přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

23. června 2011, 19:16

Cachová myslí před Ostravou na šest tisíc

Před čtyřmi lety se tu stala dorosteneckou mistryní světa, za tři týdny se na stejném stadionu utká s evropskou omladinou. Věří, že tam překoná významnou metu, která by jí otevřela cestu i na MS dospělých.

Nejprve však musí Kateřina Cachová překonat jedno „ale“, které ji provází již od mládežnických kategorií – poněkud chatrné zdraví. Přesto dokázala od Ostravy 2007 získat stříbro na ME juniorů v Novém Sadu před dvěma lety, a také reprezentovala loni na ME dospělých v Barceloně. Vleklé potíže se bohužel objevily i nyní. „Už na Kladně mě táhnul zadní stehenní sval, proto jsem šla překážky na druhou nohu,“ přibližuje svou již docela obvyklou „bezpečnostní“ variantu, kterou se připraví o pár desítek bodů, ale pořád může konkurovat srovnatelným soupeřkám.


Po zisku stříbra na MEJ 2009

Kladno lepší Götzisu
Přes zjevný handicap si svěřenkyně Michala Buzka vylepšila při TNT-Fortuna mítinku letošní výkon z Götzisu na 5897 bodů a připsala si také dva dílčí běžecké osobáky, 200 metrů za 24.75 a 800 m za 2:13.74. „Ani jeden jsem nečekala. Na dvoustovce jsem kvůli té noze běžela uvolněným, dlouhým krokem. Na půlce jsem chtěla jít tak, abych udělala 5850, nakonec to bylo skoro 5900. Využila jsem toho, že jsem se vyvezla za rychlejšími, a pak mohla zafinišovat,“ popsala 21leté vícebojařka.

Za kvalitním výsledkem stojí kvalitní příprava, přestože Cachové „utekla“ tréninková parťačka Lucie Ondraschková na studia do USA – také ji bychom měli vidět při ostravském šampionátu. Adekvátní náhradu v přípravě našla ve Slovence Lucii Slaničkové. „Je na tom běžecky líp, takže mi hodně pomáhá,“ říká Cachová, která zůstala studovat doma sportovní management na Vysoké škole báňské. „Není to úplně přesně to, co by mě bavilo, raději bych dělala více anatomie, fyzioterapie. Na rozdíl od Ostravské univerzity mi tu ale vycházejí vstříc s individuálním plánem,“ říká studentka oboru, v němž nedávno dokončil bakalářská studia Roman Šebrle.

Po víkendu bude vědět víc, chce 6000
Teď však spíše než školu řeší zdravotní rozpoložení, které není úplně ideální. „V pondělí budu mít výsledky vyšetření, takže budu vědět víc. Doufám, že to není nic vážného,“ řekla ke své aktuální patálii. Jinak se totiž cítí dobře a věří si, že v polovině července předvede výkon za hranicí dosavadního maxima. „Na Kladně se ukázalo, že běžeckou formu mám, což je dobře, těžko by se to totiž dohánělo. Na tom ostatním ještě zapracujeme,“ říká s tím, že by ráda ve výšce po třech letech zaútočila na 180 cm a lepší body by chtěla urvat také v dálce. „Ve skocích se dá hodně získat,“ uvědomuje si, za jakých okolností může pomýšlet na kvalitní výkon.

„Chtěla bych dát „šestku“, říká se, že by člověk měl být schopný dát o tři sta méně, než je součet osobáků, který já mám 6330. Navíc by to byl limit na svět,“ upozornila na mírnější kritérium pro šampionát v Tegu, jež je nastaveno právě na úrovni významné mety sedmibojařek. Pokud vše půjde, jak má, posledními testy budou pro Cachovou mistrovství republiky za týden, kde by v ideálním případě šla dálku, oštěp a překážky. Výšku si pak zkusí ještě v úterý v Opavě pod dohledem trenéra, jenž předtím cestuje na Evropský pohár do Toruně a neuvidí svou svěřenkyni v akci v Brně.

Poslední větší test: MČR v Brně
Poté už čeká Cachovou vrchol sezony, mistrovství Evropy do 23 let na půdě domácího stadionu v Ostravě Vítkovicích. Za své největší soupeřky považuje Bělorusku Maximovou, která vede tabulky kategorie výkonem z Götzisu 6094 bodů, ale také Estonku Šadeikovou. Ta sice zatím nesložila žádný sedmiboj, v hale však o dvě disciplíny méně sečetla na výborných 4422. „Také musím počítat s Němkou Schäferovou, která sice chodí průměrné výkony, ale dokáže se připravit. Ostatně právě v Novém Sadu byla přede mnou,“ připomene svou jedinou přemožitelku z MEJ 2009.

Podrobnější obrázek o hlavních favoritkách připravil s precizností statistika Michal Buzek v tomto krátkém videu, zveřejněném 22 dní před šampionátem. Fandit pak Kateřině Cachové budete moci v sobotu 16. a neděli 17. července. Více o ME zde.

Michal Procházka

Vytisknout