ČAS ocenil TOP desítku domácích běhů

ČAS ocenil TOP desítku domácích běhů
Aktuality
čtvrtek 8. prosince 2011
Český atletický svaz by rád integroval běžecké hnutí. Prvním krokem, který v tomto směru učinil, je dnešní setkání, při němž byla předána ocenění pro pořadatele nejvýznamnějších závodů na českém území.

Celosvětový trend běhání je patrný také v českých lesích, parcích či ulicích měst a vzrůstající obliba se jednoznačně přelévá i do závodů. Ty mají navíc u nás silnou tradici, zejména díky Běchovicím, druhému nejstaršímu silničnímu běhu na světě, ale jsou tu také další, jako Praha-Brandýs, Drozdův lesní běh či Velká kunratická. Sdružení organizátorů aktuálně eviduje na 850 běhů od těch, na kterých se sejde pár desítek účastníků, až po masové akce pořádané PIM. „Český atletický svaz je potěšen nárůstem počtu účastníku v domácích bězích. Máme zájem přicházet s projekty, které tento segment dále rozvíjejí,“ uvedl při dnešním brífinku předseda svazu Libor Varhaník.

První krok: běžecká TOP 10

 ČAS dosud stál tak trochu mimo dění. Sám se sice podílel na pořadatelství republikových šampionátů v půlmaratonu, maratonu a v silničním běhu (zmíněné Běchovice), s organizátory dalších akcí však v úzkém kontaktu nebyl. To by se nyní mělo změnit. „Filozofie svazu není zaměřena jen na vrcholový a výkonnostní sport, jeho cílem je i podpora masové tělovýchovy, počínaje dětmi na stadionech až po velké běhy,“vysvětlil vedoucí oddělení soutěží Václav Fišer, na jehož bedrech je vytvořit koncepci, jak by se ČAS mohl více zapojit a jako svrchovaný zástupce atletů běžecké hnutí integrovat.

Prvním krokem je ocenění „TOP 10 běžeckých závodů ČR 2011“, které svaz za přítomnosti médií slavnostně udělil organizátorům akcí, jichž se v letošním roce zúčastnilo nejvíce lidí (přehled najdete na konci článku). Smysl ocenění je přitom v zásadě dvojí. „Jednak jsme jím chtěli poděkovat pořadatelům za způsob, jakým se podílejí na popularizaci běhání, jednak jde z naší strany o jakýsi certifikát kvality. Dáváme tím najevo běžcům, že u těchto akcí se dočkají standardních služeb jako je možnost elektronické přihlášky, rychlé zpracování výsledků a vyvěšení na webové stránky, oficiálně změřená trať atd.,“vypočítává Fišer a přidává paralelu s obdobně pojatými plaketami (Gold, Silver a Bronze Label), které před lety začala silničním běhům udělovat Mezinárodní asociace atletických federací.

Projekt je plánován jako každoroční a počítá se do budoucna s jeho rozšířením o další závody. ČAS si od něj slibuje jednak lepší komunikaci s organizátory a také to, že prostřednictvím závodů získá představu, kolik lidí se věnuje běhání. „Většina vyspělých atletických svazů eviduje jak aktivní běžce - ať již registrované nebo neregistrované - tak příležitostné, nebo dokonce jen sympatizující,“ říká k tomu Fišer a dodává, že třeba Nizozemci se ohánějí 70 tisíci běžci a až neuvěřitelnými sedmi miliony sympatizantů.

Pořadatelé projekt oceňují

 „Pro nás je to zajímavá věc, protože i my potřebujeme co nejsilnější běžecké hnutí,“ uvedl k projektu ČASCarlo Capalbo, jehož společnost PIM si dnes odnesla polovinu z deseti ocenění – za tři závody v Praze, včetně toho největšího, Volkswagen maratonu, ale také dvou v regionech, Olomouci a Ústí nad Labem.„Chtěl bych, abych za dva tři rok slyšel: ‚Proč jedete běžet do České republiky?‘ ‚Protože je to nejlepší místo k běhání‘,“ odhalil své sny rodilý Ital, jenž už v příštím roce plánuje pro své závody další město na mapě, České Budějovice.

