přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

23. listopadu 2011, 11:27

Cachová i štafetmani si pověsili na krk stříbro

Mužský tým na 4x100 m přepisoval historii, když získal první štafetovou medaili pro ČR. Na úspěchy Klučinové a Ogrodníkové z Hengela před dvěma roky navázala sedmibojařka Cachová.

Poslední dvě česká želízka v ohni dnes své šance využila stoprocentně. Celkově česká výprava obsadila se třemi stříbry 17. místo, pokud jde o umístění do osmičky, tak skončila ještě o čtyři výše, tedy na 13. pozici. Nejpočetnější i nejhodnotnější sbírku odvážejí ze stadionu Karadjordje Němci, jejichž hymna se stala díky 10 reprízám neoficiální znělkou ME juniorů. Stříbrných nastřádali naši západní sousedé osm, bronzů sedm. O jednu méně od každé barvy, tedy 9-7-6, si zabalí ze Srbska Rusové, kteří také co do počtu 22 figurují jako druzí. Třetí jsou co do cennosti Ukrajinci s bilancí 4-1-0, ovšem třikrát více placek získali Britové (3-5-7), a také v bodech jsou ostrované za Němci a Rusy na třetí pozici. Medaili získalo 27 zemí, tu nejblyštivější 14 z nich.


Jakub Živec dostal svou medaili dnes - všechna foto: M. Procházka

Dvě stříbrné radosti neděle
Sedmibojařka Kateřina Cachová vybojovala třetí stříbrnou medaili pro juniorský tým na ME. V závěrečné osmistovce zkusila zaútočit i na vedoucí Carolin Schäferovou, což se jí nakonec ani přes osobní rekord 2:16.71 nepodařilo. Němka nasbírala 5697 bodů, svěřenkyně Michala Buzka 5660, bronz uhájila před Holanďankami Švýcarka Sprungerová za 5552. 
„Jsem spokojená. Samozřejmě nejvíc mě mrzí dálka, poslední pokus byl k šesti metrům a přešlap malý,“ řekla po doběhu. Nezdar ji přesto nesrazil a v následujících disciplínách nechala srdce. „Na oštěp jsem se moc těšila celou soutěž a věřila si, že se mi povede hodit dobře. Před osmistovkou jsem slyšela, že Němka letos nic moc neběžela a že by to ještě mohlo vyjít,“ doplnila. „Před měsícem a půl mě začala bolet záda. Teď po půlce mě nebolí nic,“ usmívala se mistryně světa do 17 let z roku 2007 v Ostravě. Krom větší ztráty v dálce měla snad s výjimkou oštěpu drobnější úbytky, na druhou stranu odpadla jasná favoritka Thorsteinsdóttirová. „To je sice pravda, ale v sedmiboji se zkrátka může stát cokoli,“ uzavřela Cachová, jíž centimetrový přešlap v dálce vlastně stál zlato.


Zleva odshora Šťastný, Říčař, Maslák, Zich

Kvarteto Martin Říčař, Lukáš Šťastný, Pavel Maslák, Václav Zich předvedlo ve finále krátké štafety plně svoje možnosti. Předávky na výbornou a na trati do toho všichni dali maximum. Výsledkem je národní rekord 39.57, takřka o půl vteřiny rychlejší dopoledního rozběhu, a především stříbrná medaile za vítězným Německem.
Obrovská radost celé čtveřice mohla vypuknout a i jindy velmi uzavřený Zich doslova roztál. „To je neskutečný,“ kroutil hlavou. Výkřiky „je to tam“ zněly od něj i jeho kolegů. „Jen protivítr možná nemusel foukat Lukášovi. Ale bylo to pro všechny stejné. Němcům to udělal všechno Hering (stříbrný na 200 m),“ zhodnotil výsledek Maslák. „Předávky se nám fakt povedly,“ prohlašovali svorně. Hned to bylo znát, z pár hodin starého národního maxima ukrojila tahle čtveřice neskutečných 48 setin. A perspektivní je také věk zúčastněných, mimo Zicha mohou všichni závodit v této kategorii napřesrok.
Německá parta Schmidt, Hering, Föstl, Göltl složila čas 39.33 a chybělo jí jen 9 setin na rekord šampionátu i evropský juniorský. Britové se museli spokojit s bronzem za 39.78. Stejně jako včerejší stříbro Jakuba Živce je dnešní úspěch štafety českou premiérou v této disciplíně.


