skočila 505 cm a své dřívější maximum překonala o jeden centimetr.  Svou nejbližší soupeřku, Američanku Jennifer Stuczynskou za sebou zanechala o 25 cm. Bronz získala krajanka Isinbajevové Světlana Feofanová.

V běhu na 400 m př. si všechny medaile podělili Američané. Vyhrál Angelo Taylor v čase 47.25, druhý by o 0.73 sl Kerron Clement a bronz si na krk pověsí "Batman" Bershawn Jackson, který se pod 48 vteřin už nevešel.

Olympijskou vítězkou v běhu na 800 metrů se stala hlavní favoritka Pamela Jelimová z Keni, která o více než sekundu porazila druhou krajanku Janeth Jepkosgeiovou-Busieneiovou. V novém juniorském světovém rekordu 1:54,87 minuty zaostala osmnáctiletá běžkyně jen o dvě setiny za letošním světovým maximem Rusky Jeleny Sobolevové, která přišla o start v Pekingu kvůli podezření z dopingu. Derniéru na velké akci si odbyla olympijská vítězka ze Sydney Maria Mutolaová z Mosambiku. V pátém olympijském finále v kariéře doběhla legendární půlkařka na šestém místě.

Další očekávané zlato získala Keňa v běhu na 3000 metrů překážek, který vyhrál Brimin Kipruto. Keňané vládnou této disciplíně už od her v Los Angeles 1984. Třiadvacetiletý Kipruto pro sebe rozhodl závěrečný finiši a vylepšil druhé místo z Atén. Na předchozích šesti olympiádách získali keňští steeplaři double, o který je dnes připravil Francouz Mahiedine Mekhissi-Benabbad, jenž prohrál s Kiprutem o 15 setin sekundy. Třetí doběhl další Keňan Richard Mateelong.
Až sedmý skončil obhájce zlaté medaile Ezekiel Kemboi, který v Pekingu málem neběžel, protože reprezentačnímu trenérovi se nelíbila jeho technika zdolávání překážek a chtěl ho z týmu vyřadit.

V semifinále běhu na 100 m př. se blýskla Američanka LoLo Jonesová vynikajícím výkonem roku 12.43. Postoupily i její krajanky Damu Cherryová a Dawn Harperová (12.62, resp. 12.67). Dvě závodnice bude mít ve finále Jamajka (Ennis-Londonová a Forster-Hyltonová), osmičku doplňují Kanaďanka Lopesová-Schliepová, Australanka Sally McLellanová a jediná Evropanka, Britka Sarah Claxtonová.
 Další díl osobní tragédie si prožila Švédka Susanna Kallurová vyběhla velmi razantně a odrážela se příliš blízko před první překážkou, takže jí skopla zespoda a upadla přes ní. Dovršila tak smolnou sezonu, v níž se coby favoritka zranila na halovém šampionátu ve Valencii a nyní  jí bylo dáno jen pár metrů olympijského semifinále.

Jamajčan Usain Bolt udělal další krok k zisku sprinterského double. Vítěz nedělní stovky ve světovém rekordu postoupil po zadrženém běhu snadno do semifinále dvojnásobné trati v pátém nejlepším čase 20.29 sekundy.
"Ani jsem neměl čas tu stovku oslavit. Jenom jsem spal a odpočíval," řekl novinářům jeden z hrdinů pekingských her. V ranním rozběhu předvedl výkon 20.64. "Dneska to bylo snadné. Mým cílem je ukázat světu, že jsem snad ten nejlepší," uvedl Bolt.