 „Celý život si běh užívám jako hobík. Proto jsem chtěl něco podobného předávat i lidem jako já, tedy přirozenou radost z běhání,“ uvedl Oldřich Bujnoch vizi svého Pardubického vinařského půlmaratonu. A připomněl také historii. „Jistý Vaněk dostal v šestém století jako odměnu za skolení zubra území, které oběhl od východu k západu. Založil pak hrad Pernštejn a jeho rod pak vybudoval i město Pardubice. Na tuhle tradici chceme v příštím roce pamatovat, proto dostanou vítězové dvě stě grošů namísto odměny v korunách,“ vysvětlil Bujnoch.

„Ceníme si toho, že jsme se dostali mezi velikány,“ řekla za pořadatele Hornické desítky Klára Maštalířová„Původně se běhalo mez šachtami, po jejich uzavření jsme se snažili dostat závod do Frýdku-Místku. To se s pár nadšenci, kteří na tom pracujeme, podařilo, přesto jsme při loňském 25. ročníku zvažovali, zda v nejlepším nepřestat. Tohle je ocenění za to, že jsme to nezabalili.“

O tradici nejstaršího silničního běhu v Evropě se stará tým kolem Ladislava Kárského, který připomněl i specifika Běchovic. „Velmi náročná trať se závěrečným stoupáním a délka deset kilometru v podstatě vylučují masovou účast. I když ale nebudeme v budoucnu mezi nejpočetnějšími co do účastníků, uvědomujeme si, že ostatní organizátoři si to zaslouží. Dělají pro atletiku hodně,“ uvedl Kárský.

Promluvil také Miroslav Koubek, zástupce jediného závodu běhaného v terénu, Velké Kunratické. „Velmi si vážíme ocenění. Do budoucna si ale můžeme dovolit spíše drobnější změny,“ prohlásil Koubek a dále vysvětlil: „K expanzi účastníků nemáme prostor, závod se běží v chráněné kulturní památce a každých pět let potřebujeme povolení, jehož náročný proces schvalování trvá půl roku. Příští, 79. ročník nebude problém, ale pro jubilejní osmdesátý nás to čeká. Doufejme, že vše klapne.“

Slavná jména na podporu

 Projekt TOP 10 běžeckých zaštiťuje svým jménem Jarmila Kratochvílová, která byl přítomna na dnešním setkání. „Chtěla bych poděkovat všem, kteří běhání pomáhají. V dnešní době není jednoduché zajistit závody v takové kvalitě,“ uvedla legendární česká běžkyně. „Je dobře, že spousta lidí nezávodí pro ceny, ale chtějí si prostě zaběhat. Ten pocit, že člověk běží, je zkrátka moc pěkný,“ dodala Kratochvílová.

Přes světovou rekordmanku na 800 metrů se dostáváme k dalším plánu ČAS, jak dále podněcovat běžecké hnutí. „Chceme získat ke spolupráci silné běžecké osobnosti minulosti, jako třeba právě Kratochvílová, Formanová, Walterová, Plachý, Štefko, Pešava, Zwiefelhofer, Soukup, Kamínková, David... a využít je k propagaci masových běhů. Mělo by vzniknout cosi, co pracovně zatím nazýváme Česká běžecká rodina, která by virtuálně sdružovala tu obrovskou masu zájemců o běhání spolu s bývalými vynikajícími běžeckými osobnostmi,“ uzavírá Fišer.

• 10 největších běhů v České republice v roce 2011: 

 Volkswagen Maraton Praha         14 399 účastníků
 Hervis ½ Maraton Praha              9 614 
 Nike Run Prague                         6 657 
 Mattoni Grand Prix Praha             5 288 
 Velká kunratická                         3 400 
 Volkswagen Olomoucký ½ Maraton   3 061 
 Hornická desítka Frýdek-Místek    2 050 
 Volkswagen Ústecký ½ Maraton    1 735 
 Pardubický vinařský půlmaraton   1 664 
 Česká spořitelna Běchovice          1 614 
---------------------------------------------------------
 CELKEM                                     48 453 účastníků

 

Michal Procházka

Fotogalerie