přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

23. srpna 2011, 17:08

Cachová po medaili z „podivného“ závodu znovu sní o šesti tisících

Do Tegu přijela čerstvá medailistka z univerziády v Číně v pondělí, jako jedna z posledních Češek. Nyní se chystá na svůj druhý asijský víceboj v rozmezí 12 dnů.

Byl to pro ni v čínském Šen-čenu věru podivný závod. Víceboj na světovém klání frekventantů vysokých škol rozjela Kateřina Cachová mylným prodloužením náběhu na první překážku o jeden krok, takže je všechny přebíhala na opačnou nohu, než na kterou celý rok trénovala. „Všimla jsem si toho až asi ve třetině trati a začala přemýšlet, zda mám zadrobit a nohy zase vyměnit, abych nepokoušela bolavé stehno. Už tím jsem se o nějaké ty setiny připravila,“ popisuje jednadvacetiletá svěřenkyně Michala Buzka.


Kateřina Cachová při stříbrném závodu ME do 23 let
na domácím stadionu v Ostravě, foto: J. Kucharčík

Úvodním pomýlením však lapálie prvního dne teprve začaly. Následovala ne zcela vydařená koule, při níž se nepodařilo navázat na dvanáctimetrové pokusy z rozhazování, počáteční trápení ve výšce, v níž bojovala o každý centimetr, a celkovou únavou ovlivněná dvoustovka. Do toho vysoké teploty, které dosahovaly až 37 stupňů Celsia, dusno, a roztahaný časový pořad, v němž první disciplínu dne dělilo od té poslední okolo jedenácti hodin. „Po prvním dnu jsem došla k závěru, že placka je za těchto okolností ztracená, což jsem hned na začátku toho druhého podpořila pokaženou dálkou,“ trpce přiznává stříbrná medailistka z mistrovství Evrpy do 23 let, které v červenci hostila Ostrava.

Jenže skok daleký nezradil zdaleka jenom ji. Dvě z favoritek odešly ze sektoru se svěšenou hlavou bez měřeného pokusu, další výrazně zaostaly za svými osobáky. „Bylo to zvláštní. Ještě jsem nezažila závod, v němž by jedna disciplína nadělala takovou paseku. Najednou se šance na medaili zase otevřela,“ líčí Cachová, jejíž akcie výrazně zvedl povedený oštěp do vzdálenosti 45.73 m a naopak nemastný neslaný výkon další ze soupeřek. Katka se před Francouzku Maisonnierovou dostala o dva body a v závěrečné osmistovce si již bronzovou pozici uhlídala. „Když jsem viděla startovku před závodem, kde nás bylo deset s osobními rekordy přes šest tisíc, tak bych nevěřila, že na medaili bude stačit méně. Ale stalo se,“ usmívá se po zisku 5873 b.

Čerstvý medailový úspěch dorosteneckou mistryni světa nabudil i pro šampionát v Tegu, do kterého nastoupí už po víkendu. „Nakoplo mě to a věřím, že bych se opět mohla dostat přes šest tisíc bodů. Rezervy tam určitě jsou,“ dodává nejmladší atletka české výpravy.

Adam Pražák

Vytisknout