přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

21. srpna 2011, 09:49

Cachová získala bronz na univerziádě, Marešová šestá, Čapková sedmá

O nejlepší český atletický výsledek na světových hrách vysokoškoláků se v čínském Šen-čenu postarala vícebojařka Kateřina Cachová. Skončila třetí. Do článku doplněny i další medailové disciplíny.

Sobota

Čekání na českou atletickou medaili z univerziády ukončila Kateřina Cachová, svěřenkyně Michala Buzka získala v Šen-čenu bronz. Vysloužila si ho výkonem 5873, jímž zaostala o 85 bodů za Litevkou Viktorií Zemaityteovou, která obsadila druhou příčku. Vítězná Ruska Olga Kurbanová nasbírala 6151 b.

Pro jednadvacetiletou vícebojařku je čerstvý úspěch rozšířením medailové kolekce, kterou začala v roce 2007 ziskem dorostenecké mistryně světa, obohatila stříbrem z MEJ v Novém Sadu 2009 a nedávno i stejným cenným kovem z evropského šampionátu atletů do 23 let, které v polovině července hostila Ostrava. Nyní se Cachová přesune spolu s překážkářkou Bergrovou a chodkyněmi Pelantovou a Schindlerovou do korejského Tegu, kde bude startovat na seniorském mistrovství světa.

Další české želízko v univerziádním ohni, překážkář Martin Mazáč, si vylámal zuby na semifinále. V tom třetím obsadil po výkonu 14.25 sedmou příčku. „Po kolizi hned na první překážce se mu nepovedlo chytit správný rytmus a měl problémy i na dalších třech překážkách. Vysněného finále se tak nedočkal, ale určitě nasbíral nové zkušenosti, kterých bude moci v budoucnu využít,“ zhodnotil jeho vystoupení trenér Ludvík Svoboda na svých webových stránkách svobodagroup.cz.

Mazáč v celkovém hodnocení skončil devatenáctý, ve finále se pak nejvíce dařilo Jamajčanu Hansi Parchmentovi, jenž si výrazně vylepšil osobní rekord na 13.24, stříbro získal Číňan Fan Ťiang (13.55) o setinu před Američanem Brookinsem. Bez medaile skončil nejlepší Evropan, čtvrtý Francouz Bascou (13.60).

Vedle sedmibojařky Kurbanovové si Rusko v sobotu připsalo ještě další dvě zlata. Postaraly se o ně Irina Tarasovová, která kralovala kouli s 18.02, a Jekatěrina Koněvová v dramatickém trojskoku (14.25), v němž o centimetry překonala Portugalku Mamonovou (14.23) a Rumunku Bujinovou (14.21). V tyčkařském sektoru se medaile udělovaly výhradně za výkon 575 cm, zlato vybojoval Polák Lukasz Michalski, o stříbro se podělili jeho krajan Didenkow a Rus Gripič, pro něž tato výška byla osobním rekordem, novým, resp. vyrovnaným.

Turecká vytrvalkyně Binnaz Usluová ovládla po triumfu ve stýplu také pětikilometrovou hladkou trať, navíc v osobním rekordu 15:41.15 min. Mužská trojka s překážkami a příkopem patřila Portugalci Alberto Paulovi za 8:32.26.

Neděle

Výškařka Oldřiška Marešová skončila ve finále na šestém místě výkonem 1.86 metru. Dvě nejcennější medaile se udělovaly o decimetr výš. Americká šampionka Brigetta Barettová si vylepšila osobák, pro stříbrnou Litevku Palsyteovou, věkem teprve juniorku, znamená 196 cm národní seniorský rekord, bronz brala Estonka Iljustsenková za 194.

Tereza Čapková v běhu na 1500 metrů obsadila sedmou pozici časem 4:08.89, který je zároveň jejím skvělým osobním rekordem. V historických statistikách ČR se svěřenkyně Jana Pernici posunula na pátou příčku. To, že takový čas stačil Čapkové „pouze“ na sedmé místo, je důkazem vynikající úrovně finále. Na zlato potřebovala Turkyně Asli Cakirová výkon 4:05.56 a dokázala zdolat i vítězku Diamantové ligy z Ukrajiny Miščenkovou i Rusky Gorbunovovou a Aržakovovou, dvojnásobná šampionka z Ostravy tak zůstala bez medaile.

Mužská osmistovka patřila Australanu Lachlanu Renshawovi za 1:46.36 před další čínskou radostí, juniorskou nadějí Tchengem Chaj-ningem, jenž vylepšil národní rekord své kategorie na 1:46.62. Krátké štafety patřily Ukrajinkám za 43.33 před USA (43.48) a Jihoafričanům v čase 39.25, dlouhé pak ruským výběrům, ženám po výsledku 3:27.16 jednoznačně před Turkyněmi (3:30.14), a mužům za 3:04.51.

Na pětce se taktizovalo a Britovi Andymu Vernonovi stačil k prvenství čas o šest setin přes čtrnáct minut, závratných výkonů nedosáhli v náročných teplých a vlhkých podmínkách - 30 stupňů a 80% vlhkost - ani vítězové půlmaratonu, Maročan Ahmed Tamri (1:00:20, stejný měl i stříbrný Turek Bilgic) a severokorejská běžkyně Ro Un Uk (1:16:38).

V dálkařském sektoru se před domácím publikem blýskl Su Siung-feng s 817 centimetry (+0.2), přes osm metrů se dostal ještě Američan Goodwin (803, +0.5) a bronz pro Británii vybojoval Reid (796, +0.2). Estonec Mart Israel k univerzitnímu titulu předvedl 64.07 metru, předčil tak Poláka Czajkowského (63.62) a Brazilce Odaira, jenž posunul národní rekord na 63.30.

Výsledky 

red