A do třetice stříbro pro Kateřinu Cachovou

Rozdělování dalších cenných kovů
Hned úvodní medailová disciplína přinesla rekord šampionátu. Kladivo poslal 46 cm od 80metrové hranice Ukrajinec Andrij Martiňuk. Ovšem také zbylí medailisté překonali 79m, Maďar Hudi o 14, Španěl Cienfuegos, evropský rekordman, o 12 cm. Disk měl od první série jednoznačnou vládkyni v Chorvatce Sandře Perkovićové, kdy hodila 62.44. Nejlépe ji stínovaly Němka Fischerová a Portugalka Rodriguesová. Závěrečná disciplína přinesla největší radost domácímu publiku. Oštěp poslala nejdál Tatjana Jelacaová a v národním rekordu 60.35 se stala mistryní Evropy. Jen centimetry rozhodly o stříbru pro Polku Morovou před Němkou Kopplinovou.

Čtvrtku s překážkami ovládly německé barvy. Z titulů se radovali Tobias Giehl (50.85) a Inga Müllerová (57.16). Mezi muži dotvořil vítězný double Dombrowski, bronz vybojoval rychlým závěrem Rus Andrijanov. Domácímu publiku udělala druhou stříbrnou radost Andričová, na nejnižší stupínek si vybojovala právo postavit se Běloruska Arťuchová.

V podobné stylu jako na patnáctistovce - suverénním finišem - se prosadil na půlce jiný Španěl Kevin López (1:48.25). Ostrý boj se rozhořel o stříbro a bronz, nakonec v něm uspěli Brit Brooks a Rus Šepljakov. Mezi juniorkami nedala ve finále na 1500 m nikomu šanci v závěru Ruska Darja Jačmeněvová (4:14.64). Na druhou pozici se protáhla v posledních metrech ázerbájdžánská Abdullayevová, třetí uhájila Němka Sujewová.

Stýplu kraloval Španěl Antonio Abadía za 8:47.45, na stupně vítězů jej doprovodili Brit Wilikinson a Belgičan D'Hoedt. Na pětce uspěla po stýplu s doublem Norka Karoline Bjerkeli Grøvdalová, a radovala se rovněž velmi suverénně za 15:45.45. O deset vteřin zpět zůstala Britka Perdueová, o 16 Italka Ingleseová.

Dojice tyčkařů zdolala 525 cm, větší důvod k radosti měl Němec Nico Weiler, jenž ji zdolal napoprvé. Stříbro tak připadlo Rusu Željabinovi, bronz Finovi Väyrynenovi za 515. Jako jediná zdolala 191 cm Ruska Natalja Mamlinová, pro černohorskou Vukovičovou (stříbro) i tureckou Ayhanovou je 189 národní rekord.

V trojskoku uloupila zlato posledním skokem dlouhým 13.89 metru Estonka Liane Pintsaarová, stříbro brala Rumunka Sanduová, bronz za lepší druhý pokus Němka Elbeová. Mužské dálce vládl Rus Alexandr Měnkov za 798 cm, o 13 cm zůstal zpět Polák Maslowski, o dalších devět další Rus Bogdanov.

Ženská krátká štafeta se stala kořistí Němek ve složení Kwadwová, Güntherová, Bahlová, Spelmeyerová za 44.86. Stříbro připadlo s odstupem Polkám, vyrovnaný boj o bronz vyzněl nejlépe pro sprinterky Nizozemska. Strhující závěry štafet vyzněly nejlépe pro týmy Ukrajinek ve složení Zemljaková, Krasnoščoková, Lohvyněnková, Baralejová (3:35.82) a Britů - Persent McDonald, Wake, Clarke (3:07.85). Druhé stupínky připadly Ruskám a Němcům, třetí Němkám a Italům.

Nedělní výsledky

Michal Procházka

Vytisknout