přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

23. listopadu 2011, 11:27

Cachová před osmistovkou druhá, štafeta v NR do finále

Poslední dva čeští zástupci, sedmibojařka Cachová a mužská štafeta 4x100 m jsou ve hře o medaile. Odpoledne se rozdá se celkem 18 sad medailí.

Kateřině Cachové se příliš nevyvedla dálka, náladu i medailové naděje si však zvedla vynikajícím oštěpem, po němž je ve hře o jednu z medailí. Říčař, Šťastný, Maslák, Zich se bez významnějších potíží probili z druhého místa do finále.

Štafeta v NR do finále
Předávky na jistotu, bezpečný postup a (dvou)setinové zlepšení národního rekordu, tak by se dalo zestručnit rozběhové představení kvarteta Říčař, Šťastný, Maslák, Zich. Čas 40.15 znamená další posun jejich vlastního maxima, tentokrát o 0.02.
„Na medaili máme,“ povzbuzovali se čeští štafetmani. „Že my ale umíme zlepšovat jen po setinách,“ říkal spíš jen na oko nazlobeně sprinter z prvního úseku Martin Říčař. „Tys nevěřil, že na to máme,“ přivítal autor druhé zatáčky Pavel Maslák borce z protilehlé rovinky Lukáše Šťastného, který to měl z dvoustovky pochopitelně nejdále do mix zóny u cíle.
Vyjádřil se také ke své diskvalifikaci při individuálním startu. „Je to moje chyba, že jsem šlápl dovnitř. Stává se mi to i na tréninku. Bohužel jsme zjistili i u doktora, že moje tělo se nějak přirozeně naklání,“ pokrčil rameny svěřenec Tomáše Dvořáka.
Václav Zich měl v cílové rovince na zádech Brita a o dvě setiny jej tam ponechal. „To bylo zadrženě,“ nebál se finišman, nejstarší z celé čtveřice. V rozbězích český tým předčili jen Němci za 39.62.


Štafeta do finále, s hlavou otočenou od objektivu Maslák, zleva Říčař, Šťastný, Zich - foto: M. Procházka

Sedmiboj po disciplíně
Druhý den nezačala Kateřina Cachová dobře. V dálce měřil delší z jejích pokusů 561 cm, pravda, v silném protivětru. Bohužel nevyužila jeho uklidnění v třetí sérii a přešlápla. Poklesla tak na 6. pozici, především však svou spíše silnější disciplínou nezískala před oštěpem. Vedení patří nadále Islanďance Thorsteinsdóttirové, ovšem sedmiboj pro ni pravděpodobně skončil. Po druhém pokusu (delším z oněch dvou - 533), musela být ošetřena a stadion opustila na nosítkách. I tak se na ni už na pouhých 31 bodů dotáhla Holanďanka Schippersová. Do hry o medaile se vyšvihla také Britka Thompsonová, která vyhrála dálku za 605 cm a, nepočítáme-li Islanďanku, je už třetí se ztrátou 49 bodů na čelo.

Výtečně si však Cachová počínala v oštěpu. Každým pokusem se zlepšovala a nakonec se zastavila až na 44.14, jen metr a pět centimetrů od absolutního osobního rekordu. Po odstoupení dosud vedoucí závodnice se tak svěřenkyně Michala Buzka vyhoupla na druhou pozici s přesně stobodovým odstupem na Němku Schäferovou, která se výhrou disciplíny dostala do čela. Bude-li chtít Cachová placku, bude o ni muset ještě tvrdě bodovat. V reálné hře o bednu jsou ještě i Švýcarka Sprungerová (zrácí na Cachovou 10 bodů) i Holanďanky Broersenová (62) se Schippersovou (67).

Nedělní výsledky

 

Michal Procházka

Vytisknout